Po srebrne dodatki ludzie sięgają już od tysięcy lat. Wygląd takiej biżuterii od zawsze miał wielu zwolenników i srebrne błyskotki kojarzą się z czymś klasycznym, szykownym, pełnym stylu. Takiego wrażenia nie sprawia jednak taka biżuteria, która straciła blask i ściemniała pod wpływem powietrza. Wbrew pozorom jednak wcale nie aż tak trudno poradzić sobie z ciemnym nalotem i przywrócić srebrnym dodatkom dawny nieskazitelny wygląd.

Oczywiście można sięgnąć po gotowe preparaty czyszczące, jednak często zawierają one substancje, na które powinniśmy uważać. Zdarza się także, że kosztują sporo pieniędzy, zatem równie dobrym pomysłem w wielu przypadkach jest skorzystanie z szerokiej gamy domowych sposobów, wykorzystywanych już od lat do walki z pojawiającym się nieestetycznym nalotem.

Wszechstronna sól kuchenna

Sól kuchenna to produkt do kupienia bez problemu, a przy tym tani i dobrze wszystkim znany. Nie ma chyba domu, w którym nie byłoby jej gdzieś w szafce. Warto dać jej możliwość wykazania się w walce z osadem na biżuterii.

Aby usunąć nalot należy najpierw wziąć folię aluminiową i wyłożyć nią miskę – co ważne, miska nie może być wykonana z metalu, wtedy działanie soli nie przyniesie rezultatów. Na rozłożoną na dnie folię kładzie się srebro i zalewa kubkiem gorącej wody z rozpuszczoną wcześniej jedną łyżeczką soli. Można zostawić biżuterię jedynie na godzinę, lub, aby wzmocnić działanie soli, na kilka (np. cztery lub pięć), po tym czasie wystarczy przetrzeć całość miękką szmatką.

Silniejsza mieszanka z sodą oczyszczoną

Sposób jest analogiczny do poprzedniego – do wyłożonej folią aluminiową miski (niewykonanej z metalu) wkłada się srebro i zalewa gorącą wodą. Wsypuje się dwie łyżeczki soli i dokładnie tę samą ilość sody oczyszczonej. Tutaj działanie następuje bardzo szybko, zatem nie należy zostawiać srebra w misce na kilka godzin, wystarczy jedynie kwadrans. Następnie przepłukuje się chłodną wodą biżuterię i wyciera do sucha.

  Jak dbać o len?

Pasta do zębów usunie wszystkie zabrudzenia

Używamy jej codziennie i większość osób wie już, że można używać jej nie tylko do mycia zębów, ale istnieje cała gama zastosowań, w których świetnie się sprawdzi. Podczas doboru pasty, którą nałoży się na srebrne przedmioty, trzeba zachować jednak szczególną ostrożność. W dzisiejszych czasach można przebierać w różnych rodzajach past i niektóre z nich zawierają niezwykle silne chemiczne środki, które nie są odpowiednie dla biżuterii i mogą ją nawet zniszczyć.

Jakich past zatem się wystrzegać? Przede wszystkim takich, które mają silne działanie wybielające, gdyż to one często przyczyniają się do odbarwień srebra. Czytając skład produktu, najlepiej też zobaczyć, czy nie zawiera on dużej ilości sodu, który również potrafi zniszczyć delikatną powłokę srebra. Dobrze jest też postawić na pastę bez mikrogranulek czy innych drobinek, które mają mocno ścierające właściwości.

Polerowanie srebra

Po wybraniu odpowiednio delikatniej pasty należy wziąć jej niewielką ilość (mniej więcej tyle, ile do zwykłego mycia zębów) i dokładnie przecierać całą powierzchnię biżuterii, posiłkując się szmatką. Jeśli biżuteria zawiera wiele drobnych elementów i trudno dostępnych miejsc, do których nie da się dotrzeć szmatką, warto sięgnąć także po miękką szczoteczkę. Po usunięciu całego nalotu wystarczy już tylko przepłukać całość zimną wodą i wysuszyć.

A może wódka i cola?

Wykorzystanie spirytusu, wódki czy napoju typu cola najczęściej sprawdza się w przypadku, gdy srebro nie wymaga bardzo intensywnych zabiegów, a jedynie lekkiego czyszczenia. Colę czy wódkę wystarczy wlać do miski i zanurzyć w niej wybrane srebrne przedmioty, a następnie zostawić je na około 12 godzin.

Zadziała także… piwo

Podobnie jak wódka czy cola, nie daje to spektakularnych efektów, ale zawsze trochę odświeża powierzchnię. Zatem jeśli chcesz tylko delikatnie oczyścić swoją biżuterię, namoczenie jej przez od około dziesięciu minut do kwadransa w piwie, a następnie przetarcie ręcznikiem może być dla Ciebie dobrym pomysłem.

  Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Ocet i cytryna – kwaśne i dobre

Właściwości octu są od zawsze chętnie wykorzystywane przez gospodynie do czyszczenia najróżniejszych powierzchni, biżuteria nie stanowi tutaj wyjątku. Do bardzo polecanych dla srebra jest roztwór zawierający łyżkę octu i łyżeczkę sody. Tak powstałą miksturą nasącza się szmatkę i przeciera biżuterię przez kilka minut.

Warto też wspomnieć o działaniu soku z cytryny – przecieranie nim biżuterii także może przynieść dobre efekty.

Wykorzystanie proszku do prania

Do małej miarki proszku rozpuszczonej wcześniej w gorącej wodzie wkłada się biżuterię i trzyma około pięciu minut. Proszek potrafi dotrzeć nawet do najmniejszych miejsc i wgłębień, przez co skutecznie je oczyści, warto więc przetestować także ten sposób.

Inne zastosowanie dla płynu do mycia szyb

Płyn do mycia szyb jest o tyle wygodną opcją, że znajduje się w atomizerze i szybko można z jego pomocą dokładnie spryskać srebro. Stosuje się go w połączeniu z innymi, wcześniejszymi sposobami na czyszczenie, ponieważ sam w sobie nie zlikwiduje nalotu. Nadaje się jednak do tego, by zapewnić biżuterii idealny połysk, co też jest istotne i potrafi odmienić znacząco jej wygląd.

Srebrna bizuteria

Biżuteria wykonana ze srebra powinna zawsze prezentować się nienagannie i stanowić piękną ozdobę, a więc trzeba o nią regularnie dbać. Jak jednak widać, sposobów na oczyszczenie jej jest naprawdę wiele, nie trzeba kupować przy tym drogich i trudno dostępnych specyfików z najwyższej półki. Bardzo często wystarczy jedynie to, co i tak znajduje się w naszej kuchni czy łazience.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Monia on Porady J8.pl

cola, ocet, kwasek cytrynowy - to działa na pewno, bo testowałam u siebie w domu na starej zastawie i efekt widoczny 🙂

by Andi on Porady J8.pl

Ocet + cytryna i srebro czyściutkie 🙂 polecam tą metodę 🙂

by fajne on Porady J8.pl
fajne

Nie spodziewałam się, że aż tyle sposób na czyszczenie srebra można wymyślić 😀