Telewizor dopasowany do mieszkania

Ostatnimi czasy jesteśmy bombardowani reklamami przede wszystkim telewizorów o dość sporych rozmiarach jak na warunki przeciętnego mieszkania.

To na nie najczęściej są organizowane atrakcyjne promocje cenowe i w takich sytuacjach sporo osób zaczyna się zastanawiać, czy nie wymienić swojego dobrego jeszcze telewizora nie tylko na nowszy, ale i na większy.

Czy sporych rozmiarów telewizor zawsze jest lepszy od, powiedzmy, 32-calowego? Czy dla każdego duży telewizor będzie wygodniejszy, niż dotychczasowy?

Jak mierzy się wielkość telewizorów?

Określając rozmiary telewizorów, podaje się przekątną jego ekranu w calach. 1 cal to 2,54 cm. Czyli, przykładowo 32-calowy telewizor, ma przekątną wynoszącą 81,28 cm. Jednak trudno na tej podstawie określić dokładne rozmiary telewizora, tzn. jego wysokość i szerokość.

A to te wymiary są ważne, gdy kupuje się telewizor, który powinien się zmieścić w konkretnym miejscu. Dlatego, zanim przystąpi się do kupna nowego telewizora, warto najpierw ustalić, ile miejsca można na nowy telewizor przeznaczyć.

Co dokładnie brać pod uwagę chcąc kupić telewizor o konkretnych wymiarach?

Telewizor można postawić na jakimś meblu (szafka, komoda, stolik), wbudować w ścienną kompozycję meblową lub powiesić na ścianie. Czasem telewizor to część całego zestawu kina domowego.

Jak-mierzy wielkość telewizorów

Niezależnie od tego, należy ustalić, ile można przeznaczyć miejsca na telewizor (wysokość, szerokość) oraz jak duże jest samo pomieszczenie, w którym rodzina będzie oglądać telewizję. Dlaczego? Chodzi o wygodę oglądania. W zależności od wielkości telewizora, różni się też minimalna i optymalna odległość oglądających od ekranu.

  Pomysł na biznes na wsi

Przyjmuje się, że w przypadku telewizorów Full HD, na każdy cal jego przekątnej przypada średnio 4,2 cm odległości od ekranu. Natomiast  w przypadku telewizorów Ultra HD (4K) na każdy cal przekątnej przyjmuje się 2,1 cm odległości osób oglądających od telewizora.

Aby przybliżyć jeszcze ten problem, oto zalecane optymalne odległości widza od telewizora FULL HD:

  • dla 46 cali – 193 centymetrów

  • dla 48 cali – 202 centymetrów

  • dla 50 cali – 210 centymetrów

  • dla 55 cali – 231 centymetrów

  • dla 60 cali – 252 centymetrów

  • dla 65 cali – 273 centymetrów.

W przypadku telewizorów  Ultra HD (4K) będą to:

  • 43 cale: 90 – 181 cm

  • 49 cali: 103 – 206 cm

  • 55 cali: 116 cm – 231 cm

  • 65 cali: 137 cm – 275 cm

  • 75 cali: 158 cm – 315 cm

  • 82 cale: 172 cm – 344 cm.

Większy telewizor to nie zawsze wygodniejsze oglądanie

Chcąc kupić nowy telewizor, jeśli chodzi o jego rozmiar, warto wybrać opcję optymalną do posiadanego mieszkania, czy też konkretnego pokoju.

Zarówno za mały, jak i za duży telewizor będą powodowały pewien dyskomfort podczas użytkowania, nawet jeśli świetnie mieszczą się w przeznaczonym dla siebie miejscu. Wprawdzie dzisiejsze telewizory mają dosyć mały jeden wymiar (głębokość), jednak ich rola nie polega przecież tylko na staniu na jakimś meblu, czy wiszeniu na ścianie.

Użytkownicy muszą mieć jeszcze odpowiednio dużo miejsca, aby usiąść w stosownej odległości od telewizora podczas oglądania.

Dlaczego zbyt duży lub zbyt mały telewizor bywa niewygodny dla naszych oczu?

Wyobraźmy sobie, że idziemy do kina z wyjątkowo dużym ekranem i dostajemy bilety do pierwszego rzędu. Jeśli odstęp pierwszego rzędu od ekranu został źle obliczony, widzowie nie są w stanie ogarnąć całości.

Zbyt duży telewizor

Ich oczy cały czas muszą ogarniać sporą płaszczyznę, aby widzowie mogli rozeznać się w akcji filmu i nic z niej nie stracić. Czasem liczy się bowiem każdy szczegół. Takie oglądanie bywa więc męczące. To samo dotyczy zbyt dużych jak na dane wnętrze telewizorów.

  Blik co to jest?

A co ze zbyt małym telewizorem? Tu problem jest trochę inny – trzeba czasem siąść dość blisko niego, aby wszystko widzieć wyraźnie. I nie chodzi bynajmniej o jakość obrazu gwarantowaną przez zastosowaną w danym telewizorze rozdzielczość, a o wielkość płaszczyzny, na której wyświetlany jest ruchowy, zmienny obraz. Gdy usiądziemy zbyt daleko, nasze oczy będą właściwie utkwione cały czas w jeden punkt, co także bywa męczące.

Jak zabrać się do kupna nowego telewizora?

Przygotowując się do takiego zakupu trzeba więc wziąć pod uwagę:

  • jak maksymalnie długi i szeroki może być telewizor, aby móc go postawić / powiesić w najwygodniejszym dla użytkowników miejscu

  • jak duże jest całe pomieszczenie i z jakiej odległości najczęściej jest oglądana tu telewizja.

  • kwotę, jaką można przeznaczyć na zakup – na cenę wpływa bowiem rozmiar, ale też zastosowana w TV rozdzielczość i pozostałe parametry, typu zastosowanie funkcji smart.

Trzeba też pamiętać, że jeśli w przyszłości ktoś zdecyduje przenieść dany telewizor do innego pomieszczenia – większego lub mniejszego od poprzedniego – może to mieć wpływ na odpowiednie umeblowanie tego pokoju, umożliwiające wygodne oglądanie. i będą istnieć tu pewne ograniczenia – zwłaszcza gdy sporych rozmiarów telewizor znajdzie się nagle w zbyt małym pokoju.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Matyś on Porady J8.pl

Wybór odpowiedniego telewizora jest bardzo trudny jest za duży wybór