Czyszczenie dywanów na sucho i na mokro

Chyba każdy z nas, kto posiada w domu dywan, przynajmniej raz musiał stanąć twarzą w twarz z plamą, która właśnie się na nim pojawiła. Często też musimy walczyć z okruchami wrzynającymi się we włókna dywanu, a także licznymi kłębami sierści naszych, lub należących do naszych gości, zwierzaków. Jakie są więc domowe sposoby na plamy? Czy możemy obejść się bez oddawania dywanu do pralni? Wreszcie, jak możemy poradzić sobie z sierścią i innymi zabrudzeniami? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej. Z artykułu dowiesz się, że nawet te rzeczy, które zawsze masz pod ręką, mogą być użyteczne w usuwaniu zabrudzeń!

Czyszczenie dywanu na sucho

Czyszczenie na sucho sprawdza się idealnie w przypadku plam, które są świeże, ale również wtedy, kiedy chcemy na przykład usunąć sierść naszych pupili.

Sól kuchenna

Pokruszona sól może być lekarstwem na plamy błota. Wystarczy ją pokruszyć, odczekać kilkadziesiąt minut, a następnie odkurzyć.

Soda oczyszczona

Sposób na czysty dywan

Soda jest świetnym sposobem na pozbycie się plam po różnych barwiących chemicznych substancjach. Przykładem jest chociażby farba do włosów, która może pozostawiać na dywanie trudnozmywalne zabrudzenia. No chyba, że mamy przy sobie sodę. Wtedy możemy je łatwo wywabić, krusząc sodę na miejscu plamy, a następnie usuwając ją za pomocą szczotki.

Talk

Nie ma lepszego rozwiązania by usunąć plamy oleju czy po czekoladzie jak talk. Wystarczy go pokruszyć na zabrudzonym miejscu, a następnie użyć szczotki lub miejsce to zwyczajnie odkurzyć.

  Jak czyścić fugi?

Wazelina

Czasami przy malowaniu paznokci zdarza się, że lakier niechcący pokryje również dywan. Co w takiej sytuacji? Lepiej nie próbować zabawy ze zmywaczem do paznokci, który zawiera aceton. Może on bowiem zniszczyć tkaninę i pogorszyć wygląd plamy. Najlepiej więc skorzystać z pomocy wazeliny. Wystarczy ją rozprowadzić na zabrudzeniu, a potem delikatnie usunąć.

Kostka lodu

To najlepsze rozwiązanie jeśli mamy do czynienia z zaschniętą gumą do żucia. Kostkę lodu przykładamy do niej i czekamy aż guma stwardnieje. Potem usuwamy ją pilniczkiem.

Żelazko

Jeśli właśnie w twoim mieszkaniu zakończyły się Andrzejki, być może dywan potraktowany woskiem z andrzejkowych wróżb właśnie wymaga pomocy. Najlepszym sposobem do usunięcia tego typu zabrudzenia jest skorzystanie z żelazka i ściereczki. Umieszczamy ją na plamie, a następnie prasujemy. Wosk przykleja się do niej i można z łatwością się go pozbyć.

Rolka samoprzylepna

To jeden z najlepszych sposobów na sierść zwierząt. Do kupienia w każdej drogerii i supermarkecie. Jeśli wyczerpiemy rolkę, z łatwością możemy ją wymienić na następną.

Odkurzacz z turboszczotką

Brudny dywan czyszczenie

To bardzo dobry sposób na wyczyszczenie dywanu z pyłów i sierści, a nawet błota. Turboszczotka efektywnie zbiera z dywanu wszystkie zanieczyszczenia. W ofercie jest wiele odkurzaczy, które zawierają ją w zestawie. Można pokusić się nawet o odkurzacz ręczny, bezprzewodowy. Czas jego pracy wynosi maksymalnie kilkadziesiąt minut, ale z pewnością jest to dobra alternatywa dla doraźnego czyszczenia dywanów z zabrudzeń, bez konieczności wyciągania dużego odkurzacza i podłączania go do prądu.

Czyszczenie dywanu na mokro

Czyszczenie na mokro służy również usuwaniu plam, które już długo pozostają na dywanie i na pierwszy rzut oka wydają się nieusuwalne. Warto zatem spróbować różnych metod, a nuż uda się doprowadzić dywan do czystego wyglądu.

Zwykła woda

Woda jest bazą do sporządzania roztworów służących usuwaniu plam. Zastosowana samodzielnie też może pomóc. Jeśli plama wina jest świeża, możemy spróbować ją usunąć za pomocą zwykłej wody mineralnej, a następnie osuszyć miejsce ręcznikiem papierowym. Ciepła woda to z kolei idealny sposób na usunięcie plamy po miodzie.

  Jakie są zalety mieszkań?

Proszek do prania

Proszek może posłużyć jako baza do sporządzenia mikstury, służącej jako lekarstwo na plamy po alkoholach. Dodając do niego octu i nieco wody, możemy spróbować usunąć czerwone zabarwienie po winie, a także po piwie.

Spirytus i… białe wino

Alkohol jest dobrym sposobem na pozbycie się różnych zabrudzeń. Spirytus stosujemy na plamy kleju. Stosujemy go także do usunięcia przebarwień po flamastrach i herbacie, tym razem mieszając go z wodą. Z kolei na plamę po czerwonym winie możemy wylać wino białe. To o dziwo niezwykle skuteczna metoda!

Ocet

Ta substancja z pewnością nam się przyda w przypadku rozlanego na dywanie kleju. Jeśli rozbijemy na dywanie jajko, lub go zakrwawimy, także pomoże nam ocet, ale tym razem nieco wymieszany z wodą. W przypadku rozlanej coli, ocet z wodą powinniśmy zastosować dopiero po uprzednim potraktowaniu plamy amoniakiem.

Gumowa rękawica

Jest to jeden z lepszych sposobów walki z futrem naszych pupili. Zwilżona, pozwala na efektywne pozbycie się sierści z naszego dywanu.

Odkurzacz piorący

Odkurzacz piorący to niezwykle funkcjonalne urządzenie, które będzie w stanie zadowolić nawet tych najbardziej wymagających. Z jego pomocą można szybko i efektywnie wyprać swój dywan i usunąć z niego plamy. Produkt nadaje się także do zbierania suchych śmieci – należy wtedy użyć odpowiedniego worka filtracyjnego.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by weronka on Porady J8.pl

🙂

by Joga on Porady J8.pl

najwięcej domowych porad w jednym miejscu!!!!

by Seweryna on Porady J8.pl

Największy problem mam z usuwaniem sierści psa. Stosuję wałek samoprzylepny tak jak opisane w artykule.