W dzisiejszych czasach smartfony to urządzenia praktycznie niezbędne dla większości ludzi – i przez prawie wszystkich używane. Pierwotna funkcja telefonu przenośnego, czyli rozmowa głosowa, używana powszechnie od końca lat ’90 zeszła obecnie na drugi plan i stała się tylko jedną z wielu.
Ustępuje miejsca surfowaniu po Internecie, nawigacji, korzystaniu z komunikatorów czy portali społecznościowych, a także licznych aplikacji ułatwiających codzienne funkcjonowanie w nowoczesnym społeczeństwie. W związku z ogromnym popytem na te urządzenia obecnie na rynku roi się od urządzeń zarówno znanych marek, jak i tych mniejszych czy dopiero wchodzących na rynek.
Mamy ogromny wybór zarówno pod względem charakterystyki produktu, jak i jakości, a także ceny. I choć oferty wielu operatorów, a także zasobność naszych portfeli pozwala na coraz częstszą wymianę smartfonu na nowy, to warto zastanowić się czego oczekujemy od urządzenia, jak będziemy go używać – zanim zdecydujemy się na konkretny model.
Spis treści artykułu
Duży ekran czy wygoda przenoszenia
Wielu z nas gotowych jest wybrać smartfon z jak największym ekranem. Wiąże się to z jego funkcjonalnością jako urządzenia multimedialnego, używanego głównie do przeglądania Internetu, dzielenia się przeżyciami z przyjaciółmi na portalach społecznościowych. Duży ekran, na przykład 6-calowy pozwoli także na wygodne oglądanie filmów i zdjęć czy granie.
Jednak idą za tym spore ograniczenia mobilności. Nie zawsze mamy plecak lub torebkę, w której wygodnie jest schować i nosić spore urządzenie, a w przypadku dużego ekranu, a co za tym idzie dużej powierzchni smartfonu nie zawsze będziemy w stanie włożyć go wygodnie do kieszeni.
Zbyt duży smartfon będzie też ciężko wygodnie trzymać w dłoni – co może grozić jego upadkiem i uszkodzeniem. Warto więc zastanowić się nad optymalnym dla nas wyważeniem między funkcjami multimedialnymi i wygodą noszenia.
Jeśli nie mamy pewności, to warto zapoznać się z artykułami, w których osoby testujące sprzęt odnoszą się do tej kwestii – szczególnie do wygody trzymania smartfonu w dłoni. Należy też pamiętać, że także mniejsze ekrany mogą zapewniać bardzo wysoką rozdzielczość, a co za tym idzie – jakość oglądanego obrazu.
Procesor i pamięć w smartfonie
Te dwa podstawowe parametry są nie do przecenienia. Oba decydują o tym, jak smartfon radzi sobie z obsługą zarówno bardziej wymaganych aplikacji, jak i nawet tak podstawowych funkcji, jak wyświetlanie wiadomości SMS czy dialera, czyli programu do obsługi połączeń telefonicznych. Zbyt wolny procesor może spowodować, że responsywność, czyli to jak smartfon reaguje na nasze polecenia wydawane dotykiem może być na bardzo niskim poziomie.
Jednocześnie niedobór pamięci RAM szybko spowoduje, że otworzenie więcej, niż jednej aplikacji na raz zablokuje możliwość sprawnego korzystania z naszego urządzenia. Większość artykułów traktujących o konkretnych smartfonach jasno odnosi się do kwestii wydajności procesora i wielkości pamięci RAM.
Pojemność pamięci oraz karta pamięci w smarfonie
Kolejnym istotnym czynnikiem jest to w jaką pamięć na dane wyposażył naszego smartfona producent. Zapoznając się z informacjami na temat poszczególnych modeli dowiemy się, czy dostępna nam pamięć wystarczy – w zależności od tego, czy nie zamierzamy smartfonu używać jak komputera i aparatu fotograficznego, czy może będziemy na nim przechowywać duże pliki oraz zapisywać liczne zdjęcia z wyjazdów lub wykonywane w ramach obowiązków służbowych.
