Rama okna jest bardzo istotna nie jedynie w salonie, jednak także w sypialni, pracowni lub w pokoju dziecka. Zasłony, firany oraz rolety mogą być niepowtarzalną ozdobą, nadają wnętrzom ciepła oraz przytulności i mają rolę użytkową – przysłaniają pokój gdy pragniemy odpocząć.

Rodzaj oprawy okien musi być konsekwentny z resztą zaopatrzenia domu czy mieszkania, wówczas tworzy miłą atmosferę oraz podnosi indywidualizm.

Czym są zasłony na przelotkach

Dobierając zasłony, lub także firanki do domu, opieramy się już na tym, co mamy – więc na karniszach. Na rynku zasłon rozróżniamy zasłony na przelotkach (kółkach), zasłony na szelkach, zasłony proste i zasłony z linką ściągającą.

Dwie ostatnie wykorzystuje się przy tradycyjnych karniszach, stosujących klamerki. Dwie pierwsze jednak montowane są na karniszu w postaci drążka, jaki jest przymocowywany do ściany czy stropu. W takim wypadku zasłony należy przewlec poprzez karnisz.

Czy należałoby rozważyć zakup zasłon na przelotkach?

Niewątpliwie! Tak jak wszelki typ zasłon na wymiar lub gotowych mają własne wady, jak również zalety. Zasłony na przelotkach to dobre wyjście dla osób, jakie cenią sobie wygodę oraz płynność zawieszaniu.

Założenie ich jest zdecydowanie szybsze oraz łatwiejsze aniżeli przy standardowych. Nie należy zakładać np. klamerek do taśmy lub męczyć się z przypinaniem równomiernie szelek. Zasłony na przelotkach to dobra propozycja dla osób starszych, natomiast również takich jakie ograniczają czas potrzebny na domowe porządki.

Czemu przelotki są lepsze od metalicznych kółek?

Spinane przelotki z tworzywa są wypukłe oraz prezentują się w zestawieniu z dzianiną zdecydowanie efektowniej. Jednocześnie, według własnych zainteresowań wybieramy dostosowującą do własnego pomieszczenia czy dzianiny barwę – w zauważyć można, że teraz najczęściej wybierane są przelotki w odcieniu srebrnym (chrom-mat) czy starego złota (antyk).

  Sposoby usuwania tapety ze ściany

Tak naprawdę dobór przelotek to jednocześnie dobór wyjścia bardziej atrakcyjniejszego od metalicznych kółek. Przelotki są jednocześnie zdecydowanie praktyczniejsze.

Zasłony na przelotkach – zalety

Dobór zasłon w pierwszej kolejności zależy od typu karnisza, jaki mamy we własnym pomieszczeniu. Klasyczny karnisz z żabkami odpowiednio nadaje się do zasłon prostych oraz tychże z taśmą miętą.

Znacznie efektowniej prezentują się karnisze z drążkiem mocowanym do ściany. Poza atrakcyjnym wyglądem ich dużą wartością jest łatwość montażu oraz przesuwania artykułu. Można dobrać do takiej zasłony gipiury do doszywania, a na pewno będzie prezentowała się wyjątkowo.