Pielęgnacja i higiena noworodka

Odpowiednia pielęgnacja i zadbanie o higienę noworodka, to bardzo istotna kwestia. Dla „świeżo upieczonych” rodziców, brak wiedzy może powodować objawy związane z nieumyślnym wyrządzeniem krzywdy dziecku. Duża porcja informacji na temat dbania o skórę noworodka oraz zaufanie własnemu instynktowi, pozwolą odpowiednio zatroszczyć się o zdrowie i komfort maleństwa. Dzięki prawidłowej pielęgnacji z pewnością unikniesz wielu problemów.

Dobór kosmetyków do pielęgnacji skóry niemowlaka

Skóra niemowlęcia skłonna jest do podrażnień i przesuszeń. Pielęgnacja nowonarodzonego malucha wymaga więc doboru odpowiednich kosmetyków, które będą chronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Pielegnacja skóry dziecka


Produkty powinny posiadać odpowiedni skład (krótki i naturalny), aby nie działały drażniąco. Warto sięgać po kosmetyki hipoalergiczne i ekologiczne. Substancje w nich zawarte są starannie wyselekcjonowane i pozyskiwane z kontrolowanych upraw. Różne instytucje wydają atesty, pozwalające na zweryfikowanie wartościowości danego produktu. Na opakowaniach możesz znaleźć certyfikaty np. Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Państwowego Zakładu Higieny (PZH) i innych.


Przy wyborze produktów, zwróć więc szczególną uwagę na cztery kwestie: odpowiednie dopasowanie do wieku dziecka, atest, skład (jak najkrótszy) i hipoalergiczność.

Kąpiel noworodka

Kąpiel to stresujące przeżycie zarówno dla noworodka, jak i również dla rodziców. Maleństwo często krzyczy i pręży się, gdy tylko rozpoczynamy zabieg pielęgnacyjny. Przyczyną jest dyskomfort i lęk dziecka , które silnie reaguje na bodźce docierające do jego zmysłów. Jak nie doprowadzić do płaczu dziecka?

Jak nie doprowadzić do płaczu dziecka?

  • Nowonarodzone maleństwa są szczególnie wrażliwe na zmiany temperatury. Ciało wychładza się zdecydowanie szybciej niż u osoby dorosłej, a powodem tego jest niedojrzały system termoregulacji. Pamiętaj, że zarówno w pomieszczeniu, jak i również w wodzie, dziecku musi być ciepło. Zadbaj, aby temperatura w łazience wynosiła około. 23-24 stopnie. Dodatkowo warto jest zainwestować w specjalny termometr do wanienki, aby zapewnić optymalne ciepło wody, w której będziemy kąpać maleństwo (ok 37 stopni).
  • Malutkie dzieci nie lubią gwałtownych ruchów, które często wykonywane są podczas kąpieli, aby przyspieszyć cały proces. Zachowaj płynne, powolne i spokojne podejście. Nie zaskakuj dziecka nagłymi, nieznanymi bodźcami, jak np. chluśnięcie wody.
  • Zwróć główkę dziecka w bok, w ten sposób będzie widziało otoczenie – biały sufit z pewnością nie będzie dla niego zbyt atrakcyjny.
  • Malec doskonale potrafi wyczuć zdenerwowanie rodziców. Chociaż z początku będzie to trudne, w szczególności jeżeli jest to wasze pierwsze dziecko – postaraj się zachować spokój. Poproś kogoś, aby potrzymał dziecko, kiedy Ty będziesz je myć. Dzięki temu unikniesz dodatkowego stresu, że niemowlę wyślizgnie Ci się z rąk.
  • Pomyśl o odpowiednim oświetleniu pomieszczenia – rażące prosto w oczy światło z pewnością nie spodoba się maleństwu.
  • Mów do dziecka lub zaśpiewaj mu piosenkę – głos może zadziałać uspokajająco.
  Czkawka u noworodka

Pielęgnacja główki i włosów niemowlaka

Pielęgnacja głowy noworodka nie wymaga dużych nakładów pracy. Stosowanie szamponu, można zacząć dopiero w momencie pojawienia się dłuższych włosów. Mycie głowy powinno wykonywać się specjalnie przeznaczonymi do tego procesu kosmetykami, które w razie spłynięcia do oczu, nie spowodują ich podrażnienia.

Krem do pielęgnacji skóry dziecka


Częstym problemem występującym u dzieci jest ciemieniucha. Świadczy o niej pojawienie się na skórze głowy żółtawych, łuszczących się płatków, których widok, martwi wielu rodziców. Jest to jednak powszechna przypadłość u niemowląt i nie stanowi dla nich żadnego zagrożenia. Skórę głowy warto natłuścić specjalnym preparatem do ciemieniuchy lub oliwką – pół godziny przed kąpielą. Zabieg należy powtarzać do momentu ustąpienia dolegliwości.

Pielęgnacja twarzy dziecka

Buzię dziecka powinno się przecierać rano i wieczorem, a także po jej wybrudzeniu np. mlekiem matki. Do tego celu najlepiej wykorzystać miękki ręcznik lub wacik zamoczony w ciepłej wodzie.

Przewijanie niemowlaka

Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Zasłonięte okolice pieluszkowe są szczególnie podatne na podrażnienia i infekcje. Ograniczony dostęp do powietrza, a także bezpośredni kontakt skóry z moczem i kałem, to środowisko idealne do rozwoju grzybów i bakterii. Często dochodzi więc do miejscowych stanów zapalnych, zwanych odparzeniem.

Przyczyną ich powstawania jest nieodpowiednia higiena lub stosowanie danego rodzaju pieluszki – warto więc zwrócić uwagę na odpowiedni ich dobór. Kontrolowanie okolic pośladków, to bardzo ważna kwestia, ponieważ odpowiednio wcześnie zauważone objawy można leczyć samodzielnie. W pierwszej kolejności, należy dokładnie przemyć pupę niemowlęcia i osuszyć ją za pomocą miękkiego ręcznika.

Następnie, jeżeli jest to możliwe, pozostawiamy dziecko przynajmniej na kilkanaście minut bez pieluchy, dzięki czemu skóra będzie mogła swobodnie oddychać i przyspieszy się proces gojenia podrażnień. Warto posiadać i stosować kremy/maści do specjalnej pielęgnacji pupy. W przypadku, gdy stan skóry nie poprawia się, a odparzenia stają się większe – należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Klaudia on Porady J8.pl

Już wiem że robię to dobrze.