O zawodzie florysty mówi się obecnie często, bo jest to zawód z perspektywami na rozwój. Jednocześnie wiąże się z tym zawodem pewna tajemnica, ze względu na to, że nie jest to tylko zawód – to także sztuka i sposób wyrażenia artystycznego. Czym jest florystyka  – hobby dla wrażliwych na piękno, czy pomysłem na dochodowy interes – kto może sprawdzić się w takiej pracy i czego potrzeba, by zacząć? Na wszystkie te pytania odpowiada artykuł, będący kompendium dla początkującego florysty. 

Florystyka – co to jest?

Florystyka, to, najprościej ujmując, tworzenie artystycznych dekoracji z kwiatów. Mowa tu o dekoracjach wszelkiego rodzaju – bukietach, stroikach, wieńcach. Świadczenie takich usług jest  wszechobecne, bo floryści przyczyniają się tak do dekoracji domu, jak i np. tworzeniu ozdób, które dodane są do ofiarowywanych prezentów na wszelkie okazje. Florystykę postrzega się jako sztukę o znaczącym zakresie.

Zadaniem florysty może być tworzenie dekoracji kwietnych na małą skalę – np. prostych bukietów kwiatów, ale także na dużą, kiedy zadanie polega na udekorowaniu wnętrza, przygotowaniu ozdób z kwiatów dla otwartej przestrzeni. W związku z tym, że florystyka rozumiana jest najczęściej jako dziedzina artystyczna, wykształcenie w tej materii nie jest obowiązkowe. Liczy się talent, oparty na wysoko rozwiniętej wrażliwości estetycznej.

Kto nadaje się do bycia florystą?

To doskonałe zajęcie dla osób, które kochają kwiaty, a jednocześnie odnajdują w sobie skłonność do artyzmu. Wymagane są zdolności manualne (szczególnie w kwestii wrażliwości na kolory) oraz doskonała znajomość gatunków roślin. nie można jednak zapominać, że przed każdym florystą stoi jeszcze jeden test – brak uczulenia na rośliny. 

  Jak zostać policjantem?

Dlaczego warto zostać florystą?

Florystą warto zostać (po kursie, bądź w wyniku samodzielnej nauki) przede wszystkim ze względu na szerokie perspektywy w pracy. Florystów potocznie kojarzy się jako osoby pracujące w kwiaciarniach, jednak w praktyce okazuje się, że zawód sprawdzi się także doskonale „w terenie”, np. podczas organizowania ślubów i wesel.

Daje to floryście możliwość podróżowania, co dodatkowo ubogaca pracę. To jeszcze nie wyczerpuje tego, czym może zajmować się florysta. Taka osoba z powodzeniem zajmie się dekoracją wszelkiego rodzaju imprez, ponadto może pracować na sesjach zdjęciowych, bądź prowadzić kursy artystyczne w pobliskim domu kultury.

Warto pamiętać, że ze względu na to, że dany zawód nie wymaga ukończenia jakichkolwiek kursów, granica pomiędzy byciem amatorem, a profesjonalistą jest cienka. Profesjonalista może dorabiać w domu kultury, amator z kolei z powodzeniem może pracować na Instagramie lub tworzyć kursy online na Youtube. Możliwości jest naprawdę wiele. 

Florystyka – czy to dobry pomysł na hobby?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by florystyka stała się nie tyle profesjonalnym zajęciem, a hobby, o ile dana osoba wykazuje szereg następujących cech. Do świata florystyki poza chęcią zarobienia pieniędzy może prowadzić po prostu pasja i fascynacja światem roślin.

Zasadniczo zaleca się, by pasja cechowała tak profesjonalistę, jak i amatora, bo pomimo krótkiego szkolenia (o czym poniżej), proces wcielania wiedzy w praktykę florystyka wiąże się z szeregiem żmudnych zajęć, choćby takich jak przymus pójścia na zakupy towaru i przyniesienie wybranych roślin do domu, zakup narzędzi itd.

