Objawy zgagi

Objawy zgagi są dla nas niezwykle nieprzyjemne i to bez względu na to, w jakim wieku jest osoba, na nią cierpiąca. Możemy się z nią spotkać nawet i u niemowląt. W takim wypadku jej przyczyną może być obecny u niemowląt refluks, niemniej jednak w większości przypadków będzie to czysto fizjologiczne zjawisko, które nie wymaga leczenia.

Inaczej będzie w wypadku dorosłych osób, dla których zgaga jest niestety poważnym utrudnieniem. Dlatego też zdecydowanie warto będzie wypróbować nie tylko środki farmakologiczne, ale także domowe sposoby celem zwalczenia zgagi. 

Czym jest zgaga? 

Należy od razu zaznaczyć, iż domowe sposoby na zgagę są skuteczne wyłącznie w chwili, kiedy będzie to dolegliwość występująca wyłącznie w sposób sporadyczny. Aby mieć wiedzę na temat tego, jak można walczyć ze zgagą, trzeba uprzednio zapoznać się z jej przyczynami. Zgaga jest niczym innym aniżeli sytuacją, w której obecne w żołądku kwasy cofają się do naszego przełyku. Przełyk jest drażniony kwasami i występuje piekący ból. Jest to bardzo nieprzyjemny symptom. 

W wypadku niemowląt również możliwe będzie pojawienie się zgagi. Wydawać by się mogło, iż z uwagi na to, że refluks u niemowląt jest częstą dolegliwością, to i zgaga pojawi się w sposób systematyczny. Tak jednakże nie jest. Można przyjąć, iż zwykle dotyczy ona osób w podeszłym wieku, zaś u niemowląt jest sporadyczna.

Kiedy zgaga występuje od czasu do czasu, nic nie będzie stało ma przeszkodzie, aby próbować zwalczać ją domowymi metodami. Niemniej jednak, kiedy występuje ona w sposób systematyczny, po większości pokarmów, trzeba niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. 

W wypadku osób dorosłych zgaga może stanowić objaw refluksu przełykowo-żołądkowego, który w przeciwieństwie do refluksu pojawiającego się u niemowląt, za każdym razem podlega leczeniu. Zgaga może być również symptomem schorzenia nowotworowego. 

  Jak podnieść poziom testosteronu?

Jak się pozbyć zgagi? 

Jeżeli zgaga będzie występować dosyć rzadko, można pomóc sobie poprzez spożycie leku zobojętniającego. Skuteczne są także preparaty z dodatkiem alginianów, które działają w sposób osłaniający. W przypadku problemów ze zgagą, jak i nadkwasotą polecane są również leki hamujące wydzielanie soków żołądkowych. 

Możliwe jest stosowanie środków wykazujących różnorodne działanie, a zatem: 

Leki na zgagę
  • leków o działaniu alkalizującym kwaśność w żołądku w postaci płynu albo tabletek,

  • leków, które zmniejszają wydzielanie kwasów w żołądku wykazujących działanie hamujące receptory histaminowe typu 2 – H2 (famotydyna, cymetydyna i ranitydyna) albo blokujące aktywność enzymów protonowej pompy w okładzinowych komórkach żołądka, 

  • środków prokinetycznych mających działanie zwiększające napięcie zwieracza dolnego przełyku, pobudzające perystaltykę przełyku, jak i opróżnianie się żołądka (metoklopramid, cyzapryd). 

Pamiętajmy zawsze, iż leków tych nie można używać dłużej, aniżeli przez czas trzech miesięcy. Zwykle przyczyny niestrawności nie są zbyt poważne, niemniej jednak może się okazać czasami, iż nasze problemy wynikają z obecności wrzodów, albo innych chorób, których nie można lekceważyć. Dlatego jeżeli te symptomy zdarzają się nierzadko, konieczne będzie udanie się na wizytę do lekarza, gdyż bez jego pomocy się nie obejdzie. 

Zgaga może wystąpić u każdej osoby, jednakże jeśli pojawią się częściej aniżeli dwa razy w ciągu tygodnia, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. 

Domowe sposoby na zgagę

Co na zgagę będzie działać najlepiej? Domowych sposobów na zgagę jest bardzo dużo. Jednym spośród nich będzie spożywanie napoju imbirowego, który przyrządza się poprzez zalanie obranego, drobno posiekanego świeżego korzenia imbiru gorącą, przegotowaną wodą. Następnie konieczne jest odczekanie około 10-15 minut i spożycie trunku. Bardzo podobnie przygotowuje się wywar z rzymskiego kominku. 

Naturalnym lekiem na zgagę jest chude mleko (zawierające do 1,5 procenta tłuszczu), którego trzeba wypić ok. pół szklanki. Pomocne w przypadku zgagi może okazać się także wypicie szklanki wody zmieszanej z 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej. Inną metodą na pozbycie się zgagi będzie zjedzenie jednej łyżeczki musztardy. 

  Poduszka dla niemowlaka

Co jeszcze na zgagę?

Na zgagę skuteczny jest również powolny spacer po spożyciu posiłku albo też odpoczynek w pozycji siedzącej. Istotne jest aby nie przyjmować pozycji leżącej, tym bardziej na brzuchu, ani też nie wykonywać skłonów przez okres przynajmniej 2 godzin po jedzeniu. 

Migdały na zgagę

Sprawdzono również, iż siemię lniane działa niczym balsam na zgagę. Napar powinien zostać przygotowany ze szklanki wrzącej wody, do której należy zanurzyć łyżeczkę ziarenek siemienia lnianego. Eliksir należy wypić po odcedzeniu, jak i ostudzeniu nasion. 

Innym sposobem na zgagę będzie żucie miętowej, bezcukrowej gumy, podjadanie migdałów, jak i zjadanie przelanego wrzącą wodą cynamonu.

Zgaga podczas snu 

Kiedy zgaga męczy nas w nocy, warto będzie wypróbować nieco wyższe ułożenie poduszki. W ciągu dnia zaś dobrze będzie zadbać o wygodny i luźny outfit, gdyż nazbyt dopasowana odzież wzmaga odczuwanie pieczenia w przełyku. Nie zaszkodzi również systematycznie uprawiany sport. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Milkosz on Porady J8.pl

nie o wszystkim słyszałem ale muszę koniecznie spróbować, dam znać jakie rezultaty..

by Paulina on Porady J8.pl

Jedzenie migdałów na zgagę tego muszę spróbować