Spis treści artykułu
Co dziecko powinno jeść by było zdrowo oraz niebanalnie?
Co przygotować na obiad dla małego dziecka? To pytanie może spędzać sen z powiek każdemu nowemu bądź nawet doświadczonemu rodzicowi. Oczywiście każde danie dla twojego małego dziecka powinno być odpowiednio zbilansowane oraz bogate w wartościowe substancje odżywcze, które dostarczy mu energii na dalsze odkrywanie świata- czyli to, co dzieci uwielbiają najbardziej.
Odpowiedni oraz smaczny obiad jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia dla twojej pociechy. Trzeba również pamiętać, aby posiłek składał się z wysokiej jakości składników, które na pewno nie zaszkodzą ani dzieciom, ani rodzicom. To właśnie dobrze skomponowana oraz przyrządzona dieta pomoże zachować zdrowie, oraz pełnię życia dla pociechy. Niestety coraz więcej się mówi o złym odżywianiu polskich dzieci.
Jedzą za dużo bezwartościowych produktów, które nie zawierają żadnych wartościowych substancji odżywczych, a gardzą warzywami i owocami, które powinny być podstawą diety młodego, rozwijającego się człowieka, aby uchronić dziecko przed otyłością, cukrzycą lub innymi chorobami związanymi ze złą dietą.
Co właściwie dzieci lubią jeść na obiad? Niestety, gdy nasze dziecko okaże się niejadkiem lub ma bardzo wyrafinowane kubki smakowe, trzeba przysłowiowo „stanąć na głowie”, by przyrządzić coś, co nie zostanie przez nie odrzucone. Maluchy lubią, to co jest „zakazane”.
Chętniej zjedzą pizzę czy burgera, a kalafiorem będą gardzić. Jednak dzieci nie pogardzą klasykami polskiej, domowej kuchni, które przyrządzają babcie, takie jak: rosół, mielone, zupa pomidorowa itd.
Co na obiad dla dzieci?
Mimo wszystko obiad dla dziecka (zwłaszcza tego niezwykle wybrednego) to duże wyzwanie. W końcu dla maluchów nie liczy się tylko smak, a również wygląd samego posiłku.
Oto kilka niezwykle prostych oraz pożywnych dań dla twojego małego dziecka:
Zupka curry z ciecierzycą: Smaczna oraz lekka zupka dla twojego malucha!
Składniki:
- ciecierzyca konserwowa, woda, mleczko kokosowe, olej rzepakowy, imbir świeży, czerwona cebula, czosnek, koncentrat pomidorowy, kurkuma, liść laurowy, kumin, świeża kolendra, przyprawa curry, sól.
Przygotowanie:
1) do jednego z naczyń włóż cebulę, imbir, czosnek. Wymieszaj. Następnie dodaj resztę przypraw.
2) Do naczynia miksującego wlej olej i duś wszystko przez 3 minuty.
3) Do naczynia miksującego włóż ciecierzycę, dodaj wodę, koncentrat pomidorowy i gotuj około 13 minut.
4) Wlej kokosowe mleczko do naczynia i podgrzewaj przez następne 3 minuty.
5) Na koniec zupę przełóż do miseczki i podaj dziecku.
Łosoś na parze z kuskusem i warzywami:
Dobrze zbilansowane oraz bogate w składniki odżywcze danie idealne dla młodego człowieka!
Składniki:
- świeży łosoś, oliwa z oliwek, sos sojowy, ksylitol, sok z cytryny, cebula, czosnek, por, imbir, fasolka szparagowa, woda, brokuł, kuskus, sól, pieprz.
Przygotowanie:
1) Do jednego z naczyń wlej oliwę, sos sojowy. Dodaj ksylitol oraz sok z cytryny. Miksuj przez 15 sekund. Następnie powstałą marynatę wlej do innego naczynia i nasmaruj nią łososia.
2) Do naczynia włóż cebulę, czosnek, pora, imbir oraz rozdrabniaj przez 5 sekund.
3) Do dolnego naczynia do parowania dodaj fasolkę i posyp solą i pieprzem.
4) Ułóż uduszonego pora z dodatkami, a na nim łososia wraz z marynatą. Gotuj na parze przez następne 20 minut.
5) Kuskus zalej wrzącą wodą. Po 2 minutach będzie gotowy.
6) Łososia podawaj z warzywami oraz kuskusem.
