Dywan w domu

Osoby mówiące o tym, że dywan to w polskim domu przeżytek, muszą powoli zacząć godzić się z tym, że ich przepowiednia nie sprawdziła się. Jego popularność wcale nie maleje, a choć kojarzymy go przede wszystkim z wnętrzami w stylu retro, często możemy przekonać się o tym, że miejsce dla niego znajdzie się także w nowoczesnym salonie. Kupując dywan dobrze jest jednak pamiętać o tym, że jest on w stanie zmienić charakter wnętrza, w którym się znajduje. Na co zatem zwracać szczególną uwagę podczas jego wybierania, jeśli ma być on piękną ozdobą na lata?

Dywan w stylu vintage

Choć na rynku mamy do czynienia z wieloma typami dywanów, obecnie to dywany gładkie są tymi, które w największym stopniu skupiają na sobie uwagę potencjalnych nabywców. Wynika to przede wszystkim z tego, że ich utrzymanie w czystości nie jest skomplikowane, a włosie nie unosi się po całym pomieszczeniu. Dywany gładkie nie muszą być też zagrożeniem dla alergików, choć w tym przypadku duże znaczenie będzie miało również to, z jakich materiałów zostały wykonane.

Obecnie stylem, który wydaje się najbardziej przyjazny dla dywanów jest styl vintage. W polskim wydaniu nawiązuje on przede wszystkim do lat osiemdziesiątych minionego stulecia, nie powinno więc dziwić to, że w cenie są zarówno dywany z geometrycznymi wzorami, jak i te, które posiadają kontrastujące ze sobą zestawienia kolorystyczne.

Ciekawie prezentuje się również lokalne rękodzieło, choć należy liczyć się z tym, że dywany wykonywane przez indywidualnych twórców mogą charakteryzować się dość wysoką ceną. Modne są także dywany plecione wykonane czy to z morskich traw, czy to z juty. Prezentują się pięknie w urządzonym w klasyczny sposób mieszkaniu, a do tego są przyjazne środowisku naturalnemu.

  Dom z prefabrykatów czy murowany?

Dywany z włókien naturalnych

Przyjazne środowisku dywany z włókien naturalnych zachwycają nie tylko tym, że są pięknym hołdem składanym naszej planecie. Zdumiewa także ich uniwersalność, bez problemu możemy więc znaleźć dla nich miejsce zarówno w mieszkaniach i domach nowoczesnych, jak i w tych, w których dominuje tradycyjna wizja urządzania wnętrz.

Dywan z włókien naturalnych

Najpopularniejszym włóknem naturalnym niezmiennie pozostaje wełna, do produkcji dywanów wykorzystywana jest jednak także bawełna oraz jedwab. Ten ostatni zasługuje na szczególną uwagę, dzieje się tak przy tym z aż dwóch powodów. Na pierwszy plan wysuwa się jego jakość, jedwabne dywany, choć delikatne, są bowiem bardzo trwałe. Niestety, nie mniej rzucającą się w oczy ich cechą jest wysoka cena sprawiająca, że nie każda marząca o nich osoba może sobie pozwolić na taki wydatek.

Dywany wykonane z syntetyków

Jak już wspomniano, bycie alergikiem wcale nie jest tożsame z byciem osobą, w której domu nie ma miejsca na dywany. Przed ich zakupem należy jednak upewnić się, że są one wykonane nie z włókien naturalnych, ale z ich syntetycznych odpowiedników. Wybór nie jest przy tym mały. Do produkcji dywanów wykorzystywany jest dziś zarówno akryl, jak i poliamid i polipropylen. Co ciekawe, syntetyki potrafią podbić serca także tych osób, które nie mają problemów z alergią.

Nie dziwi to jednak, jeśli uświadomimy sobie, że łatwo się je czyści, a one same wcale nie są podatne na zabrudzenia. Ich jakość zwykle nie jest tak wysoka, jak ma to miejsce w przypadku dywanów z włókien naturalnych. W pewnym stopniu rekompensuje to jednak ich dość niewygórowana cena.

Rozmiar dopasowany do potrzeb

Jaki rozmar dywanu

Pytanie o to, jaki rozmiar dywanu będzie najbardziej odpowiedni, nie należy do najłatwiejszych. Owszem, istnieją pewne ogólne wytyczne w tym zakresie. Osoby zawodowo zajmujące się aranżowaniem wnętrz przestrzegają jednak przed traktowaniem tych wytycznych jako czegoś, czego należy trzymać się kurczowo. Ogromne znaczenie ma również wielkość pomieszczenia, w którym pojawić ma się dywan, a także to, jakie są nasze własne upodobania.

  Jak nakryć stół na święta?

Co do zasady, gdy szukamy dywanu do salonu, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby był on stosunkowo duży. Nie oznacza to jednak, że powinien przykrywać całą podłogę. Jeśli nie mamy pojęcia, jaka wielkość będzie odpowiednia, być może zadanie ułatwi nam rzut oka na meble wypoczynkowe. Zwykle sprawdza się, jak wygląda sofa w salonie, zbliżona do ideału jest bowiem sytuacja, w której dywan zajmuje niemal całą jej szerokość.

Dywany jadalniane powinny być dopasowywane do powierzchni stołu. Przyjmuje się, że najlepiej sprawdzają się te, które są przynajmniej odrobinę większe tak, aby krzesła mogły w całości stać właśnie na dywanie nie stanowiąc zagrożenia dla jadalnianej podłogi. Oczywiście, wybierając dywan do jadalni warto też przeanalizować kwestie związane z jego czyszczeniem. Możemy być przecież niemal pewni tego, że nie ustrzeżemy się trudnych do usunięcia plam.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Patrycja on Porady J8.pl

ostatnio dywan a raczej dywanik do salonu wrzuciłam i od razu inaczej wnętrze wygląda 🙂

by Paula on Porady J8.pl

coś do dywanów przekonana nie jestem 😛

by Ruda on Porady J8.pl

dywany wracają do łask tylko przydałoby się w waszej poradzie więcej zdjęć co dywanów które opisujecie

by Wiktor on Porady J8.pl

Dywany z długim włosiem ciężko jest odkurzać, lepsze są dywany z krótkim włosiem.