Telewizor w domu

Telewizor znajduje się już w zdecydowanej większości polskich domów – gospodarstwa bez odbiornika stanowią jedynie 4% całości. Spędzamy przed nim niezliczoną ilość czasu oraz oglądamy setki filmów i programów. W telewizory wyposażyliśmy nasze kuchnie, sypialnie, a przede wszystkim salony. Kupujemy telewizory przeróżnej wielkości oraz jakości. Tylko czy dbamy o to, aby telewizor odpowiednio wisiał na naszej ścianie? 

Wysokość telewizora na ścianie ma znaczenie

Oczywistym jest fakt, że wysokość telewizora na ścianie ma ogromne znaczenie. Spędzamy przed nim masę czasu i dlatego komfort przy oglądaniu telewizji to konieczność. Wbrew pozorom wysokość telewizora nie wpływa jedynie na naszą wygodę podczas filmowego seansu, ale również na nasze zdrowie. Pozycja, w której musimy nieustannie odchylać głowę i zadzierać podbródek ku ekranowi nie będzie korzystna dla naszego ciała. Jeśli telewizor wisi zbyt wysoko, to nie sposób skończyć seansu bez bólu karku.

Zbyt nisko ulokowany ekran także nie jest szczególnie dobrym rozwiązaniem. Oglądanie filmu w pozycji pochylonej spowoduje, że po seansie nasze barki, szyja czy ramiona będą spięte i obolałe.

Dlatego, aby nie narazić się na niewygody i boleści warto powiesić telewizor na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu sprawimy, że czas spędzony przed ekranem będzie kojarzyć się z chwilą odetchnienia i relaksu, a naturalna pozycja zmniejszy dolegliwości bólowe i dyskomfort.

Co ma wpływ na wysokość telewizora na ścianie?

Na wysokość telewizora przytwierdzonego do ściany ma wpływ w zasadzie wszystko. Najłatwiej byłoby podać po prostu wartość określająca dokładne miejsce montażu telewizora. Niestety nie da się jednoznacznie powiedzieć która pozycja dla telewizora będzie dobra, a która nie.

Jak powiesić telewizor

Każda sytuacja wymaga osobnej oceny, bowiem na każdą inaczej wpływają różnego rodzaju czynniki. Jakie? Przede wszystkim ważna jest odległość, jaka będzie nas dzielić od ekranu podczas oglądania. Druga równie istotna kwestia to wzrost osób korzystających z telewizora oraz pozycja, w której będziemy oglądać telewizję. Szczególnie ważne jest również miejsce. W zależności od tego czy jest to salon, czy może kuchnia – optymalna wysokość montażu telewizora będzie zupełnie inna.

  Wybieramy baterie wannowe Deante do nowoczesnej łazienki!

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w salonie?

Salon jest miejscem, które najbardziej kojarzy się z oglądaniem telewizji. To właśnie w salonie spotykamy się całą rodziną, aby spędzić miłe chwile przed ekranem oglądając ulubione filmy czy seriale. Najczęściej siedzimy na wygodnej kanapie i bardzo istotne jest w jakiej odległości jest ona umiejscowiona od telewizora. To będzie miało największy wpływ na najbardziej optymalną wysokość montażu.

Jeśli miejsce, w którym siedzimy znajduje się w stosunkowo dużej odległości od ekranu, warto powiesić telewizor nieco wyżej. Sprawi to, że wyświetlany obraz stanie się bardziej widoczny, a nie pogorszy komfortu oglądania. Jeśli jednak kanapa będzie stała dość blisko telewizora, nie powinniśmy wieszać go zbyt wysoko, bo równie wysoko będziemy musieli zadzierać głowy, żeby móc cokolwiek zobaczyć – a to na pewno nie skończy się dobrze dla naszych mięśni. 

Równie ważnym aspektem jest wzrost członków naszej rodziny. Ogólna zasada to dopasować wysokość środka ekranu mniej więcej do poziomu oczu oglądającego. Będzie się on kształtować zazwyczaj w granicach 100-110 cm od podłogi. Najlepszym rozwiązaniem jest zmierzyć każdego członka rodziny i wyliczyć średnią wysokość. Dzięki temu powiesimy telewizor tak, aby każdemu oglądało się równie wygodnie. Dzięki temu wspólny seans stanie się prawdziwą chwilą przyjemności.

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w sypialni?

Telewizor w salonie

Wysokość na jakiej powiesimy telewizor w sypialni będzie oczywiście zupełnie inna niż w salonie. Wszystko ze względu na pozycję, w której się układamy. W salonie będzie to raczej pozycja siedząca, a z kolei w sypialni z pewnością będziemy wybierać tę leżącą. Sugerowana wysokość, na której powinno się wieszać telewizor w sypialni to około 180 cm od podłogi. Warto do sypialni wybrać uchwyt z możliwością regulowania kąta nachylenia, dzięki któremu będziemy mogli wygodnie dopasować ekran do warunków, w których oglądamy telewizję.

  Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku

Na jakiej wysokości powiesić telewizor w kuchni?

Wysokość montażu telewizora w kuchni to temat do nieco poważniejszych dyskusji, ponieważ wszystko zależy od tego w jakiej pozycji oglądamy telewizję. Rzecz jasna w zdecydowanej większości przypadków wysokość naszych oczu będzie zauważalnie większa niż w przypadku innych pomieszczeń.

Dzieje się tak dlatego, że telewizor w kuchni jest raczej oglądany w pozycji stojącej, podczas przyrządzania posiłków lub z siedzeń kuchennych, które często są dosyć wysokie. Przeciętny stołek jest raczej wyższy od kanapy w salonie, a coraz częściej w naszych kuchniach znajdują się wysokie stołki barowe. Warto jednak zawsze stosować zasadę, aby telewizor był mniej więcej na wysokości naszych oczu – podobnie jak w przypadku salonu. 

Telewizor na szafce – czy wysokość ma znaczenie?

Wysokość szafek RTV jest zazwyczaj dopasowana tak, aby w naszym salonie telewizor stał na odpowiedniej wysokości. Zazwyczaj producenci dbają o to, żeby szafki były dopasowane do wysokości przeciętnej kanapy. Warto jednak zmierzyć szafkę przed jej zakupem, aby nie wybrać zbyt niskiej lub za wysokiej do naszego salonu. Musimy brać pod uwagę to, aby środek ekranu znajdował się mniej więcej na wysokości naszych oczu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Lukasz on Porady J8.pl

Telewizor ma być równolegle do ściany czy lekko nachylony do przodu??