Kupujemy mieszkanie

Każdy kiedyś osiąga taki etap życia, że zakłada rodzinę. Razem z tą decyzją często podejmujemy również decyzję jak i gdzie będziemy mieszkać. Warto w tym momencie się zastanowić, czy nasze nowe lokum nabędziemy od dewelopera czy z rynku wtórnego. Jeżeli chcesz kupić nowe mieszkanie to zachęcamy do lektury niniejszego artykułu. Podpowiemy w nim, na co uważać przy zakupie i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy. 

Zakup mieszkania od dewelopera – zalety

Jeżeli dysponujecie sporym budżetem to polecamy zakup mieszkania w stanie deweloperskim. Dzięki temu urządzicie swoje gniazdko według własnego pomysłu. Poza tym zakup mieszkania od dewelopera niesie za sobą tę zaletę, że zamieszkacie w nowoczesnym budownictwie. Mieszkanie będzie najprawdopodobniej porządnie przeszklone, blok będzie ogrodzony z patio oraz garażem.

Zakup mieszkania od dewelopera – wady

Wadą tego rozwiązania może być lokalizacja. Nowe osiedla powstają na peryferiach z dala od centrum. Miejsca te nie zawsze są dobrze skomunikowane. Często komunikacja dociera po jakimś czasie od wybudowania osiedla. Oczywiście problem znika w momencie, gdy posiadacie własny środek transportu.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z deweloperem

Na samym początku musimy wybrać dewelopera, od którego kupimy mieszkanie. Zanim to zrobimy warto sprawdzić informacje i opinie o nim. Warto też zasięgnąć informacji o tym, jak przebiegały dotychczasowe inwestycje danego dewelopera i jakie problemy napotkali mieszkańcy bloków zbudowanych przez niego. Możemy odwiedzić budynki zbudowane przez dane przedsiębiorstwo i zasięgnąć opinii u mieszkańców. 

Umowa z deweloperem

Dewelopera warto zapytać o rodzaj rachunku powierniczego jaki został złożony w banku przed budową danej inwestycji. Jest to specjalny rodzaj konta bankowego zakładany w celu zapewnienia bezpieczeństwa rozliczeń transakcji. Jest on jednocześnie zabezpieczeniem zapobiegającym niewywiązaniu się z zapisów umowy przez jedną ze stron.

  Domowe sposoby na rybiki cukrowe

Dla własnego spokoju warto wybrać przedsiębiorstwo, które posiada rachunek zamknięty. Oznacza to, że środki z niego (np. zaliczki) nie mogą być wypłacone do momentu ukończenia inwestycji.

Dodatkowo bezpieczeństwo gwarantuje ustawa deweloperska, której treść jest dostępna na stronach rządowych. Obecne uwarunkowania prawne sprawiają, że transakcje na rynku nieruchomości są bezpieczniejsze niż przed laty. 

Księga wieczysta gruntu pod inwestycję

Istotną sprawą jest sprawdzenie wpisów do księgi wieczystej. Dzięki nim możemy określić stan prawny nieruchomości. Obecnie wgląd do ksiąg wieczystych możemy uzyskać z pomocą witryny internetowej. Ważne i istotne będą plany zagospodarowania przestrzeni wokół działki, na której będzie stał nasz blok. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której bezpośrednio za naszym oknem powstanie blok, który zasłoni nam wszystko.

Kupujemy mieszkanie

Jeśli wybrałeś już swoje nowe mieszkanie i jesteś zdecydowany na jego zakup to pora na następny krok. Będzie nim podpisanie umowy przedwstępnej. W niej strony zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej (zasadniczej, dzięki której nabędziemy mieszkanie). Tego typu umowa to tak naprawdę akt notarialny, którego kosztami strony dzielą się po połowie.

Kupujemy mieszkanie

Umowa ta najczęściej jest obustronna, co utrudnia wycofanie się jednej ze stron. Gdy budowa się zakończy to odbieramy od dewelopera mieszkanie wraz z kluczami. To właśnie w tym momencie, przy oględzinach mieszkania, przed podpisaniem odbioru można zgłaszać zauważone usterki, a deweloper musi je usunąć na własny koszt. Po odbiorze mieszkania podpisujemy umowę końcową.

Ten dokument również tworzony jest przez notariusza, a koszty w pełni ponosi kupujący. Dobrze jest pamiętać o tym, że gdy zaciągnęliśmy kredyt na mieszkanie to warto wystąpić o wpisanie do księgi wieczystej hipoteki na rzecz banku.

Kontrowersyjne punkty umów

Do takich zapisów z pewnością należą te, które dotyczą kar umownych. Obejmują one kupującego, ale nie dewelopera. Kolejną ważną sprawą jest okres reklamacji od końca 2014 roku wynosi on 5 lat, a nie tak jak wcześniej 30.

  Budowa domu z drewna

Warto sprawdzić również zapisy o ewentualnej zamianie materiałów budowlanych. Jeżeli w umowie taki zapis istnieje to firma budowlana nie może ich zmienić bez wiedzy kupującego. W przeciwnym wypadku wystarczy zgoda autora projektu. Umowa przedwstępna musi być podpisana przy notariuszu, jeżeli tak nie jest, to jest to umowa cywilno-prawna, a z zapisów takiej umowy deweloper może się wycofać bez konsekwencji.

W umowie nie może być mowy o waloryzacji ceny mieszkania. Cena mieszkanie jest ustalana raz na zawsze i nie może być zmieniana. Ważne jest również, by w umowie był zapisany konkretny i nieprzekraczalny termin oddania mieszkania.

Podsumowanie

Zakup nieruchomości to skomplikowany proces oraz zajmujący sporo czasu. Jeżeli nie mieliście jeszcze do czynienia z takim procesem to polecamy skorzystanie z usług doradców finansowych lub profesjonalnych biur nieruchomości. Pozwoli to na uniknięcie nieprzyjemności i da radość z nowego, własnego „M”.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by nina on Porady J8.pl

Warto przeczytać opinie o deweloperze od którego chcemy kupić mieszkanie