Tak jak w każdym zawodzie proza codzienności może przytłaczać, pasja jest więc warunkiem koniecznym. Amator powinien także wykazywać się chęcią zdobywania wiedzy, tym większą, że najpewniej nie udaje się na żadne kursy. Wówczas w szczegółowe informacje na temat świata roślin amator musi zaopatrzyć się sam, umiejętnie przesiewając wiedzę z różnych źródeł.

  Jakie kolory pasują do modnej łazienki?

Tym, którzy pragną dzielić się swoimi pracami, niezbędna okaże się komunikatywność – tak, by czuć więź i nić porozumienia nie tylko z czułymi na słowa roślinami, ale i klientami. 

Florystyka – od czego zacząć?

Pomimo, że oficjalnie, aby zostać florystą nie jest wymagany żaden kurs, wiele osób decyduje się podjąć jednak szkolenia, które organizuje wiele oświatowych instytucji. Warto pamiętać, że kurs na florystę jest stosunkowo krótkotrwały. Najczęściej pojawiające się oferty kursów zamykają szkolenie w rok, w trybie zaocznym.

Ostatecznie nauka zostaje ukończona egzaminem zewnętrznym, organizowanym przez Okręgową Komisję Edukacyjną, gdzie uzyskuje się świadectwo MEN i tytuł florysty (kwalifikacja – wykonywanie kompozycji florystycznych).

Przykładowe programy nauczania szkolą w kwestii wykonywania kompozycji na wszelką okazję (od weselnych po funeralne i dekorację wnętrz), jednocześnie załączając szkolenie z podstaw przedsiębiorczości i prowadzenia biznesu, tak, by ułatwić przyszłym florystom poruszanie się na rynku.

Nie potrzeba lat pracy, aby rozpocząć działanie w tym zawodzie. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze to, że tak jak w każdej innej branży można trafić na kursy doszkalające, które są zalecane. Florystyka to połączenie artystycznej praktyki ze wspomnianą już wcześniej wiedzą teoretyczną (np. co do gatunków roślin). 

Niezbędne narzędzia w pracy florysty

Praktyka w zawodzie florysty wiąże się z posiadaniem i stosowaniem kilku podstawowych narzędzi i strojów ochronnych. Oto najważniejsze z nich, które powinien posiadać tak profesjonalista, jak i amator. 

Najważniejsza jest ochrona, ze względu na kontakt z różnymi gatunkami roślin, nieraz mogącymi powodować np. skaleczenia, oraz innymi przyborami, takimi jak mogące powodować zabrudzenia kleje. Fartuch jest elementem podstawowego wyposażenia florysty zwłaszcza dla początkujących.

Kolejnym podstawowym elementem, niezbędnym do pracy w zawodzie, są wysokiej jakości nożyczki florysty. Sprzęt tego typu powinien być wykonany ze stali nierdzewnej. Dobrym wyborem są także nożyczki z antypoślizgowym uchwytem. Kupując nożyczki do pracy, warto się także zorientować, czy przeznaczone są do cięcia różnego rodzaju materiałów, nie tylko papieru.

  Sposoby na czyszczenie skóry

Florysta nie obędzie się także bez drutu (najpopularniejsze to drut zielony, oraz druty dekoracyjne w bogatej gamie kolorystycznej) i kleju florystycznego, które pozwalają usztywniać kompozycję, oraz doklejać elementy dekoracyjne do różnego rodzaju powierzchni (najczęściej stosuje się klej na gorąco). 

Jeżeli więc uznamy, że florystyka jest dla nas, na poziomie wykształcenia i materiałów nie jest to hobby kosztowne. Pozostaje tylko ocenić, czy mamy ku temu zawodowi predyspozycje artystyczne, a także odpowiednie cechy charakteru, które pozwolą przekuć pasję w dochodowy biznes. 

Źródło wiedzy: e-florystyka.pl

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Misis on Porady J8.pl

Kwiaty mnie interesowały od zawsze. Ale los tak chciał, że zajmuje się ogrodami - trochę realizuję się więc w roślinach 🙂