Temperatura ciała człowieka

Odpowiednia temperatura ciała u człowieka dorosłego sięga 36,6ºC. Jednak u niemowlaków przedział tenże jest większy. Za odpowiednią należy przyjąć wartość pomiędzy 35ºC natomiast 37,5ºC natomiast także należy rozumieć, iż w przeciągu dnia mogą być wahania, jakie nie muszą niepokoić.

Wszystko dlatego, gdyż niemowlak nie ma prawidłowego systemu termoregulacji, dlatego w sytuacji podniesionej temperatury nie jest on w stanie się schłodzić. Niejednokrotnie widzi się mniejszą temperaturę rano natomiast większą wieczorem.

Temperatura u niemowlaka – jaka jest odpowiednia temperatura?

Wedle przeróżnych doświadczeń właściwa temperatura u osoby dorosłej winna sięgać od 36,6 do 37,2 stopnia Celsjusza. Jednak reguła ta nie sprawdza się u noworodków. Odpowiednia temperatura u noworodka mieści się w rozdziale od 35 do 38 stopni, we współzależności od rodzaju pomiaru. Temperatura u niemowlaka waha się także w przeciągu dnia – zwykle jest mniejsza rano, natomiast większa wieczorem.

Temperatura u niemowlaka może wzrosnąć szybko pod wpływem płaczu, po wyczerpaniu, czy intensywnym ssaniu piersi. Rano, jeśli dziecko jest wyspane temperatura jest zazwyczaj niższa o pół stopnia. Małe dzieci w związku z własną niedojrzałością układu termoregulacji są niezwykle czułe na wahania temperatury środowiska – szybko się chłodzą, jeśli jest za zimno oraz rozgrzewają w upał. Więc tak istotne jest dopasowanie ubioru niemowlaka do pory roku oraz występującego w domu klimatu.

Temperatura u noworodka – jaka powinna być?

Temperatura u noworodka

Temperatura ciała do 38ºC u malucha nie jest czynnikiem do obawy. Dziecko należy bacznie obserwować, natomiast przy 38,5ºC można dodać lek przeciwgorączkowy – tylko na podstawie paracetamolu. Środki mające we własnym składzie ibuprofen można stosować najwcześniej od szóstego miesiąca życia dziecka.

  10 niezwykłych zastosowań skorupek jajek

Jeżeli maluszek gorączkuje, natomiast przy tym kaszle, ma katar, stale płacze, nie chce jeść, jest osłabione oraz zmniejsza się jego napięcie mięśniowe, należy bezzwłocznie udać się z dzieckiem do specjalisty. Rosnąca temperatura ciała u noworodka dla rodziców jest wielkim stresem. Temperatura może znaczyć, iż organizm broni się przed dolegliwością.

Jak dobrze mierzyć temperaturę?

Rodzajów mierzenia temperatury u niemowlęcia jest mnóstwo. Można to zrobić poprzez odbyt, ucho, usta czy na czole. Ostatnio sławą cieszą się termometry douszne na podczerwień, jakie starczy włożyć do ucha dziecka, natomiast wynik znany jest po sekundzie.

Wbrew pozorom jest to niezwykle wiarygodna technika, bo ciepłota w błonie bębenkowej jest identyczna jak owa znajdująca się w mózgu. U dzieci, dla jakich mierzenie temperatury jest stresujące wykorzystanie znajduje termometr w smoczku, jaki przypomina typowy gryzak, z ową rozbieżnością iż w silikonowej części ma receptory, natomiast w tarczy wyświetlacz.

Temperatura, jakiej nie wtórują odmienne objawy

Wysoka temperatura u dziecka

Dużo strapień powoduje rodzicowi stan, w jakim nie może sobie wyjaśnić będącej u dziecka temperatury. Gdy u dziecka pojawia się zwiększona temperatura, natomiast równocześnie kaszel, katar, mdłości czy laksacja to jest to zarówno dla rodzica jak również dla specjalisty dość oczywiste, iż temperatura wtóruje tejże oczywistej chorobie układu oddechowego czy chorobie przewodu pokarmowego. Niebezpieczniejsze są natomiast sytuacje, jeśli temperatura jest jedynym symptomem prezentowanym poprzez dziecko.

Wysoka temperatura u dziecka – przyczyny

Odpowiednia temperatura ciała dziecka do 1. roku życia sięga 36-37ºC. Jeżeli termometr wskazuje niższy pomiar, należy ogrzać dziecko, na przykład przez owinięcie go kocem czy nałożenie cieplejszego ubrania. Trochę większa temperatura, więc 37-37,5ºC, nie jest uważana za gorączkę. Wysoka temperatura u dziecka może być wywołana przegrzaniem organizmu dziecka, zbyt ciepłym ubraniem czy przykryciem niemowlęcia za grubą kołderką.

  Urlop macierzyński - ile trwa i ile wynosi zasiłek?

Jeżeli temperatura jest odrobinę większa aniżeli zazwyczaj, natomiast u dziecka nie występują inne cechy przeziębienia czy infekcji, zazwyczaj starczy zdjąć jeden spośród elementów ubrania czy kołdrę, żeby doszło do spadku temperatury.

Temperatura u niemowlaka – jak ją zmniejszyć?

Temperaturę można zmniejszyć poprzez kompresy (woda nie winna być chłodniejsza aniżeli temperatura w pokoju) Kompresy możesz wykorzystywać na klatkę piersiową, głowę lub ręce pociechy. Kolejnym sposobem na pokonanie podniesionej temperatury u dzieci jest kąpiel. Woda winna być tak samo ciepła jak zawsze jednak możesz dziecko potrzymać w niej trochę dłużej. Jeżeli decydujesz się na wykorzystanie materiałów farmakologicznych poleca się wtedy podanie paracetamolu lub ibuprofenu dedykowanego dla dzieci.

Jak pielęgnować gorączkującego małego?

Najpierw, jeśli temperatura narasta, maluch winien być odpowiednio okryty. Jednak jeśli temperatura już się zrównoważy, malucha nie należy okrywać, ponieważ może to spowodować do przegrzania. Ubierz go lekko oraz co pewien czas sprawdzaj, czy się nie spocił – mokre ubranie należy natychmiast zmienić.

Gorączkujące dziecko nie ma zazwyczaj apetytu oraz nie należy karmić go na siłę. Winno być jednak obficie pojone – jeżeli karmisz piersią, przystawiaj malca wielokrotnie, jednak na krótko. Jeżeli butelką, dawaj mu picie często, w małych ilościach, najlepiej przegotowaną wodę lub dopasowane do wieku dziecka herbaty i napoje owocowe rozrzedzone wodą (czyste napoje mają za dużo cukru).

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Monika on Porady J8.pl

u nas podwyższona temperatura podczas ząbkowania to norma... a co ciekawe drugie dziecko zupełnie ząbkowania nie odczuwa 🙂

by Kinga on Porady J8.pl

Przede wszystkim nie ma co panikować najlepiej poczytać, dopytać znajomych lub oczywiście iśc do lekarza jeśli temperatura się utrzymuje

by Lisana on Porady J8.pl

W mojej apteczce domowej mam zawsze ibuprofen