Destrukcja środowiska

Nasza planeta ciągle się zmienia. Nie tylko z powodu procesów naturalnych, ale też poprzez działalność człowieka. O ile wpływ pierwszego czynnika na środowisko jest powolny i przeważnie nieszkodliwy, tak drugi czynnik bardzo szybko prowadzi do destrukcji środowiska.

Ten problem stał się na tyle poważny, że obecnie doświadczamy wielu anomalii pogodowych i coraz częściej słyszy się o zwiększającej się liczbie gatunków zagrożonych wymarciem lub wymarłych. Niestety, jesteśmy na dobrej drodze do pogorszenia tej sytuacji.

Mimo, że od jakiegoś czasu bycie eko staje się coraz bardziej popularne, to i tak nie jest to wystarczające. Wszyscy powinniśmy zacząć dbać o środowisko. Wtedy dopiero będzie widoczny efekt. Co najważniejsze, to wcale nie jest trudne. Wystarczy tylko chcieć. Oto kilka sposobów jak dbać o środowisko.

Dbanie o zasoby wodne

Woda jest podstawowym czynnikiem warunkujący życie. Bez niej, nie byłoby nas. Dlatego musimy rozważnie z niej korzystać. Warto tutaj wspomnieć o kwestii mycia się.

Najbardziej przyjazny dla środowiska jest szybki prysznic, a nie długa kąpiel. Druga opcja mimo, że bardziej kusząca, to nie tylko mniej korzystna dla naszej skóry, ale też dla środowiska. Co więcej, powinniśmy zwracać uwagę czy nie marnujemy wody, np. podczas mycia zębów czy naczyń. Zawsze należy zakręcać wodę, kiedy nie jest nam w danej chwili potrzebna. W ten sposób ograniczymy jej zużycie i będziemy dbać o środowisko.

Analogiczna sytuacja jest w przypadku czystości wody. Nie możemy wrzucać śmieci czy wlewać zanieczyszczeń do stawów, jezior lub rzek. Robiąc to, zabijamy żyjące tam stworzenia. Takie działanie ma bardzo negatywne skutki dla wszystkich ekosystemów, które tam się znajdują. Biorąc to wszystko pod uwagę, można dojść do wniosku, że dbanie o wodę jest kluczowe w dbaniu o środowisko.

Ograniczenie użycia samochodu

Czy ktoś potrafiłby sobie wyobrazić życie bez samochodów, autobusów? Myślę, że jest to mało prawdopodobne. Przyzwyczailiśmy się do tego typu wygód i teraz ciężko byłoby nam z nich całkowicie zrezygnować.

Jednak te pojazdy są źródłem ogromnego zanieczyszczenia powietrza, a tym samym środowiska. Spaliny zawierają wiele niebezpiecznych gazów, które zatruwają nie tylko otaczające nas rośliny i zwierzęta, ale również nas. Dlatego warto pomyśleć o sporadycznym jeżdżeniu samochodem. W zamian, należy zacząć jeździć komunikacją miejską. Jest to dobre rozwiązanie, dzięki któremu środowisko będzie wolniejsze od zanieczyszczeń.

Drugim, wartym przedstawienia wyjściem jest częste jeżdżenie rowerem. Wybór roweru ma wiele zalet. Przede wszystkim nie wydziela żadnych spalin, więc jest korzystny dla środowiska. Co więcej, pozytywnie wpływa na organizm. Powoduje poprawę krążenia oraz modeluje sylwetkę. Nie trzeba się także martwić o znalezienie miejsca parkingowego. Używając roweru nie musisz też kupować benzyny. Jak widać, jazda rowerem to sama przyjemność i korzyści. Dlatego warto spróbować.

