Pranie jest jedną z niezbędnych czynności jakie wykonuje człowiek aby czuć się bardziej komfortowo. Czynność ta wykonywana jest od zarania dziejów, co potwierdzają liczne przekazy. Życie człowieka zostało ułatwione za pośrednictwem amerykańskiego wynalazcy James`a  King`a w 1851 roku, kiedy to zbudował urządzenie, którego działanie opierało się na wykorzystaniu pary. 

Pralki szybko zyskały popularność i w obecnych czasach społeczeństwo nie wyobraża sobie życia bez tego urządzenia w swoich gospodarstwach domowych. Niestety, pralka, tak jak wszystkie sprzęty wymaga odpowiedniej obsługi i konserwacji, żeby posłużyła jak najdłużej. Dbanie o nasz sprzęt wcale nie musi być czasochłonne i drogie. Poniżej zostanie podanych kilka sposobów na radzenie sobie z popularnymi niedogodnościami, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć posiadając w domu pralkę.

Profilaktyka pralkowa – jak zachować czystość pralki?

Zabierając się za temat czyszczenia pralek, należy zacząć od informacji, które w wielu przypadkach częściowo zapobiegną wielu późniejszym problemom z jakimi będziemy musieli się zmierzyć. Podczas użytkowania pralki zarówno w jej środku jak i  na innych ważnych elementach osadza się osad, który możemy regularnie czyścić.

Przy pomocy mieszanki octu i sody oczyszczonej należy wyszorować wszystkie pokryte takim osadem miejsca, są to min. wnętrze pralki, uszczelki, szufladka na proszek i płyn oraz filtr. Ważne jest również to, żeby po każdym takim zabiegu wszystkie wyczyszczone miejsca wytrzeć do sucha. Tak przeprowadzone czyszczenie zapewnia, że użytkowane urządzenie pozostanie dłużej lśniące a zapach jaki wydobywać się będzie z niego pozostanie niezmiennie świeży.

Efekt ten zostanie wzmocniony przez  pozostawianie uchylonego otworu, przez który wkładamy brudne rzeczy, po każdym praniu. Powoduje to przewietrzenie się pralki i brak w niej wilgoci, która może doprowadzić do zagrzybienia elementów.

Soda oczyszczona pomoże wyczyścić pralkę!

Sprawdzonym i skutecznym domowym sposobem na wyczyszczenie swojego urządzenia jest soda oczyszczona. Jej użycie jest banalnie proste. Wystarczy do dozownika na proszek wsypać opakowanie sody oczyszczonej a następnie nastawić  na pełny cykl prania w wysokiej temperaturze. Pytanie jednak brzmi, w jakim celu i jak to działa ? Soda oczyszczona jest składnikiem spożywczym, ale wykazuje również wysoką skuteczność w czyszczeniu.

  Dofinansowanie do fotowoltaiki

Zastosowanie sody w czyszczeniu pralki nie ogranicza się do rozwiązania tylko jednego problemu. Dzięki jej zastosowaniu  nie tylko usuniemy nieprzyjemny brzydki zapach, ale również pozbędziemy się kamienia. Soda oczyszczona neutralizuje  charakterystyczną woń, która może sugerować powstawanie grzyba. Zapach ten powoduje między innymi lepka maź, która gromadzi się po licznych praniach, to ona z czasem zamienia się w trudniejszego do usunięcia grzyba. Soda radzi sobie również z kamieniem.

Powstaje on przez zbyt dużą ilość twardej wody i często doprowadza do skrócenia żywotności każdej pralki. Nadmiar kamienia w urządzeniu możemy rozpoznać przez na przykład białe naloty powstające na ubraniach, które zostały wyprane. Wskazane jest wtedy zastosowanie sody oczyszczonej, która skutecznie usuwa źródło ich powstawania.

Ocet zawsze skuteczny w czyszczeniu

Czyszczenie pralki octem

Kolejnym skutecznym sposobem na odświeżenie urządzenia jest zastosowanie octu.

Popularność tego płynu jest zbliżona do opisywanej wcześniej sody oczyszczonej. Jego dozowanie polega na wlaniu jednej szklanki do pojemnika na proszek i puszczeniu prania na najwyższą temperaturę. Dzieje się tak dlatego, że jego działanie jest bardzo podobne, również skuteczne, a cena obu produktów jest dużo niższa niż chemicznych, profesjonalnych produktów zalecanych przez producentów pralek.

Zastosowanie zarówno octu jak i sody ma sens w przypadku regularnego czyszczenia urządzenia. Gdy jednak przez wiele lat nie dbamy o pralkę możemy być zmuszeni do sięgnięcia po dedykowane produkty dostępne w wyspecjalizowanych sklepach. Wracając do octu, zaleca się jego użycie przynajmniej raz w miesiącu.

Produkt z łatwością usuwa nagromadzony brud, maź i resztki środków piorących, co zapobiegnie powstawaniu w przyszłości grzyba. Ciekawostką jest to, że dodanie kilku kropel octu do prania pozwoli na utrzymanie żywych jego kolorów. Zarówno ocet jak i soda mają wiele innych zastosowań i warto te produkty mieć w domu, pod ręką.

