Jak wybrać idealną poduszkę dla niemowlaka?

Kiedy na świecie pojawia się dziecko bardzo zależy nam na jego prawidłowym rozwoju. Starannie przygotowujemy się na jego przyjście kompletując wyprawkę, przygotowujemy pokój na jego przyjście, wybieramy łóżeczko, ubranka, ozdoby, odpowiednie butelki, zabawki. W końcu przychodzi moment na wybór pościeli, która powinna być nie tylko funkcjonalna i wygodna, ale też bezpieczna i dostosowana do potrzeb małego człowieka.

Najważniejsza jest tutaj m.in. dobrze dobrana poduszka dla niemowlaka

Czy niemowlę naprawdę potrzebuje poduszki?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie czy poduszka dla niemowlaka jest mu naprawdę potrzebna. Zdania są podzielone. Niektórzy są zdania, że jest ona zupełnie zbędna, bo dziecko powinno leżeć w linii prostej, a główka musi utrzymywać swoją pozycję równo z kręgosłupem. Źle wybrana poduszka może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka i prowadzić do wielu wad, których chcielibyśmy uniknąć. 

Zwolennicy poduszki dla niemowlaka uważają, że poduszka pozwala uniknąć ulewania czy pomóc dzieciom, które mają problem z refluksem żołądkowo – przełykowym. Ułożenie na poduszce ma zapobiegać zachłyśnięciu treścią pokarmową. 

Czym kierować się podczas wyboru poduszki dla niemowlaka?

Wydaje się, że wybór poduszki dla niemowlaka nie jest taki trudny, ale warto zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Czym więc się kierować?

  • wiekiem dziecka,

  • problemami zdrowotnymi dziecka,

  • wygodą i przyzwyczajeniem,

  • dostępnością wybranego rozmiaru powłoczek na poduszki,

  • wielkością łóżeczka oraz jego konstrukcją,

  • estetyką wykonania.
  Urlop ojcowski - wszystko na temat urlopu ojcowskiego

Jak powinna wyglądać prawidłowo dobrana poduszka dla niemowlaka?

Prawidłow dobrana poduszka

 Aby poduszka była całkowicie bezpieczna i wygodna dla dziecka, nie może być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Warto sprawdzić to zanim zdecydujemy się na zakup. Wystarczy lekko nacisnąć i sprawdzić jak szybko wraca do poprzedniego kształtu. 

Zakupiona poduszka musi również być cienka, nie może być zbyt gruba, żeby nie zaburzać fizjologicznego ułożenia ciała dziecka, w którym dziecko powinno leżeć w linii prostej, z główką utrzymującą pozycję równo z kręgosłupem. 

Właściwe rozmiary poduszki dla małego dziecka są zdecydowanie mniejsze niż standardowe poduszki. Mają około 30-40 cm szerokości, a ich grubość wynosi około 5-7,5 cm. Dzięki temu znacznie zmniejszone jest też ryzyko uduszenia. 

Ważne jest również wypełnienie poduszki. Najlepsze będzie poliestrowe, które pozwala uniknąć wszelkiego rodzaju reakcji alergicznych.

Poduszka dla niemowlaka – rodzaje

Na rynku istnieje wiele poduszek dla niemowląt. Mamy naprawdę szeroki wybór asortymentu. Jedne nadają się to stosowania wyłącznie w łóżeczkach, a inne można stosować też w wózku.

Poduszka dla niemowlaka – klin 

Rodzaje poduszek dla niemowlaka

To ten rodzaj poduszki, który dodawany jest zwykle do materaca dla dzieci. Jeśli łóżeczko nie ma możliwości regulacji nachylenia materaca, dobrym rozwiązaniem jest właśnie taka poduszka, którą wkłada się bezpośrednio pod materacyk, nadając mu nachylenie pod kątem około 30 stopni. Taka poduszka jest zalecana głównie niemowlętom mającymi problem z ulewaniem i z refluksem żołądkowo – przełykowym.

Poduszka dla niemowlaka typu motylek

Minimalizuje wstrząsy i jest stosowana głównie w wózkach dla dzieci, podczas spacerów. Taka poduszka skutecznie zapobiega wstrząsom dolnego odcinka kręgosłupa szyjnego. To niezwykle ważne w przypadku maluszków, które jeszcze nie potrafią samodzielnie utrzymać główki.

Poduszka do korygowania spłaszczonej główki

Część dzieci bardzo lubi spać w określonej dla siebie pozycji. Niestety często powoduje to spłaszczenie główki w obszarze, na którym najczęściej spało. Efekty można minimalizować poprzez układanie dziecka w różnych pozycjach do spania. Czasem zdarza się jednak, że mimo częstego obracania dziecka na różne strony podczas jego snu, samo obraca się do ulubionej przez siebie pozycji i główka przybiera w jednym z miejsc nieestetyczny płaski kształt.

  Olej CBD a niedoczynność tarczycy

Jeśli już do tego dojdzie z pomocą może nam przyjść specjalna poduszka dla niemowląt, przeznaczona do korygowania spłaszczonej główki (poduszka ortopedyczna). Najpierw warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ spłaszczenie główki i przybieranie określonej pozycji przez dziecko może być objawem poważniejszych zaburzeń, jak np. kręcz szyi lub innej asymetrii ułożeniowej. W tym wypadku sama poduszka nie wystarczy.

Aby nasze dzieci miały dobry, głęboki niczym nie przerwany sen postarajmy się wybrać dla nich jak najlepiej. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Ada on Porady J8.pl

bobasy lubią na płaskim spać

by Perełka on Porady J8.pl

Mojej Hani kupiłam poduszkę typu klin zobaczymy czy jej podpasuje.