Spis treści artykułu
Sytuacja na runku nieruchomości
Ostatnimi czasy, sytuacja na runku nieruchomości, nie przedstawia się zbyt kolorowo. Ceny mieszkań drastycznie wzrosły. Nie inaczej jest z resztą z ratami kredytu. Wie o tym każdy kredytobiorca, któremu rata kredytu drastycznie poszła w górę.
Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż możemy znaleźć osoby zainteresowane ubiciem targu. Jak zatem w obecnych czasach wyglądają kwestie związane z kupnem mieszkania?
Jak negocjować zakup mieszkania?
Pandemia, wojna na Ukrainie, a także drożejące wciąż surowce i materiały pozostawiły ślad w mieszkalnictwie. Ilość chętnych na zaopatrzenie się we własne mieszkanie drastycznie spadła.
Wszystkie te czynniki, a dodatkowo fakt, że umieszczone ogłoszenia znajdują się na stronach sprzedażowych znacznie dłużej niż kiedyś, powoduje, że sprzedawca tym bardziej powinien brać pod uwagę ewentualną konieczność obniżenia ceny i bycia otwartym na wszelkie upusty cenowe.
Negocjację zakupu mieszkania warto rozpocząć od wnikliwego zapoznania się ze stanem nabywanego mieszkania. Im więcej znajdziemy nieudogodnień, usterek i znaków zapytania, związanych ze stanem technicznym, tym łatwiej będzie nam walczyć o swoje.
Oczywistym jest, że jeżeli sprzedawca ma do zaoferowania lokal do generalnego remontu, nie może wymagać od nas, nie wiadomo jak wygórowanej ceny. Dodatkowo, jeżeli nabywamy mieszkanie z pomocą pośrednika, to takiemu pośrednikowi będzie zależało na jak najszybszym sfinalizowaniu transakcji, gdyż dopiero wtedy otrzyma swoją prowizję.
Warto zatem znaleźć jak najwięcej czynników przemawiających na naszą korzyść i zwrócić tym samym uwagę naszego pośrednika na wyżej wymienione kwestie.
Tak naprawdę ostateczna negocjacja będzie zależała od tego, czy naszym docelowym zakupem ma być mieszkanie z rynku pierwotnego, rynku wtórnego czy też wreszcie od dewelopera.
Ile można negocjować przy zakupie mieszkania?
Często przeglądając oferty mieszkań, automatycznie rezygnujemy, z tych, które nam by najbardziej odpowiadały, błędnie twierdząc, że sprzedawca nie zejdzie z ceny. Okazuje się jednak, że kwota, jaką możemy wynegocjować przy zakupie mieszkania, jest większa, niż nam by się mogło wydawać.
Przegląd transakcji z ostatnich lat pokazuje, że bywały lata, gdzie średnia różnica procentowa między ceną ofertową a transakcyjną wynosiła na rynku wtórnym od 5,6 proc. do nawet 18,8 proc (mowa tutaj o dużych miastach, takich jak Wrocław, Warszawa, Poznań).
Oczywiście łatwiej będzie wynegocjować mieszkanie z rynku wtórnego, gdzie sprzedający chciałby jak najszybciej zamknąć temat, niż z rynku pierwotnego, w którym deweloperzy nie mają problemu z szybkim znalezieniem nabywcy, ale nie oznacza to wcale, że w przypadku tego drugiego, będzie to całkowicie niemożliwe.
Ile można negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym?
Przedstawione ostatnimi czasy statystyki Narodowego Banku Polskiego wskazują, że przeciętna kwota transakcyjna na rynku wtórnym jest ostatecznie niższa o 5% -35% od ceny pierwotnie umieszczonej na ogłoszeniu.
Innymi słowy, w przypadku mieszkań poniżej 80m2, negocjacja nie przekracza 5 do 11%, a dla mieszkań powyżej tego metrażu, bądź też domów powyżej 300m2, będzie to już 20%. Pamiętajmy jednak, że tak jak wyżej zostało wspomniane, im ogłoszenie z mieszkaniem wzbudza mniejsze zainteresowanie i dłużej jest widoczne na stronie, tym nasza możliwość negocjacji wzrasta.
Jak negocjować zakup nieruchomości?
Chcąc negocjować cenę zakupu nieruchomości, warto skupić się na kilku aspektach. Przede wszystkim, na wyżej wspomnianej kwestii, związanej z tym, ile mieszkanie znajduje się na stronie (im dłużej, tym lepiej dla nas).
Po drugie podpytajmy sprzedawcę, co go skłania do sprzedaży. Jeżeli poznamy jego motywy, łatwiej będzie nam podjąć stosowne kroki. Warto w tym wszystkim zainteresować się też konkurencją i tym, jakie zaproponowała ona ceny kupna. Jeżeli wskażemy trochę wyższą, to mamy szansę na sukces, ale jeżeli przesadnie małą, to sprzedawca będzie wolał wziąć pod uwagę innych chętnych.
Nie można także zapomnieć o rozeznaniu się w sytuacji rynkowej, a przede wszystkim o sprawdzeniu, w jakiej cenie są sprzedawane mieszkania w danej okolicy. Jeżeli sprzedawca znacznie wygóruje cenę, warto mu o tym nadmienić.
Ważna w tym wszystkim będzie też lokalizacja, piętro, łatwość dojazdu oraz występowanie w pobliżu miejsc, takich jak szkoły, sklepy, szpital. Wiadomo, że kawalerka na 11. piętrze i ze ślepą kuchnią, nie powinna mieć takiej ceny, jak kawalerka na 2. piętrze z dodatkowym tarasem.
Jak negocjować cenę mieszkania na rynku pierwotnym?
Jako że deweloperowi nie będzie zależało na tak szybkiej sprzedaży mieszkania, jak osobie prywatnej, warto szczególnie skrupulatnie przygotować się do negocjacji ceny mieszkania na rynku pierwotnym.
Mieszkania te, jak wiemy, należą do droższych, a wynegocjowaną sumę, można przeznaczyć na inne kwestie mieszkaniowe. Dodatkowym atutem będzie też to, że w tym przypadku nasze negocjacje mogą dodatkowo dotyczyć kwestii parkingu, garażu itp.
Po pierwsze, dokładnie sprawdź, z którym deweloperem masz do czynienia, jakie transakcje ma już za sobą i jaką zazwyczaj obiera on taktykę sprzedaży. Dodatkowo zorientuj się, czy w okolicy nie ma już rozpoczętych innych inwestycji deweloperskich.
Deweloperowi będzie zależało, żebyś nie przeszedł do konkurencji. Zasygnalizuj deweloperowi, że interesują Cię również tamte inwestycje. Bądź w tym wszystkim konkretny, wyważony i profesjonalny. Niech emocje nie biorą góry.
Zwróć w tym wszystkim też uwagę na otrzymywaną przez dewelopera marżę, która jest inna w każdym mieście. Jeżeli od razu wydaje nam się ona bardzo rażąca, warto żeby deweloper zszedł z jej wysokości. Wiadomo, że deweloper jest z góry przygotowany do jej obniżki, ale i tak opłaca się tutaj postarać.
Wreszcie, już na sam koniec, zwróć uwagę na metraż mieszkania, który Cię interesuje. Im będzie on mniej oczywisty (mieszkania bardzo duże i mieszkania bardzo małe), tym łatwiej będzie uzyskać upust ceny. Okazuje się, że najszybciej sprzedają się mieszkania nie odbiegające znacznie od normy.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Uzyskanie kredytu w dzisiejszych czasach to nie lada wyczyn.