Penne z kurczakiem i szpinakiem: Coś dla fanów szpinaku!
Składniki:
- parmezan, czosnek, tymianek, mięso z piersi kurczaka, oliwa z oliwek, makaron penne, woda, pieprz, sól, mleko 1.5%, szpinak świeży.
Przygotowanie:
1) Do naczynia miksującego włóż parmezan oraz rozdrabniaj go przez 10 sekund. Przełóż do innego naczynia i odstaw.
2) Do naczynia włóż kurczaka, przeciśnięty przez praskę czosnek, szpinak. Wlej oliwę i duś przez 3 minuty. Następnie przełóż do innego naczynia.
3) Ugotuj swój makaron.
4) Gotowe danie podaj posypane parmezanem.
Co i ile powinny jeść małe dzieci?
Małe dzieci powinny jeść około 4-5 pożywnych posiłków dziennie. Dania dla dziecka powinny być urozmaicone wszelkiego rodzaju owocami i warzywami lub innymi wartościowymi produktami, żeby mogło ono prawidłowo się rozwijać.
Przykładowo śniadanie dla 1.5 rocznego dziecka powinno dostarczać dużo energii, aby miało ono siłę na cały dzień. Takie śniadanie ułatwi dziecku zdobywać nowe umiejętności, zabawę oraz rozwój fizyczny, jak i psychiczny.
Dobrym pomysłem na śniadanie będzie danie dostarczające odpowiednią ilość węglowodanów, która w krótkim czasie przemieni się w energię, której wymagamy, przykładowo: kaszka na ciepło, kanapki z pieczywem oraz warzywami. Zdrowo, smacznie oraz pożywnie!
Warto unikać produktów, które mogą wydawać się odpowiednie dla rocznego dziecka na śniadanie, a niestety takie nie jest. Przykładami takich produktów są: wszelkiego rodzaju drożdżówki słodkie, soki lub napoje, lub inne puste kalorie.
Lepszym zamiennikiem, chociażby soków jest zwykła, czysta woda. Pamiętajmy, aby od samego początku życia malucha dobrze go nawadniać oraz uczyć picia wody, zamiast soków.
Co na obiad dla 1.5 rocznego dziecka?
Proponujemy przede wszystkim lekkie, kremowe zupy np. z brokułów, lub krem jarzynowy. Domowe obiady będą dużo smaczniejsze dla rocznego dziecka niż gotowe zupki ze słoików. Będziemy mieć wpływ oraz pewność na to i co je dziecko.
Co na obiad dla niemowlaka?
Rozszerzanie diety niemowlaka może być poważnym problemem dla świeżo upieczonych rodziców. Gdy rodzice zadecydują, że to już czas i to już ten moment, że chcemy odciąć dziecko od karmienia piersią, to trzeba się dobrze zastanowić jakie dania dostarczą mu równie wartościowych, oraz niezbędnych do prawidłowego rozwoju substancji odżywczych.
Po 6 miesiącu życia twojego malucha można zacząć myśleć o rozszerzaniu diety, mimo wszystko nadal po tym czasie podstawę odżywiania powinno stanowić mleko (do około 1 roku życia), jednak warto by maluch poznał również już inne smaki. Najlepszym wyborem na pierwsze zwykłe posiłki będą lekkie produkty, które nie sprawią problemów podczas spożywania oraz po spożyciu.
Na sam początek warzywa takie jak: marchewka lub ziemniak. Jeśli dziecko nie będzie miało problemów z nimi oraz dobrze zareaguje, to można zacząć podawać mu miękkie owoce (np. banan, truskawka). Następne może być lekkie, oczywiście chude mięso, a od 7 miesięcy życia dziecka można już podawać nawet ryby.
Na obiad dla niemowlaka najlepiej po rozszerzeniu diety podawać różnego rodzaju zupki warzywne np. marchewkowa, dyniowa. Po 8 miesiącu życia na obiad można podać zupę jarzynową z kaszą jaglaną. Zupki są lekkie i łatwe do spożycia dla malucha, a są bardzo wartościowe oraz łatwe do przygotowania.
Chętnie doradzam, pisząc na wszelakie tematy – sport, hobby, wnętrza, praca, rozwój i turystyka. Staram się znaleźć porady na wszystkie problemy.
Submit your review | |
Bardzo ciekawe propozycje na obiady dla dziecka