Posiadasz ogród i chciałbyś znaleźć w nim miejsce na plac zabaw dla Twojego dziecka? Nie wiesz jednak jak podejść do tego tematu? Poniżej podpowiadamy jak zaaranżować plac zabaw w przydomowym ogrodzie.

Dzieci spędzają obecnie przed ekranem komputera czy też smartfona olbrzymie ilości czasu. Ciężko je oderwać od interaktywnej rozrywki i zachęcić do wyjścia na świeże powietrze. Coraz częściej rodzicie nie wiedzą jak radzić sobie z takim stanem rzeczy. Pomocne w zmianie nawyków dziecka i zachęcenia go do aktywności fizycznej może okazać się stworzenie w ogrodzie placu zabaw.

Plac zabaw dla dziecka w ogrodzie

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że stworzenie placu zabaw będzie niezwykle trudne oraz kosztowne. Jak się jednak okazuje nie jest to do końca prawda.

Dziecko posiada bowiem olbrzymią wyobraźnię a my musimy tylko odpowiednio ją pobudzić. Tak naprawdę aby stworzyć plac zabaw konieczna jest wyłącznie odpowiednia ilość przestrzeni do zagospodarowania w ogrodzie.

Jak stworzyć plac zabaw dla dziecka?

Na początek należy wyznaczyć teren, który będzie przeznaczony na plac zabaw. Wystarczy kilka metrów kwadratowych. Istotne jest aby miejsce było zlokalizowane w taki sposób aby rodzice mogli mieć względnie łatwy i prosty podgląd na to co aktualnie robi pociecha.

Nawierzchnia placu zabaw

Jedną z podstawowych kwestii w przypadku placu zabaw jest zadbanie o bezpieczną nawierzchnię. Obecnie można znaleźć wiele profesjonalnych materiałów jakie wykorzystywane są do stworzenia miejskich placów zabaw.

Do najbardziej popularnych zaliczyć tutaj trzeba nawierzchnie żywiczno-mineralną lub też nawierzchnia opierająca się o maty PCV lub maty gumowe. Te ostatnie można w prosty sposób ułożyć samodzielnie i nie należą one do kosztownych rozwiązań. Alternatywą dla wspomnianych rozwiązań jest wysypanie nawierzchni placu zabaw korą.

Ogrodzenie placu zabaw

Jeżeli przydomowy ogród jest w pełni ogrodzony to o bezpieczeństwo dziecka można być spokojnym. W przeciwnym wypadku należy zadbać o odpowiednie odgrodzenie placu zabaw. Tak naprawdę sprawdzi się tu zarówno niski płotek jak i też skorzystanie z naturalnych barier jak żywopłot.

  Niezbędne akcesoria do ogrodu

W przypadku odgradzania placu zabaw należy jednak pamiętać aby jedna strona pozostała nie zagrodzona – ta skierowana na taras, balkon czy też okno z którego będzie można sprawdzić co aktualnie robią nasze pociechy.

Jakie elementy placu zabaw wybrać?

Podczas wyboru zabawek i urządzeń jakie mają znaleźć się na placu zabaw rodzice popełniają zawsze ten sam błąd. Kierują się własnym upodobaniem zamiast dowiedzieć się co chciałoby ich dziecko. Każdy maluch ma inne upodobania dlatego plac zabaw powinien być konstruowany właśnie pod niego. Część dzieci woli twórczo spędzać czas bawiąc się w piaskownicy, podczas gdy inne stawiają na bardziej dynamiczną rozrywkę jak na przykład zjeżdżalnia. Dobierając zatem zabawki skonsultujmy naszą decyzję z dzieckiem.

Przedstawmy mu takie propozycje jak zjeżdżalnie ogrodowe dla dzieci, domki drewniany dla dzieci, piaskownica, małpi gaj, huśtawka, trampolina oraz inne. Gdy już będziemy wiedzieć co sprawi największą radość dziecku pamiętajmy aby przed zakupem sprawdzić jakość zabawek. Upewnijmy się, że wykonane zostały z wysokiej jakości materiałów, posiadają niezbędne atesty oraz certyfikaty bezpieczeństwa.