Budowa domu jako spełnienie marzenia i wielkie przedsięwzięcie. 

Budowa własnego domu to jedno z największych marzeń prawdopodobnie większości ludzi. Mówi się, że przeznaczeniem mężczyzny jest posadzenie drzewa, wychowanie syna oraz budowa domu. To powiedzenie może być przez niektórych odbierane nieco kontrowersyjnie – każdy bowiem ma nieco inne priorytety w swoim życiu.

Jednak własne miejsce, stworzone samemu od podstaw – takie, na które sami zapracowaliśmy to nie lada osiągnięcie. Własny dom to nie tylko miejsce do tworzenia rodziny i przeżywania swojego życia.

To również wielkie przedsięwzięcie, inwestycja na wiele lat – być może pokoleń. Z pewnością nie jest to tania inwestycja, jednak nadal wiele osób decyduje się na kupienie działki, wynajęcie projektanta do zaprojektowania indywidualnego domu czy kupienie gotowego projektu.

Te kroki, które są pierwszymi w budowie nieruchomości to już spory wydatek. Dlatego ten artykuł przeznaczony jest dla osób, które poważnie myślą nad postawieniem domu i zadają sobie to ważne pytanie, a mianowicie – jaki jest koszt indywidualnego projektu domu?

Jak określić, jak duży chcę mieć dom?

Możesz samemu lub wspólnie z rodziną wybrać interesujący was gotowy projekt domu – to proces bardzo przyjemny, kiedy siadacie razem i rozmawiacie na temat tego, który z projektów podoba wam się najbardziej. Możecie wspólnie dyskutować na temat tego, co w danym projekcie wam się podoba, a co nie.

Indywidualny projekt domu

Możecie oceniać plusy i minusy każdego z projektów. Jeśli jednak podejmiecie decyzję, że chcecie mieć projekt domu dokładnie taki, jaki wam się marzy – z uwzględnieniem upodobań każdego z was, jeśli macie oryginalną wizję, której nie znajdziecie w żadnym z gotowych projektów, możecie zdecydować się na zakup indywidualnego projektu domu.

  Jak usunąć plamy z trawy?

Wtedy architekt, projektant narysuje dla Was dokładnie taki plan, o jakim mu powiecie – oczywiście z uwzględnieniem wielu zmiennych, które z pewnością zajdą podczas omawiania projektu z osobą doświadczoną w tej dziedzinie i znającą lepsze rozwiązania.

Praca nad indywidualnym projektem domu jest zdecydowanie ciężkim zajęciem, wymagającym zatrudnienia do tego profesjonalisty, który będzie wymagał zapłacenia znacznie większej kwoty, niż za gotowy projekt domu, jakich wiele. 

Kwestią bardzo ważną w rozmowie na temat indywidualnego projektu jest wielkość domu – zastanów się, ile osób w przyszłości będzie w nim mieszkało, czy wielkość nie przekroczy Twoich możliwości finansowych.

Zastanów się, czy Twoim marzeniem jest wielka posiadłość, czy mniejszy dom jednorodzinny. Nie ma sensu inwestowanie w duży dom, jeśli Twoja rodzina nie jest liczna. Chyba że mały pałac jest Twoim marzeniem – indywidualny projekt daje tę możliwość, że możesz urzeczywistnić swój pomysł w każdym calu, bez ograniczania się.

Należy także wziąć pod uwagę wielkość działki – zastanów się, czy chcesz zostawić miejsce na ogród, taras czy plac zabaw dla dzieci. 

Gdzie zgłosić się po indywidualny projekt domu i jak wybrać najlepszego architekta?

Jeśli wiesz już, jak wygląda Twój wymarzony dom – znajdź odpowiedniego architekta. W wyborze kieruj się nie tylko ceną – ta często jest współmierna do jakości usług. Ważne jest także doświadczenie fachowca oraz opinie na jego temat – nie podejmuj tej decyzji pochopnie, ponieważ to od niej zależy cały efekt końcowy. 

Jaki wpływ na budowę domu ma kierownik budowy?

Jeśli masz już projekt, najczęściej kierownikiem budowy będzie osoba, która go wykonywała. Dobry kierownik budowy ma także wpływ na cały jej przebieg i ewentualne zmiany w trakcie, dlatego zadbaj o to, aby była to osoba, z którą łatwo dojść do porozumienia, kontaktowa i dostępna zawsze wtedy, kiedy będziesz jej potrzebować – byłoby dobrze, gdyby dojazd na budowę nie zajmował jej bardzo długiego czasu, dlatego warto wybrać kierownika budowy ze swoich okolic.

  Jak i kiedy sadzić borówkę amerykańską?

Kierownik budowy to nie osoba pracująca na placu budowy cały czas, a jedynie nadzorująca przebieg inwestycji i odbierająca kolejne jej etapy. 

Ile kosztuje postawienie domu od projektu do momentu zamieszkania?

Budowa domu projekt

Koszt indywidualnego projektu domu to jedynie początek wielkiego przedsięwzięcia. Dzisiaj postawienie średniego domu jednorodzinnego od samego początku, do stanu „pod klucz” to koszt około pół miliona złotych.

Wszystko zależy jednak od bardzo wielu zmiennych, dlatego trudno jednoznacznie określić koszty, jakie poniesiesz na realizację tego marzenia. Pamiętaj, że to inwestycja na wiele lat, a może pokoleń, dlatego nie powinieneś oszczędzać na budowie domu – w końcu będzie to miejsce, w którym Ty i Twoja rodzina będziecie spędzać większość swojego życia!

Zostawisz go przyszłym pokoleniom, a sobie zapewnisz komfort, niezależność i ogromną satysfakcję z wykonanego życiowego celu. Budowa domu to kosztowny proces, ale zdecydowanie warto podjąć się tej inwestycji! 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Kamil on Porady J8.pl

Wybudowanie swojego domu musi być fajnym uczuciem