Dekoracje na świąteczny stół

Każda dobra gospodyni domowa wie, że estetycznie nakryty stół na święta, to ukoronowanie całodziennych starań o smak i wygląd przygotowanych potraw. Jakich dekoracji użyć? Wybrać biały tradycyjny obrus, czy zaszaleć z kolorami? Gdzie posadzić gości? I wreszcie: jak nakryć stół na święta?

Przede wszystkim musimy zdecydować, jakie przyjęcie urządzamy. Niezwykle ważne jest określenie sytuacji, czyli okoliczności, w jakich spotykamy się ze swoimi gośćmi. To niezwykle ważne, ponieważ w zależności od okoliczności przygotowujemy nakrycie naszego stołu. Inaczej przygotujemy stół na święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, imieniny cioci, czy urodziny naszej latorośli. Oczywiście istnieją proste zasady nakrywania do stołu, które są niezmienne, niezależnie od tego, czy szykujemy uroczystą kolację, czy posiłek dla dwojga.

Przygotowanie stołu na święta

W tym artykule skupimy się głównie na przygotowaniu stołu na święta. Pierwszym istotnym aspektem jest sporządzenie listy gości. Listę gości sporządza się po to, by poznać realną liczbę osób, dla których przygotowujemy nakrycia. Pierwszą podstawową i niezbywalną zasadą jest reguła, że każdy uczestnik posiłku powinien mieć do dyspozycji takie same nakrycia. Jeszcze przed rozpoczęciem przyjęcia, warto zrobić rekonesans naszych sztućców i talerzy. Do nakrywania nie używamy talerzy, czy kieliszków z różnych kompletów. Kolejną zasadą jest, że każdy gość powinien mieć dostęp do przyprawnika i koszyczka z chlebem. Jeśli gości jest dużo, stawiamy pojemnik z przyprawami, i analogicznie, koszyczek z chlebem po obu stronach stołu.   

Jaki obrus na stół

Dekoracje świateczne na stole

Kolejny aspekt: obrus. Tradycyjne gospodynie domowe wybiorą biały. Prawdą jest, że dziś wcale nie musisz wybierać białego obrusu, świetnie nada się obrus w kolorze czerwonego wina, ciemnej zieleni, czy głębokiego kobaltu, który sprawi wrażenie bardziej wyrafinowanego i wysublimowanego. Za takim wyborem przemawia fakt, że dziś już prawie nie używa się jednego koloru do dekoracji stołu. Obecnym trendem w nakrywaniu stołu jest tworzenie nie tylko różnokolorowych warstw, ale także korzystanie z różnych deseni. Na granatowy obrus połóż czerwoną podkładkę, co przełamie nudę i stworzy kontrast.

  Czym i jak usunąć rdzę z metalu?

Sposób układania nakryć na stole

Ta sama zasada tyczy się sposobu układania kolejnych nakryć. Na stół przykryty obrusem i przełamany kwadratową serwetką w innym kolorze, połóżmy ozdobną podstawkę pod talerz. Spowoduje to powstanie kolejnej warstwy. Aby spotęgować efekt weźmy kolejną serwetkę, tę którą zwykle goście wycierają usta lub kładą sobie na kolana. Uprzednio zagnijmy obydwa boki serwetki do środka. Powstały w ten sposób podłużny prostokąt połóżmy między podstawką, a talerzem. Może być ona w tym samym kolorze, co obrus. Powstanie nam kompozycja: granatowy obrus-czerwona podkładka – podstawka pod talerz – granatowa serwetka do wycierania ust – talerz.

Jaka zastawę stołową wybrać

Stół na święta

Wybór zastawy stołowej, czyli talerzy, talerzyków na ciasto, talerzy głębokich na zupę powinien być podyktowany okazją. Nie wybieramy zastawy, z której korzystamy na co dzień. Na święta pięknie sprawdzi się zastawa ze złotym rantem lub innym zdobieniem, na przykład drobnymi, złotymi kropeczkami schodzącymi do środka. Zastawa nie musi być śnieżnobiała. Dobrze sprawdzi się taka w kolorze ecru lub złamanej bieli. Ekstrawagancką czarną raczej zostawmy na inne okazje.

Kompozycja na stole

Powróćmy do naszej kompozycji. Mamy już przygotowany: granatowy obrus-czerwoną podkładkę – podstawkę pod talerz – granatową serwetkę do wycierania ust – talerz (najlepiej z ozdobnym rantem). Pora na głęboki talerz lub miseczkę na barszcz. Miseczka dobrze sprawdzi się do zup-kremów, ale nie jest to regułą. Nadszedł czas na wybór sztućców. Idealnie nadadzą się te w kolorze srebrnym lub złotym. Nie kierujmy się kolorem printu, czy ozdobnym rantem talerza (jeśli jest on drobny, delikatny). Cienki złoty paseczek na obrzeżach filiżanki z pewnością nie będzie się gryzł ze srebrnymi sztućcami. 

Szklanki i filiżanki

Do tak przygotowanej, prawie kompletnej kompozycji, dostawy filiżankę lub kubek na herbatę. Wcale nie musimy używać najlepszego kompletu filiżanek, jakie posiadamy. Wystarczy kubek zakupiony w sieciówce ze świątecznymi akcentami. Ociepli wizerunek i przyprawi o świąteczny nastrój. Innymi propozycjami na urozmaicenie świątecznego stołu, to położenie gdzieniegdzie gałązek świeżego jałowca.

  Wyrejestrowanie auta krok po kroku

Nie musisz robić tego wedle  schematu, chodzi o to, by porozrzucane gałązki wyglądały naturalnie. Jeśli nie masz akurat pod ręką świeżego igliwia, wykorzystaj modne światełka ledowe w formie śnieżnych gwiazdek i porozkładaj je fantazyjnie wokół podstawki pod talerz. Możesz to wypróbować tylko w przypadku dzieci, jeśli obawiasz się, że dorosłym nie przypadnie to do gustu. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Moniak on Porady J8.pl

Dużo praktycznych porad

by luli on Porady J8.pl

Do świąt jeszcze trochę czasu ale zaraz zacznie się szał.