Należy pamiętać, że choć smartfony w większości mają możliwość korzystania z kart pamięci jako rozszerzenia ich pojemności, to jednak pamięć wewnętrzna urządzenia jest szybsza i bardziej niezawodna, a większość aplikacji wymaga zainstalowania w wewnętrznej pamięci urządzenia.
Bateria i ładowanie smartfona
Pojemność baterii i to jak bardzo nasz smartfon drenuje jej zasoby dla wielu może okazać się decydująca kwestią przy wyborze urządzenia. Warto pamiętać, że nawet wyjątkowo pojemna bateria może w smartfonie ze źle dobranymi podzespołami być szybko wyczerpywana.
Dlatego niezmiernie istotne jest zapoznanie się z artykułami, w których opisywane są testy wytrzymałości akumulatora a także możliwości szybkiego, w tym bezprzewodowego ładowania.
Aparat w smartfonie – jakość zdjęć
Niektórzy użytkownicy ponad wszystko inne przedkładają jakość zdjęć wykonywanych przez smartfon. Producenci prześcigają się w wielości obiektywów montowanych w najnowszych urządzeniach, a także programowym ulepszaniu wykonywanych ujęć.
Jeśli nie mamy dużej wiedzy z zakresu optyki czy procesowania obrazu warto zapoznać się z artykułami, w których najczęściej dołączane są przykładowe zdjęcia wykonane testowanych smartfonem – często w różnych warunkach oświetleniowych. Pomoże nam to wybrać optymalne pod tym kątem urządzenie.
Technologie – nie każda w każdym smartfonie
Choć moduły takie, jak Wi-Fi, Bluetooth czy GPS występują praktycznie w każdym nowym smartfonie, to może okazać się, że nasze nowe, wymarzone urządzenie nie posiana na przykład modułu NFC, który niezbędny jest do płatności zbliżeniowych. Warto zastanowić się co jest dla nas istotne, a potem korzystając ze szczegółowych informacji – wybrać odpowiedni model.
Zabezpieczenia – marki godne zaufania
Jeśli smartfon używany jest w biznesie i służy do przechowywania lub przesyłania danych wrażliwych, to zdecydowanie polecane jest skorzystanie z urządzenia sprawdzonej marki, która jednocześnie gwarantuje rozsądny poziom zabezpieczeń.
W dzisiejszych czasach jest to coraz istotniejsza kwestia, dlatego łatwo można zapoznać się z licznymi artykułami odnoszącymi się do poziomu zabezpieczeń oferowanych urządzeń. Warto też pamiętać o tym jak często korzystamy z obsługi naszych kont bankowych czy instrumentów finansowych za pośrednictwem smartfonu i wziąć to pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyborze urządzenia.
Jakość i stosunek jakości do ceny
Jednym ze stosowanych w ocenie smartfonów parametrów jest stosunek jakości do ceny. Oczywistym jest, że w przypadku nieograniczonego budżetu możemy pozwolić sobie na urządzenie o najwyższej jakości, w każdym innym przypadku trzeba zwrócić uwagę na ten parametr.
Oczywiście niska cena może przyciągać, jednak według powszechnej opinii, wyrażanej w wielu artykułach warto poświęcić korzystna cenę dla podwyższenia jakości urządzenia. Nie dotyczy to tylko jego podzespołów, ale także trwałości obudowy i odporności ekranu na zarysowania. Pamiętajmy też, że w najtańszych urządzeniach nie mamy co liczyć na najwyższej jakości dźwięk czy świetne odwzorowanie kolorów na ekranie.
Decydując o wyborze smartfonu trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów, od wielkości ekranu do oferowanych technologii. Warto też zapoznać się z dostępnymi informacjami i artykułami, gdyż mnogość parametrów może nie pozwalać na samodzielną, pełną ocenę możliwości i jakości naszego urządzenia.
Źródło: Ideatechnologie.com
Submit your review | |