Hej, wesele – czyli kogo wybrać do muzyki.

Każda dziewczynka już w najmłodszych latach swojego życia wyobraża sobie TEN dzień. Ma w głowie suknię, która będzie podobna do najwspanialszych kreacji księżniczek. Wie, jaka fryzura będzie odpowiednia oraz jakie dodatki będą najbardziej korzystne dla niej. Wraz z wiekiem zaczyna rozmyślać także o innych aspektach swojego ślubu.

Zastanawia się nad kwiatami przy ołtarzu, miejscem dla gości, salą oraz orkiestrą. No właśnie – muzyka. Nieodłączny element każdej imprezy i uroczystości. Bez niej nie ma zabawy. Dzisiaj większość par ma problem z podjęciem decyzji: wybrać orkiestrę czy DJ? Co będzie lepsze? Jak dobrać repertuar? Jeśli chcesz wiedzieć, co będzie dobrym wyborem, koniecznie czytaj dalej i sprawdź, co opłaci ci się bardziej. Hej, wesele – zaczynamy!

Każda podjęta decyzja niesie ze sobą konsekwencję. Podczas planowania ślubu każdy jego aspekt jest naprawdę ważny. Nie można zapomnieć o potrawach, napojach, sali i muzyce, która będzie towarzyszyć młodej parze i gościom od samego początku do końca świętowania. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto odpowiedzieć sobie na parę pytań:

  • Jaka grupa wiekowa będzie dominowała wśród gości?

  • Czy na weselu będą dzieci?

  • Jaki gust muzyczny preferuje para młoda (zawsze należy pamiętać, że to najważniejszy dzień dwóch osób i to ich zdanie liczy się najbardziej).

  • Czy orkiestra lub DJ mają grać również w dniu poprawin?

  • Jakiej wielkości jest sala taneczna oraz miejsce, w którym będą grali muzycy?

DJ na wesele koszty

Warto wziąć pod uwagę koszty. To żadna nowość, że DJ wypadnie lepiej, niż cała orkiestra. Zespół muzyczny może składać się  z dwóch osób, ale należy pamiętać, że główny wokalista pracuje swoim głosem przez całą noc. Nawet dla najbardziej wprawionych w tym fachu będzie to spore wyzwanie. Wiąże się to z przerwami, które mogą się wydłużać z powodu zwykłego zmęczenia.

DJ na wesele

Do tego dochodzi cena za przysłowiowy „talerz przy stole”. Oprócz przerw na złapanie oddechu, należy uwzględnić pauzy na posiłek i zabawy. Wodzirej, który może być jednocześnie głównym śpiewającym, ma większe szansę na ogarnięcie tłumu: zawsze może pomóc mu ktoś z zespołu. Dobrze, by przy wyborze takiej osoby, zobaczyć jej dotychczasowe doświadczenie: czy ma ukończone jakieś kursy, odpowiednie kwalifikacje, czy potrafi rozbawić gości i wciągnąć ich na parkiet. Warto pamiętać, że repertuar grupy muzycznej jest ograniczony – rzadko kiedy zdarza się, by na prośbę gości zagrali oni coś „tu i teraz”.

DJ na wesele to nie tylko sprzęt

DJ to osoba, której, jak mogłoby się wydawać, wystarczy tylko sprzęt, żeby puścić dobrą muzykę. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie sprawdzimy kompetencji naszego grajka, możemy się rozczarować. Dobry DJ to taki, który dany utwór potrafi zrobić tak, by był jeszcze bardziej atrakcyjny. To nie tylko bierne odtworzenie piosenek, których może być mnóstwo. Warto spotkać się z osobą, która będzie grała na weselu i przedstawić jej swoją listę oczekiwań, przygotować własną z ulubionymi utworami oraz taką, na której będą zakazane piosenki.

Dzięki temu uniknie się niekomfortowej sytuacji i dziwnych spojrzeń rodziny. DJ to idealne rozwiązanie, jeśli na weselu będzie więcej młodych ludzi. To on jest na bieżąco z trendami i wie, co powinno być grane. Warto wybrać takiego, który oprócz odtwarzania piosenek, będzie potrafił porwać za sobą tłumy. Najlepiej jeśli nie będzie to osoba wyrwana z sal dyskotekowych.

Dobrze, by znał zabawy, organizował konkursy i zapełniał parkiet. Jest to do zrobienia, ponieważ DJ nie pracuje w dużej mierze głosem, nie potrzebuje zatrzymania muzyki, kiedy chce zjeść, skorzystać z toalety lub po prostu pójść na przerwę.  

Większość par rezerwuje salę na samym początku przygotowań, co jest bardzo dobrym pomysłem. Już wtedy warto zwrócić uwagę, jakiej wielkości jest miejsce, gdzie będzie stała orkiestra lub DJ. Jeśli powierzchnia jest mała, nie ma co myśleć o zespole, którzy zwyczajnie się tam nie pomieści. W takiej sytuacji to DJ będzie dobrym rozwiązaniem. Dostosuje on głośność do pomieszczenia, dzięki czemu nikt nie będzie narzekał, że muzyka jest za głośno lub za cicho. 

Zespół na wesele czy wart swojej ceny

Orkiestra na wesele

Przy wyborze muzyków zawsze starajcie się sami posłuchać ich próbek utworów. Nie patrzcie na zdanie znajomych i rodziny. Przecież każdy ma inny gust muzyczny i niekoniecznie musi być to coś dobrego dla was. To wasz dzień i wasze zdanie jest najważniejsze. Nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę. Nie jest łatwo znaleźć dobrych grajków, którzy faktycznie wiedzą, co robią. Zawsze wymagajcie portfolio – dobrze przygotowany zespół lub DJ będzie je miał na pewno. Wyraźnie zaznaczcie swoje zasady i granice dotyczące przerw, spożywania alkoholu przez muzyków oraz wychodnych podczas zabawy. 

Pamiętajcie: wszystko jest zależne od was. To, na co sobie pozwolicie, będzie miało swój efekt w dniu ślubu. Dokładnie analizujcie swoich przyszłych grających. Muzyka to element, którego nie może zabraknąć w waszym dniu. Musi być dobra i ciekawa dla wszystkich. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Olek on Porady J8.pl

Teraz z tymi weselami to w ogóle zagadkowa sprawa. Robić czy nie robić..

by Stano on Porady J8.pl

Wszystko zależy Jaki DJ i jaki zespół weselny. Dobry DJ rozbawi towarzystwo lepiej niż orkiestra weselna i na odwrót.