Segreguj śmieci i dbaj o środowisko

Segregacja śmieci

Coraz częściej w większości budynków można spotkać pojemniki z konkretnymi oznaczeniami, w konkretnych kolorach. Segregacja śmieci jest niezwykle istotna, ponieważ robiąc to przede wszystkim umożliwiasz recykling. Produkty odpadowe przeznaczone do recyklingu są wykorzystywane w produkcji nowych towarów. W ten sposób ograniczamy zużycie surowców naturalnych oraz przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów. Jest to jednoznaczne z dbaniem o środowisko.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Gdyby nie było prądu, nie moglibyśmy normalnie funkcjonować. Obecnie praktycznie wszystko opiera się na energii elektrycznej. Światło, komputery, telewizory, piekarniki, telefony komórkowe, które po rozładowaniu nie bylibyśmy w stanie naładować, gdyby nie obecność prądu i wiele innych urządzeń. Jednak, skutkiem produkcji takiej ilości energii jest zanieczyszczenie atmosfery,  głównie dwutlenkiem węgla.

Jest to bardzo niekorzystne dla środowiska i powoduje ogromne zniszczenia w wielu ekosystemach. Działa to w ten sposób, że im większe jest zapotrzebowanie na energię, tym więcej tego gazu przedostaje się do powietrza i zanieczyszcza przyrodę. Dlatego musimy ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy pomyśleć o oświetleniu. Stosując energooszczędne żarówki stajemy się przyjaźni dla środowiska. Mimo, że są one droższe, to warto w nie zainwestować, gdyż jednocześnie rachunki za światło zmaleją. Musimy także pamiętać o gaszeniu światła, kiedy nie przebywamy w danym pokoju.

Oprócz tego, należy zwrócić uwagę na wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną jakie posiadamy w domu. Istotne jest, aby odłączać nieużywane ładowarki i urządzenia elektryczne od źródła prądu. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy pewną ilość energii elektrycznej, ale też własnych pieniędzy. Co więcej, trzeba zwrócić uwagę czy nasze urządzenia posiadają tryb czuwania. Jeśli tak, oznacza to, że nawet kiedy nie są używane pobierają prąd. Jest to marnowanie energii, dlatego musimy zawsze sprawdzać czy diody czuwania się nie palą i ewentualnie je wyłączać.

Zamiennik torebek foliowych

Torebki foliowe zamiennik

Torebki foliowe to plaga naszych czasów. W sklepach, przy stoiskach z owocami, warzywami czy pieczywem przeważnie można znaleźć reklamówki jednorazowego użytku. Podczas jednych zakupów można zaopatrzyć się w nie w ilości kilku. Jeśli pomnożymy to przez liczbę klientów i wszystkich sklepów chociażby w Polsce, to wyjdzie gigantyczna liczba. Liczba, która pokazywałaby zużycie torebek foliowych. Przez jeden dzień. Tylko w Polsce. Takie rozwiązanie nie jest ani trochę przyjazne dla środowiska.

Rozkład takiej reklamówki zajmuje bardzo długo. Kiedy popatrzymy na ten problem przez pryzmat całej Ziemi, wtedy uświadomimy sobie jak szkodzimy przyrodzie. W jaki sposób możemy to powstrzymać? Plastikowe torby wielokrotnego użytku mimo, że są lepszym wyjściem i nieco korzystniejszym niż jednorazowe torebki foliowe, to i tak nie rozwiązują całkowicie tego problemu. Jest nim jednak torba wykonana z materiału. Jest to bardzo wygodne i zdrowe dla środowiska rozwiązanie.

Podsumowując, jak widać dbanie o środowisko nie jest trudne. Wszystko zależy od nas. Większość z nas żyje w ciągłym zabieganiu, chaosie i zazwyczaj nie przywiązujemy uwagi do ekologicznego stylu życia. Jednak stopień zniszczenia naszej planety zaczyna nas do tego zobowiązywać. Proste, podstawowe czynności, które wykonujemy codziennie, tj. wyrzucanie śmieci, mycie się, mycie zębów, oglądanie telewizji czy zakupy, w połączeniu z wymienionymi wyżej radami są kluczem do dbania o środowisko. Wystarczy o nich pamiętać i postępować według nich. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Igor on Porady J8.pl

mam fotowoltaiczne panele na dachu domu i chwalę sobie to rozwiązanie - raz że ekologicznie a dwa że taniej

by Rafał on Porady J8.pl

jeszcze więcej konkretów by się przydało, jakis tricków i ficzerów

by Benek on Porady J8.pl

Najbardziej o środowisko powinni dbać wielkie korporacje, które najbardziej zanieczyszczają środowisko.