Kwasek cytrynowy 

 Do tej pory zostały zaprezentowane już dwa sposoby na domowe czyszczenie pralki, były to soda oczyszczona i ocet. Kolejny produkt również można zakupić w sklepie spożywczym jest to kwasek cytrynowy. Produkt ten słynie przede wszystkim z właściwości odkamieniających. Jest używany nie tylko w pralkach, ale również w innym urządzeniach w gospodarstwach domowych.

  Biokominek do mieszkania

Technika użycia kwasku jest bardzo podobna to użycia poprzednich produktów, z tą różnicą, że do szufladki na proszek wystarczy wlać 1/3 szklanki produktu i ustawić codzienny program oraz najwyższą dostępną temperaturę. Czyszczenie pralki zarówno sodą oczyszczoną, octem jak i kwaskiem cytrynowym, jest niezwykle proste i tanie. Pozwala na regularne dbanie o urządzenie, usuwanie brzydkich zapachów i pozbywanie się kamienia, który powoli niszczy pralki, doprowadzając do poważnych uszkodzeń.

Dlatego ważne jest, aby w dążeniu do utrzymania urządzenia w dobrym stanie przez długi czas wspomagać się prostymi, domowymi sposobami.

Pasta z octu i sody do czyszczenia

W dążeniu do utrzymania pralki w idealnym stanie pomoże skorzystanie z wszystkich wymienionych produktów jednocześnie. Ciekawą alternatywą dla profesjonalnych środków chemicznych może być również połączenie octu z sodą oczyszczoną. Taką mieszankę można stosować na mocne zabrudzenia czy intensywny nieprzyjemny zapach, którego nie udało się usunąć stosując jeden z tych produktów.

Aby uzyskać wysoką skuteczność wymienionych produktów należy zmieszać je w odpowiedniej proporcji. Do przygotowania pasty potrzeba 10 łyżeczek octu i odpowiednią ilość sody oczyszczonej, tak aby powstała papka. Tak przygotowany specyfik należy nałożyć we wszystkie mocno zabrudzone miejsca. Przede wszystkim do pojemnika na proszek czy płyn do płukania, należy również rozsmarować ją po uszczelkach czy w bębnie pralki. Następnie tak przygotowaną pralkę należy pozostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu należy przystąpić do dokładnego wyczyszczenia przygotowanego preparatu wilgotną szmatką, a następnie wytarcie wszystkich miejsc dokładnie do sucha.

Podobne efekty przynosi połączenie ze sobą innych produktów, jednak trzeba pamiętać, że żaden z nich nie może równać się z profesjonalnymi chemicznymi środkami dedykowanymi do czyszczenia pralek.

Inne domowe sposoby na czyszczenie pralki

Przeglądając fora internetowe czy słuchając przekazu osób z naszego otoczenia, możemy poznać wiele domowych sposobów na czyszczenie i dbanie o urządzenia służące do prania. Jedne z nich, mówią o używaniu soli do zmywarek, a nawet tabletek do zmywarek.

  Jak przechowywać suszone grzyby

Część przekazów proponuje również mycie pralek domestosem czy wycieranie uszczelek wybielaczem. Są to sposoby, przy których należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na działanie tych środków. Trzeba pamiętać o dobraniu odpowiednich proporcji a przede wszystkim zadbać o własne bezpieczeństwo zakładając rękawiczki ochronne.

Domowe sposoby na czyszenie pralki

Po przekazaniu informacji o domowych sposobach zatrzymajmy się przy technicznych aspektach pralki. Jednym z bardzo ważnych elementów, który wpływa na jakość naszego prania jest filtr. Jest to element, który również wymaga czyszczenia i pielęgnacji. 

Filtr zbiera wszystkie zabrudzenia, kurz, włosy i inne zmechacenia. Jego zanieczyszczenie powoduje zablokowanie możliwości skutecznego oczyszczania naszych rzeczy, przez co podczas prania wszystkie zabrudzenia pozostają w bębnie razem z nimi. Znajduje się on z przodu pralki pod niewielką klapą. 

Po odkręceniu filtra konieczne jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń, które go blokują. Warto także przemyć go gorącą wodą oraz mleczkiem do czyszczenia. Dopiero tak wyczyszczony filtr można z powrotem umieścić na swoim miejscu. Należy go czyścić co kilka tygodni a w skrajnych sytuacjach nawet wymienić.

Użytkowanie pralki jest bardzo wygodne i w dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez tego urządzenia. Należy jednak pamiętać, żeby regularnie serwisować nasze urządzenia co doprowadzi do wydłużenia ich żywotności. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Milka on Porady J8.pl

dziękuję,metody czyszczenia pralki bardzo dobre

by Skuteczne! on Porady J8.pl
Polecam ten artykuł!

Bardzo skuteczne sposoby na czyszczenie pralki!

by Oas on Porady J8.pl

teraz wszystkie te sprzęty robią tak żeby się psuły po 3 latach jak kończy się gwarancja