Rośliny na dobry sen

Trudno wyobrazić sobie piękne wnętrze bez kwiatów doniczkowych. Rośliny dopełniają każdą aranżację i potrafią ukoić nerwy. Szczególną uwagę należy zwrócić na rośliny znajdujące się w sypialni. Nieodpowiednie – mogą zaszkodzić. Dobrze dobrane – pomagają spokojnie i zdrowo spać. Jakie kwiaty doniczkowe do sypialni będą najlepsze?

Więcej tlenu i mniej zanieczyszczeń dzięki kwiatom doniczkowym

Powszechnie znany jest sposób funkcjonowania roślin. Głównym mechanizmem jaki zachodzi w liściach jest fotosynteza. Przy okazji odbywa się także wymiana gazowa. Rośliny pobierają w ciągu dnia dwutlenek węgla, a produkują tlen. Dlatego tak ważne dla środowiska jest utrzymanie jak największych obszarów leśnych.

W warunkach domowych ważniejsze jest to, co dzieje się nocą. Wówczas proces w pewnym stopniu odwraca się. Rośliny doniczkowe po zmroku zaczynają oddawać dwutlenek węgla. Spanie w niewielkim pokoju z dużą ilością takich kwiatów może być groźna. Okazuje się, że istnieje kilka rodzajów roślin, które nawet nocą produkują tlen. I właśnie one będą najlepsze do sypialni.

Smog to ogromny problem także w mieszkaniach. Mikroskopijne drobinki przedostają się do wnętrz nawet przez szczelne okna i drzwi. Szkodliwy jest także dym tytoniowy i toksyczne farby. Spanie wśród mocno zanieczyszczonego powietrza będzie trudne i szkodliwe dla zdrowia. Stan powietrza trzeba sprawdzać i nie otwierać okien, kiedy normy są przekroczone.

O czyste powietrze można zadbać przez odpowiednie rośliny. Znane są gatunki kwiatów doniczkowych, które oczyszczają powietrze. Ta cudowna właściwość przyda się przede wszystkim w sypialni. Tym bardziej dziecięcej. Poniżej najpopularniejsze kwiaty doniczkowe, które będą idealne do sypialni.

Aloes zwyczajny w sypialni

Ten popularny sukulent ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetyce, dlatego przyda się w każdym domu. Oprócz tego łączy w sobie dwie najważniejsze dla dobrego snu zalety. Nocą aloes produkuje tlen, a pobiera dwutlenek węgla. Do tego oczyszcza powietrze, filtrując je i nawilżając. Aloes lubi słońce i normalną pokojową temperaturę. Nie przepada za częstym podlewaniem. Zimą przyda mu się więcej chłodu, dlatego jeżeli temperatura nie spada poniżej 8°C można go przenieść na balkon lub werandować od czasu do czasu.

  Tania dekoracja salonu

Fikus sprężysty idealny do sypialni?

Fikus spreżysty

Roślina w polskich domach bardzo popularna ze względu na piękne, błyszczące liście. Najładniej prezentuje się odmiana Robusta. Jego cudowną cechą jest zdolność do pochłaniania formaldehydu z powietrza. Ta substancja znajduje się m.in. w dymie papierosowym, niektórych farbach i klejach. Fikus lubi światło i dobrze sobie radzi z upałami. Tropikalny fikus benjamin dobrze odnajduje się w warunkach domowych, ale będzie potrzebował dużo miejsca. Odpowiednio pielęgnowany rośnie na wysokość dwóch metrów.

Dracena wonna jako kwiat ozdobny

Ten kwiat doniczkowy jest równie powszechny i podobnie jak fikus pochodzi z lasów tropikalnych. Draceny mają wysoką skuteczność w oczyszczaniu powietrza i minimalne wymagania pielęgnacyjne. Wystarczy chronić je przed nadmiernym nasłonecznieniem. Jeżeli sypialnia ma okno od wschodu – lepiej postawić ją na podłodze. Inne popularne odmiany to dracena obrzeżona i Sandera.

Bluszcz w sypialni

Wszystkie kwiaty doniczkowe z tej rodziny potrafią poprawiać czystość powietrza. Bluszcz pospolity nie tylko prezentuje się dobrze. Ta roślina nawilża i oczyszcza powietrze. Pochłania szkodliwy dla zdrowia formaldehyd. Bluszcze lubią półcień i umiarkowaną temperaturę. W okresie zimowym nie wolno przesadzać z podlewaniem. 

Dendrobium – czy to dobry wybór?

Storczyk w sypialni

To wyjątkowy gatunek storczyka. Jako jedyny z wymienionych kwiatów doniczkowych oczyszcza powietrze z dwumetylobenzenu. Ta roślina także nocą produkuje tlen i nawilża powietrze. Dendrobium nie jest popularne, ale otoczone troską, potrafi zachwycić pięknymi kwiatami. Potrzebuje słońca i wysokiej wilgotności. Przy pielęgnacji tego typu kwiatów przydają się specjalnie dedykowane nawozy.

Kwiaty doniczkowe do sypialni nie mogą być przypadkowe. Spokojny sen gwarantuje odpowiednia ilość tlenu oraz czyste i dobrze nawilżone powietrze. Podane rośliny są praktyczne i piękne. Należą do najpopularniejszych kwiatów, głównie ze względu na łatwą uprawę. Przydadzą się w każdej sypialni.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 5 reviews
by Tarka on Porady J8.pl

ooo aloes w domu, o tym nie słyszałam, ciekawe

by Monia on Porady J8.pl

Praktycznie każdy kwiat wprowadza trochę świeżości i natury do życia 🙂

by strawebery on Porady J8.pl

z doniczkowych to paprotki, a kwiatków zwykłych uwielbiam tulipany 🙂

by oollsss on Porady J8.pl

na nasz smog to chyba tylko paprotki, dobrze ponoć filtrują powietrze w domu 🙂

by lana on Porady J8.pl

Storczyki ładnie wyglądają w sypialni