Decyzja o remoncie, a salon

W kwestiach remontu lubimy zwlekać tak długo, jak to tylko możliwe. Doskonale zdajemy sobie sprawę, dlaczego tak się dzieje. Remont kojarzy nam się nie tylko z pięknie odświeżonym mieszkaniem, poprawionym wyglądem wnętrza i wszechobecnym zapachem świeżości. Jest wręcz odwrotnie – oczami wyobraźni widzimy porozsuwane meble, brudne narzędzia i wielki bałagan.

Nasza czarna wizja niestety często pokrywa się z rzeczywistością, zwłaszcza kiedy remont postanowimy wziąć we własne ręce. Jednak jest jedna rzecz, która powinna pokrzepić naszego ducha i dać nam porządną motywację – jeżeli tylko odpowiednio przygotujemy się do remontu, to i wykonanie stanie się prostą sprawą i efekt końcowy będzie niezwykle zadowalający.

Ściany w salonie to podstawa

Kolory do salonu

Malowanie ścian to jedna z tych czynności, których podejmujemy się najczęściej samodzielnie, ponieważ oprócz poświecenia czasu i uwagi nie wymaga od nas specjalistycznych umiejętności. Wystarczy dobrze się przygotować, wybrać odpowiednia farbę, pędzel lub wałek (wedle uznania) i można zacząć zmieniać wystrój mieszkania w mgnieniu oka.

Przy czym pojawia się tu ogromnie ważne pytanie, które musi paść, niezależnie czy sami chcemy pobawić się w malarzy ściennych, czy poprosimy o pomoc fachowca. Mianowicie – jaki kolor wybrać? Zależnie od pomieszczenia, którym się zajmujemy, odpowiedzi są proste i przy wyborze koloru nie powinniśmy popełnić błędu. Ponieważ sercem mieszkania jest salon i to właśnie tam najczęściej zależy nam na świeżości ścian,  spróbujemy przeanalizować, który kolor byłby najbardziej odpowiedni.

Salon – uspokaja czy pobudza?

Salony w naszych mieszkaniach pełnią różne funkcje, zależnie od stylu życia, jaki preferujemy. Jedne służą do tego, by nas ukołysać, by nasi goście czuli się swojsko, chronieni przed hałasem i złem tego świata. Dla nas jest oazą spokoju, miejscem zaznania ciszy i odpoczynku. Jeżeli właśnie tak prezentuje się nasz salon, kolory na jakie powinniśmy postawić to brązy, ochry i żółcienie.

  Czym jest pyroliza?

To one kojarzą nam się z przytulnym, ciepłym wnętrzem. Musimy jednak uważać, żeby stawiając na przytulność nie dopuścić w salonie do wrażenia duszności i braku przestrzeni. Kolory ścian nie mogą nas przytłaczać, bo wtedy efekt będzie wręcz odwrotny od zamierzonego.

Jeżeli naszym planem jest stworzenie salonu, który będzie sprawiaj wrażenie naturalnej świeżości i czystości, gdzie goście mogą wdychać przyjemny chłód pełną piersią – koniecznie zdecydujemy się na odcienie koloru niebieskiego. Od bardzo jasnego błękitu, aż do intensywnie ciemnego granatu – pozostawią po sobie uczucie odprężenia, relaksu, wzbudzą nową siłę do realizowania kolejnych pomysłów. Dodatkowo, taka chłodna tonacja optycznie powiększy wnętrze salonu, co bardzo przyda się posiadaczom mieszkania o nieco mniejszy metrażu.

Zielony kolor ścian w salonie

O właściwościach koloru zielonego słyszymy często – podobno ma moc relaksacyjną, potrafi wyciszyć i przynieść ukojenie. Dlaczego więc tych możliwości odmówić sobie we własnym salonie? Zielone ściany mogą wydawać się nieco szalonym pomysłem, jednak po chwili zastanowienia łapiemy się na tym, że taki projekt coraz mocniej do nas przemawia. Zieleń jest przecież kolorem życia, rodzących się w nas nadziei, wolności, będącej wartością nieocenioną. Mając do dyspozycji szereg odcieni tego koloru sami decydujemy, jaki stopień pozytywnej energii wpuszczamy do naszego wnętrza.

Kolory w salonie

Minimalizm jest jednym z trendów zbierającym swoich zwolenników w zawrotnym tempie. Jeśli i do nas przemawiają argumenty opowiadające się za łatwiejszym życiem i niezagraconym mieszkaniem, idealnym wyborem koloru ścian jest biel. Jej surowość i klarowność pomoże nam łatwiej dostrzegać rzeczy dla nas ważne, a chłód, jaki roztacza, będzie pomocny przy próbach oczyszczenia umysłu i pozbycia się zbędnych myśli. Przestrzeń stanie się optycznie większa, a najważniejsze elementy wystroju skutecznie podkreślone. 

A może czerwone ściany w salonie?

Czerwień jest odważnym rozwiązaniem dla osób szukających w swoim salonie źródła energii i motywacji do działania.

  Tania dekoracja salonu

Kolor ten może nas skutecznie pobudzić i zachęcić do ciężkiej pracy, przy czym należy uważać, by nie stał się dla nas drażniący czy irytujący. W zależności od odcienia może być on zarówno drapieżny jak i przytulny, jednak do salonu najlepszym wyborem byłaby jasna czerwień, przełamana kolorowymi dodatkami.

Jak widzimy, pomysłów na kolor salonu jest tak wiele, jak ludzkich preferencji. Przede wszystkim musimy się zastanowić, czego sami oczekujemy od wnętrza, które projektujemy. Wtedy wybór barwy idealnej nie będzie stanowił już problemu.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Katarka on Porady J8.pl

Na pewno cały czas modne są wnętrza w kolorze szarym lub białym (styl skandynawski?). Ja w takim klimacie będę remontować swój dom.

by Ninka on Porady J8.pl

Ja salon mam pomalowany w delikatnym różu wygląda fajnie ale trzeba za kilka lat zmienić.