Czy twoje dzieci kiedykolwiek zasugerowały, że chcieliby spędzić popołudnie w ogrodzie, zamiast przed komputerem? Nie? No tak, my też nie. Jednak mimo pozorów, ogród to miejsce, które skrywa wiele możliwości świetnej zabawy, a także bezcenna szkoła samodzielności dla dzieci. Czy jest coś lepszego, niż świeże powietrze, słońce i ziemia pod palcami? No dobra… może tęczowe lody, ale nie o nie tutaj chodzi!

Zaszczepienie dzieciom miłości do zabaw na świeżym powietrzu jest w naszych czasach prawdziwym wyzwaniem. Świat wirtualny pełen gier i filmików na YouTube jest na wyciągniecie ręki, a my proponujemy im… błoto?! Coś tu ewidentnie nie gra. Cóż jednak poradzić, rodzicielstwo to nieustannie nauka kreatywności. Chociaż czasem można odnieść wrażenie, że lepiej byśmy się sprawdzili jako negocjatorzy w ONZ niż w roli osoby przekonującej pociechę do zabawy na świeżym powietrzu.

Zanim zrobisz rezolutny krok w stronę lodówki po niewielką nagrodę za wysiłek (tak, oczywiście mówimy o kawałku ciasta), zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami na samodzielne zabawy dzieci w ogrodzie. Kiedy powiedzieliśmy „naszymi” propozycjami, mieliśmy na myśli „absolutnie genialnymi pomysłami, które uratują cię od nieustającego wpatrywania się w ekran swojego tabletu w poszukiwaniu pomysłu na to, jak rozbawić swoje dzieci”.

  Jak i kiedy sadzić borówkę amerykańską?

Nasz artykuł jest właśnie o tym, jak przekonać swoje dzieci, że bawiąc się na zewnątrz, mogą mieć równie dobrą (jeśli nie lepszą) zabawę, a przy okazji doświadczyć przygody na świeżym powietrzu. Prawda, że brzmi zachęcająco?

Nie daj się zwieść chmurkom na niebie czy kapryśnej pogodzie – dzieci są jak udoskonalone, energetyczne źródła słońca, które zawsze potrafią rozświetlić szarą codzienność. Jedyne, czego potrzebują, to dobra zabawa. A ta, jak wiemy, jest w stanie wyssać z nich resztki energetycznej esencji, pozostawiając efekt „spokojnej” dziecięcej istoty. Wystarczą drewniane pałeczki, kilka kamyków i ogród pełen możliwości – to wszystko, czego potrzeba do stworzenia własnej, niepowtarzalnej krainy zabaw. Tak, wiemy co możesz myśleć: „Eee tam, ale to przecież tylko ogród”. Właśnie – tylko ogród! Puść wodze fantazji i pozwólmy dzieciom odkryć jego magiczny świat.

Więc drodzy rodzice, bez zbędnej zwłoki, zapraszamy do lektury naszego małego poradnika pełnego perełek wiedzy, które nauczą was jak z przysłownego ogrodowego błota stworzyć prawdziwe szaleństwo pełne uśmiechu i dziecięcej radości. Zabawy gwarantowane, bezstresowy relaks też.

sposobów na samodzielne zabawy dzieci w ogrodzie

1. Magiczny ogród krasnoludków

Jednym z pierwszych pomysłów może być stworzenie „Magicznego ogrodu krasnoludków”. To prosta i kreatywna zabawa, która polega na zbudowaniu malutkich domków dla krasnoludków. Gałęzie, liście, kamyki, wszystko co znajdziecie w ogrodzie może posłużyć jako materiał. Dzieci będą zachwycone, kiedy zobaczą, jak z prostych składników powstaje prawdziwe krasnoludkowe królestwo!

2. Szukanie skarbów

Ogród to doskonałe miejsce do poszukiwań skarbów. Na początek wystarczy zwykła plastikowa moneta lub kamyk pomalowany na złoto. Daj dzieciom mapę szczegółowo opisującą trasę poszukiwań, a gwarantujemy, że spędzą w ogrodzie całe popołudnie!

3. Malowanie na kamieniach

To zabawa, która wymaga minimalnego zaangażowania z Twojej strony. Zadaniem dzieci jest znalezienie odpowiedniego kamienia i przemienienie go w maleńkie dzieło sztuki. Może to być portret domowego zwierzaka, kwiatka z ogrodu czy ulubionej bajkowej postaci – ogranicza ich jedynie wyobraźnia.

  Co można zrobić z korzenia drzewa?

4. Budowanie zamków z piasku

Pozwól dzieciom rozbudować swoje zdolności konstrukcyjne, budując zamki z piasku. Niech wykorzystają formy, łopatki, a nawet liście i patyki do ozdabiania swoich majestatycznych twierdz.

5. Tworzenie biżuterii z kwiatów

Czy jest coś piękniejszego, niż ręcznie robiona biżuteria z kwiatów? Najmniejsi mogą tworzyć bransoletki i naszyjniki z koniczyn, stokrotek czy innych małych kwiatków rosnących w ogrodzie. Starczy im tylko kawałek sznurka lub silikonowej rurki.

6. Zabawa kredą

Kreda to jeden z najprostszych, a zarazem najefektywniejszych sposobów na zabawę na dworze. Zachęć swoje dzieci do tworzenia własnych dzieł sztuki na betonie. Zabawa gwarantowana!

7. Piknik

Własny ogród to doskonały miejsc na piknik. Przygotuj smaczki, koc i wykorzystaj piękny letni dzień. Zorganizuj piknik dla swoich pociech. W trakcie pikniku dzieci mogą bawić się w różne gry, bawić się z piłką lub bawić się zabawkami.

8. Własna warzywna grządka

Załóż dla dziecka własną małą warzywną grządkę. Zasadź razem kilka prostych w uprawie roślin jak pomidory, ogórki czy marchewki. Dziecko nauczy się odpowiedzialności za roślinki, a przy okazji będzie miało radość z obserwowania, jak rosną i owocują.

9. Stworzenie domku dla zwierząt

Dzieci lubią zwierzęta, więc dlaczego by nie stworzyć w ogrodzie małego domku dla owadów czy ptaków? Może to być prosty budzik z desek i słomy, ale na pewno przyniesie dzieciom wiele radości.

10. Stawianie namiotów

Na zakończenie – postawienie namiotu w ogrodzie. Ta zabawa to doskonały pomysł na upalne dni. Dzieci mogą schować się w cień i cieszyć chwilą „kempingowania” w domowym ogródku.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 0 reviews