Drewniane zabawki dla dzieci – prostota górą!

Kilkadziesiąt lat temu drewniane zabawki to była jedyna alternatywa, od niedawna taka forma przeżywa renesans, a producenci wymyślają coraz nowsze wzory w bajecznych kolorach. Zabawki nie służą jedynie do zabawy, dzięki nim możemy stymulować rozwój malucha i prowadzić naukę przez zabawę. Warto więc pomyśleć o rzeczy trwałej i jednocześnie pięknej.

Po pierwsze: trwałość drewnianych zabawek

Drewniane zabawki to inwestycja na lata. Brzmi jak frazes? Zupełnie mylnie, dlatego, że drewniane zabawki są wykonane z dobrych materiałów, z dokładnością i precyzją. Są bezpieczne, dziecko nie pogryzie ich, nie odgryzie też małych elementów. Do malowania zabawki dla najmłodszych używane są nietoksyczne farby, bez intensywnych zapachów. Wysoka jakość idzie w parze z ceną.

Trwałe zabawki drewniane

Zazwyczaj drewniane zabawki są droższe od ich plastikowych odpowiedników. Nie mniej jednak warto zainwestować w naturalny produkt, który będzie bardzo trwały i będą mogły się nim bawić nawet kolejne pokolenia. Skąd pewność, że będą tak samo cieszyły? Zabawki drewniane są często ponadczasowe – klocki, drewniana kuchnia i akcesoria kuchenne, warsztat z narzędziami i śrubkami, pchacze, figurki, gry. 

Drewniane zabawki są less waste – oznacza to, że nie zaśmiecamy środowiska. Rodzice wiedzą ile razy potrafi spaść coś ze stołu lub zostać zrzucone z wysokości, plastik w starciu z małymi niszczycielami nie ma szans. Drewno jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i zachowuje swój wygląd na lata, będzie świetnym prezentem i co najważniejsze – nie wyrzucimy go szybko do kosza. 

Wspieranie rozwoju dziecka poprzez drewniane zabawki

Zabawki wykonane z drewna oprócz rozrywkowej części mają również misję edukacyjną i wspierającą rozwój malucha. Odpowiednio dobierana kolorystyka podnosi walory przedmiotu, stają się bardziej atrakcyjne i zachęcające. Dziecko układając klocki ćwiczy motorykę małą, a spadające drewniane kostki uczą zasad przyczynowo – skutkowych. Wcielanie się w role również jest ważne w procesie socjalizacji dzieci, wpływa korzystnie na umiejętności społeczne, a więc wspólne gotowanie na drewnianej kuchni, krojenie warzyw czy owoców uczy współpracy i zachowań w grupie. 

  Czyszczenie mosiądzu - skuteczne metody

Zdobywanie nowych umiejętności, rozwijanie kreatywności, twórczej wyobraźni nie byłoby możliwe bez pozostawienia dziecku „furtki”, tzn. pozwolenie mu na te czynności bez podawania wszystkich rozwiązań i możliwości na tacy. Drewniany klocek może być tylko klockiem, ale może być również cegłą czy jedzeniem słonia. 

Prostota drewnianych zabawek górą

Drewniane zabawki

Drewniane zabawki to nie są skomplikowane przedmioty. Cechuje je prostota i niewielka ilość szczegółów. Dlaczego? By nie odwracać uwagi, by dziecko mogło skoncentrować się na jednej czynności bez rozpraszania. Ćwiczenie koncentracji przyda się dzieciom nie tylko w szkole, ale w codziennym życiu.

Poza tym prostota sprawia, że wzrok dziecka nie jest zmęczony różnorodnością w jednym czasie. Zbyt duża ilość bodźców na raz powoduje przestymulowanie i za tym idące problemy chociażby z zaśnięciem. 

Rodzaje drewnianych zabawek

Repertuar drewnianych zabawek nie kończy się na klockach. Z drewna wykonywane są także samochody, samoloty, wózki dla lalek, pchacze, a więc przedmioty, które będą wspierały rozwój ruchowy dziecka. Pozwalają na bezpieczne poznawanie i eksplorację otaczającego świata. 

Zabawki te bardzo często imitują przedmioty codziennego użytku (np. kuchnia drewniana czy warsztat), przypominają dorosłe akcesoria (ekspres do kawy, suszarka), co pozwala na wcielanie się w role i świetną zabawę nie tylko w pojedynkę, ale także w grupie. 

Producenci zadbali zarówno o dziewczynki jak i o chłopców. Dla każdej grupy wiekowej można znaleźć odpowiednie zabawki dopasowane do umiejętności, które nie będą zniechęcały trudnością, ale zachęcały do figli. Zabawki drewniane będą się sprawdzały na każdym etapie rozwoju.

Zabawki drewniane – prezent idealny

Prezent jest udany, kiedy wpasowuje się w gusta obdarowanego. Różnorodność zabawek drewnianych, rewelacyjna estetyka wykonania, jakość oraz po prostu piękno sprawiają, że dla każdego można znaleźć odpowiednią rzecz. Często drewniane zabawki to małe dzieła sztuki, które są niezwykle kunsztownie wykonane i oprócz wiadomych funkcji zabawy i nauki spełniają się fantastycznie w roli dekoracji pokoju dziecka. 

  Jak zachęcić dziecko do szkoły?

źródło inspiracji oraz zdjęć drewnianych zabawek: https://www.tamaja.pl/kategoria/zabawki-drewniane

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 6 reviews
by Magada on Porady J8.pl

droższe ale o wiele lepsze

by drogie on Porady J8.pl

drogie bardzo są te zabawki

by Ula on Porady J8.pl

Nie wyobrażam sobie żeby moje dziecko bawiło się innymi zabawkami niż tymi z drewna!!

by Kunaj on Porady J8.pl

tylko takie zabawki kupuję, jest mnóstwo w necie sklepów już z tym

by Mario on Porady J8.pl

na pewno są bezpieczniejsze od plastikowych albo nie wiadomo z czego zrobionych. Cena wyższa ale za jakość się płaci oczywiście. Także ja mogę polecić tego typu zabawki.

by lulek on Porady J8.pl

Drewniany helikopter który kupiłem na urodziny dziecku zrobił furorę:)