Refluks u dzieci

Refluks to choroba bardzo często dopadająca najmłodszych. Dzieje się tak głównie ze względu na ich bardzo delikatne żołądki. Dla dziecka taka choroba to prawdziwa udręka i każdy maluch znosi ją znacznie gorzej niż osoba dorosła. Cofanie się pokarmu z żołądka do przełyku nie jest jedynie nieprzyjemne, ale często prowadzi do groźnych powikłań.

Właśnie dlatego należy podjąć szybkie leczenie w celu pozbycia się problemu. Czym właściwie jest refluks żołądkowo-przełykowy, dlaczego należy go leczyć i jaką dietę najlepiej zastosować? Oto niezbędne informacje. 

Refluks żołądkowo-przełykowy – co to jest?

Refluks żołądkowo-przełykowy powstaje, kiedy dochodzi do zapalenia błony śluzowej żołądka. W efekcie prowadzi to do nieprzyjemnego cofania się treści żołądka do przełyku. Mięśnie przełyku są osłabione co powoduje zgagę.

Refluks u dziecka

Objawy refluksu są bardzo uciążliwe, w szczególności dla dzieci. Należy do nich pieczenie w okolicach mostka, często odczuwa się również mocne bóle brzucha i nudności. W późniejszych stadiach choroby dochodzi nawet do wymiotów. Jest to choroba, która nieleczona często nawraca i bardzo ciężko jest ją ostatecznie wyleczyć.

Refluks – kto jest narażony na zachorowanie?

Refluks to choroba, która może dopaść każdego. Szczególnie narażone na refluks są jednak osoby otyłe i takie, które odżywiają się niezdrowo. Dolegliwość dopada nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Dla tych drugich jest to szczególnie męczące. Najmłodsi ciężko przechodzą chorobę, ze względu na jej nieprzyjemne objawy. 

Refluks u dzieci – dieta

Kiedy nasze dziecko cierpi na refluks, najlepszym co możemy zrobić jest wprowadzenie do ich żywienia produktów zalecanych podczas tej choroby. Należy przede wszystkim postawić na lekkostrawne, zdrowe posiłki. Będą one nie tylko zwalczać objawy refluksu, ale również mogą prowadzić do całkowitego pozbycia się problemu. Więc jakie produkty podawać dziecku? 

  Rwa kulszowa leczenie

Dieta u najmłodszych może stanowić wyzwanie dla każdego rodzica. Dzieci bywają bardzo wybredne i ciężko zbilansować posiłki w taki sposób, aby dostarczały one wszystkie mikro i makroelementy oraz niezbędne witaminy. Jednak najważniejsza zasada podczas takiej diety to podawać produkty lekkostrawne.

Dieta na refluks
  • mięso – W przypadku mięsa będą to chude wędliny, gotowany kurczak, indyk, bądź królik. Ważne, aby ograniczyć tłuste mięso, ponieważ może nasilać objawy refluksu

  • nabiał – w tym produkty mleczne powinny mieć w miarę możliwości niską zawartość tłuszczu. 

  • warzywa – najważniejszy element każdej zdrowej diety. Więc i w tym przypadku nie należy o nich zapomnieć. Najlepiej wybierać takie jak marchewka, burak, brokuł, cukinia, dynia, kalafior.

  • owoce – nie zapominajmy o tym, że nawet podczas leczenia refluksu, od czasu do czasu można pozwolić dziecku zjeść zdrowy owoc. Warto wybierać te z małą ilością kwasu ( na przykład mango,melon, gruszki, banany, brzoskwinie). Dobrym pomysłem będzie zblendowanie ich na gładki mus lub koktajl. Ograniczymy przez to prace żołądka, a nasze dziecko z pewnością chętniej zje owoce w takiej formie. 

  • kasze i produkty zbożowe – kasze i delikatne produkty zbożowe stanowią bardzo ważny element każdej diety. Stanowią one główne źródło węglowodanów z których wytwarzana jest energia, dlatego musimy zadbać, aby znalazły się w diecie naszego malucha. 

  • przyprawy – niestety jedynymi przyprawami, z których wolno nam korzystać podczas przyrządzania posiłków dla dziecka są zioła (rozmaryn, bazylia, oregano, koperek, szałwia). Powinniśmy unikać ostrych przypraw, ponieważ znacznie spotęgują one objawy zgagi

Bardzo ważny jest sposób przyrządzania posiłków. Podstawowa zasada to wybierać dania gotowane, a unikać tych smażonych. Warto wybrać metodę, jaką jest gotowanie na parze. To sposób, dzięki któremu warzywa pozostają pełnowartościowe i nie tracą cennych witamin. 

Refluks u dzieci – czego unikać?

W diecie leczącej i zapobiegającej chorobie równie ważne co wprowadzenie odpowiednich posiłków jest wyeliminowanie niezdrowych produktów. Przede wszystkim należy zrezygnować z:

  • cukrów – cukry to największy sprzymierzeniec zgagi. Dlatego bardzo ważne jest wyeliminowanie ich z diety naszych dzieci.

  • przypraw – niektóre z przypraw nasilają zgagę, podrażniają żołądek i powodują nawroty choroby, Należą do nich przede wszystkim sól, pieprz, chili, czosnek, kurkuma.Warto ograniczyć je w diecie dziecka, które cierpi na refluks

  • napojów gazowanych – gaz zawarty w napojach przyczynia się do nadmiernego odbijania, co powoduje trudności w trawieniu 

  • tłustych posiłków – przede wszystkim trzeba wykluczyć z diety wszystkie fast foody, tłuste mięsa, a przede wszystkim wszystko co jest smażone.
  Co jeść przed treningiem?

Dieta u dzieci – jak wprowadzić?

W przypadku, kiedy mamy do czynienia z dzieckiem cierpiącym na refluks, dietę powinniśmy wprowadzić przede wszystkim jak najszybciej. Z pewnością nie będzie to łatwe. Dzieci uwielbiają niezdrowe jedzenie, a zwłaszcza słodycze. Upilnowanie ich, bywa ciężkie. 

Zmiana nawyków żywieniowych malucha, jest trudna również dla niego. Jednak warto wspólnie postarać się rozwiązać ten problem, ponieważ może przynieść to wiele korzyści i pokonać problem jakim jest refluks. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by USS on Porady J8.pl

Najlepiej to się radzić dietetyka a nie w internecie

by Majti on Porady J8.pl

dużo przydatnych informacji na temat refluksu, dziękuję

by Lena on Porady J8.pl

Ciężko jest małemu dziecku wytłumaczyć, że nie może pewnych rzeczy jeść.