Budowa własnego domu

Większość osób w pewnym momencie swojego życia staje przed jakże trudnym wyborem znalezienia swojego własnego miejsca zamieszkania. Oczywiście jakąś opcją jest wynajmowanie, ale im dłużej to robimy, tym bardziej staje się to nieopłacalne.

Zamiast comiesięcznego opłacania ceny najmu moglibyśmy przecież spłacać kolejne raty kredytu i mieszkać na swoim. Zakup nieruchomości nie jest jednak tak prosty jak mogłoby się nam początkowy wydawać. Dużym problemem może być znalezienie idealnej posiadłości, bo początkowy właściciel budował ją i urządzał z myślą o sobie, a nie o ewentualnej sprzedaży.

W skrócie, im dłuższa jest nasza lista życzeń, tym większe będziemy mieli kłopoty ze znalezieniem idealnego domu. Rozwiązaniem dla szczególnie wymagających może być budowa własnej nieruchomości od zera. Jak to wygląda i czy opłaca się wznosić dom w 2022 roku?

Grunt pod budowę domu

Budowa domu jest marzeniem wielu osób, ale zanim rozpoczniemy pracy budowlane należy zakupić ziemię. W zdecydowanie lepszej sytuacji są osoby, które posiadają już lub odziedziczyły kawałek gruntu, bo nie muszą one przejmować się potencjalnymi trudnościami związanymi z zakupem, o ile dany teren rzeczywiście spełnia ich potrzeby.

Jeśli jednak musisz zacząć od absolutnych podstaw i nabyć grunt na własność, to pamiętaj, że jest to bardzo ważna inwestycja i warto do niej kompleksowo podejść. Pierwszym etapem powinno być oszacowanie ile arów lub metrów kwadratowych ziemi potrzebujesz. W sytuacji gdy planujesz budowę małego domu nie ma większego sensu w nadpłacaniu za niewykorzystane metry gruntu.

Duża działka oczywiście podnosi wartość całej nieruchomości, ale wiąże się także z obowiązkami. Decydując się na trawnik i duży ogród, będziesz spędzał długie godziny na koszeniu trawy, pielęgnacji roślin i podlewaniu ogrodu. Dla jednych będzie to satysfakcjonująca praca, a inni uznają to za zwykłe marnotrawstwo czasu.

  Jak przygotować garaż na jesień?

Dlatego też już na początkowym etapie szukania ziemi pod zabudowę powinieneś mieć sprecyzowaną wielkość działki. Przed ostatecznym podpisaniem umowy warto także zwrócić uwagę na sąsiadów i atrakcyjność okolicy. Jeżeli bowiem w przyszłości zdecydujesz się na sprzedaż, to w ładnym i przytulnym sąsiedztwie Twój dom będzie warty więcej, a więc łatwiej będzie o zwrot nakładów inwestycyjnych. 

Dostosowanie domu do własnych potrzeb

Budując dom od podstaw masz możliwość spełnienia wszystkich lub przynajmniej większości ze swoich zachcianek. Jeżeli zawsze marzyłeś o przestronnym salonie z dużymi oknami i ogromną ilością światła wpadającą do środka, to jest to jak najbardziej możliwe.

Budowa dom w 2022

W sytuacji gdy kupujesz dom na rynku wtórnym musisz liczyć się z pewnymi kompromisami. Można remontować zakupioną nieruchomość, ale wiążę się to z dodatkowymi kosztami. Dodatkowo warto pamiętać, że pomimo dołożenia wszelkich starań zakupiony dom nigdy nie będzie oddawał Twojego stylu życia i upodobań w stu procentach.

Budując dom od podstaw możesz zadbać o najmniejsze szczegóły i spersonalizować go zgodnie ze swoimi potrzebami. Kolory ścian, podłogi, meble, a nawet rozkład pomieszczeń – to wszystko będzie zależne tylko i wyłącznie od Ciebie i twoich wymagań. 

Koszty konserwacji budynku

Twój nowy dom będzie budowany zgodnie z najnowszymi przepisami budowlanymi i wyposażony w sprawdzoną technologię, dzięki czemu, najprawdopodobniej nie będziesz musiał martwić się o usterki czy poważne naprawy w ciągu najbliższych lat.

Jest to bardzo duża zaleta, bo budynek mieszkalny jest na tyle złożoną konstrukcją, że w każdej chwili coś może ulec awarii. Im nowsze sprzęty i technologie, tym większe bezpieczeństwo. Wszystko to oznacza, że w praktyce zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale również bólu głowy, który z całą pewnością miałbyś podczas użytkowania starszej budowli.

Taka przyjemność jest jednak możliwa tylko w sytuacji, gdy zatrudnisz profesjonalną ekipę budowlaną i kierownika budowy, który zna się na rzeczy. Sprawdzona firma to podstawa, bo budowa domu jest inwestycją najczęściej na całe życie. Warto dodać, że większość rzetelnych firm udziela gwarancji na swoje usługi. 

  Dom z prefabrykatów czy murowany?

Niższe rachunki za energię

Faktury z opłatami potrafią często przerazić właścicieli starszych nieruchomości. Okazuję się, że wraz z rozwojem technologii efektywność energetyczna budynków znacznie wzrosła.

Dom budowa koszty

Aktualnie używane materiały budowlane i techniki izolacyjne umożliwiają swobodny przepływ powietrza przy jednocześnie dobrym poziomie utrzymywanie ciepła. Nowoczesne systemy ogrzewania są dużo bardziej efektywne niż te montowane kilkanaście lat temu.

Dodatkowy wpływ na obniżenie kosztów ma rozwój inteligentnych technologii, które mogą na przykład dostosować temperaturę w domu do pogody panującej na zewnątrz. Kluczem do niższych rachunków są jednak energooszczędne systemy i materiały, a także dobra termoizolacja budynku.

Wysoka jakość

Budowa domu wymaga dużej ilości czasu i jest bardzo mocno kapitałochłonna, ale dzięki wykorzystaniu sprawdzonych materiałów i współpracy profesjonalnej ekipy budowlanej masz pewność, że Twój dom jest nowoczesny i posiada oczekiwany standard jakości.

Kupując dom na rynku wtórnym nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności co do jakości, która kryje się pod powierzchnią. Dom mógł zostać estetycznie wykończony, ale zbudowany z materiałów gorszego sortu, które kiepsko przetrwają próbę czasu.

Budując nieruchomość od zera masz pewność, że wzniesiona budowla spełnia najwyższe standardy, a mieszkanie w spersonalizowanym pod Ciebie domu będzie czystą przyjemnością.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by alex on Porady J8.pl

Koszt budowy domu w 2022 powoduje zawrót głowy.