Dlaczego materiały syntetyczne są tak popularne?

W obecnych czasach wiele z naszych ubrań wyprodukowanych jest ze sztucznych, syntetycznych materiałów. W produkcji wykorzystujemy zazwyczaj poliester, wiskozę czy poliamid. Każdy z wymienionych materiałów ma siatkę cienkich włókien, są one bardzo wytrzymałe, delikatne w dotyku. 

Co to jest poliester?

Warto przy okazji przyjrzeć się co takiego nosimy na sobie? Poliestry to syntetyki, powstałe dzięki wysiłkowi chemików. Wiele z tych substancji znajdzie swoje zastosowanie w przemyśle. Nie wiem, czy wiecie, ale płyty CD są produkowane z poliwęglanów. Natomiast poliester spotykany przez nas w sklepach z odzieżą  jest politereftalanem etylenu,  wielokrotnie oznaczanym skrótem PET. Z tym skrótem kojarzą się nam butelki na napoje, ale także rozmaite włókna odzieżowe.

Historia poliestru

Nie sięgamy daleko  wstecz, by poznać historię tego materiału, lecz tylko do lat trzydziestych ubiegłego wieku, kiedy w laboratoriach pracowano nad materiałami syntetycznymi dla potrzeb odzieżowych. Udział w tym technologicznym wyścigu brali Brytyjczycy- Rasę Tennant oraz John Rex Whinfield; oni to w roku 1941, w Manchesterze opatentowali PET. Własne odmiany zaprezentowali także rosyjscy oraz amerykańscy chemicy.

Cechy charakterystyczne materiału.

Oczywiście współczesny świat zaskakuje nas coraz to nowymi składami materiałów, lecz istnieje parę głównych właściwości poliestru.

Jest on:

  • Niehigroskopijny, więc w niewielkim stopniu chłonie wodę

  • Nieważki- bardzo lekkie są nawet duże rzeczy

  • Odporny na plamy- łatwo spierzemy z niego wino, sosy czy nawet krew.

  • Łatwość czyszczenia, co jest bardzo istotne przy odzieży

  • Sprężysty- po wygnieceniu szybko wraca do stanu pierwotnego, nie trzeba go prasować

  • Prosty do farbowania, i nawet wielokrotne pranie nie zmieni nawet bardzo intensywnej barwy naszej bluzki

  • Mało przewiewny- nie jest polecany na duszne, gorące dni

  • Niemiły w dotyku.

  • Topi się pod wpływem wysokich temperatur.

  • Niedrogi- należy do jednego z tańszych materiałów odzieżowych, stąd jego popularność w sklepach sieciowych.
  Aronia - dobry wpływ na nasze zdrowie

Kiedy nosić odzież poliestrową?

Wiemy już, że poliester nie jest materiałem oddychającym, a to oznacza, że nietrudno się w nim spocić. Z pewnością spocimy się w 90 procentach tanich poliestrowych koszulek. Być może trafimy na znikomy procent tych, które są wykonane z  nowoczesnej „łezki”. Jest to materiał sportowy z kanalikami, którymi pot jest odprowadzany na zewnątrz; odzież jest dzięki temu przewiewna i przyjemna w trakcie uprawiania sportów.

Jak prać rzeczy wykonane z poliestru?

Co to jest poliester

Poliester posłuży nie tylko do produkcji odzieży, lecz elementów wyposażenia wnętrz, zabawek. Uznawany jest za jeden z najbardziej popularnych współczesnych materiałów. Produkty wykonane z poliestru mogą się różnić od siebie, bo zależy to od surowca, sposoby przetworzenia włókna, ich struktury- wtedy można zobaczyć rzecz cienką, delikatną bądź grubą, mocną.

Nabywając produkt wykonany z poliestru, wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak prać takie materiały, aby nie uległy zniszczeniu, deformacji, odbarwieniu i długo cieszyły nasze oczy.

Poliester należy do bardzo mocnych włókien syntetycznych, wykonanych między innymi z węgla oraz ropy naftowej. Poliester jest tak mocny, że nie kurczy się, ani nie rwie. Nie marszczy się, ani nie blaknie. To ważne ! Włókna są tak zbudowane, że materiał jest ciągnący.

Naturalnie, tego typu odzież wykonaną z samego poliestru  można prać w pralce automatycznej. Jednak przed praniem należy zapoznać się metką umieszczoną na odzieży. Pranie należy przeprowadzić w gorącej wodzie, tj. około 60 stopni, nie we wrzątku, natomiast płukanie powinno być wykonane w wodzie zimnej. Dopuszcza się także możliwość wirowania oraz suszenia w suszarce bębnowej.

Warto pamiętać, że poliester gniecie się w bardzo wysokich temperaturach, nieestetyczne odgniecenia zostaną z nami na stałe. Jeśli mamy wątpliwości lub odzież ma skomplikowaną budowę, co sprawdziliśmy na metce, nie warto ryzykować prania mechanicznego, warto poświecić czas na pranie ręczne. Pocieszający jest fakt, że materiał poliestrowy nie wymaga prasowania.

  Popularne dekoracje do kuchni

Jest natomiast możliwość mieszania poliestru z naturalnymi włóknami, takimi jak bawełna czy wełna, by polepszyć jego jakość. Jednak ma to swoje plusy i minusy i należy zwrócić uwagę na sposób pielęgnacji.

Kołdra z poliestru? Bez problemu!

Kołdra z poliestru

Często decydujemy się na zakup kołder syntetycznych właśnie ze względu na łatwość ich konserwacji. I wbrew pozorom nie jest konieczne pranie chemiczne, jednak podstawą jest to, aby nasza kołdra zmieściła się do bębna pralki; warto też sprawdzić wagę na mokro, aby nie doprowadzić do uszkodzenia lub zerwania bębna maszyny. Konserwacja kołdry wyprodukowanej z poliestru (warto wspomnieć, że takie produkty są antyalergiczne) to właściwy wybór temperatury prania. Warto posiłkować się metką na produkcie, zwyczajowo jest to temperatura 60 stopni. Kołdra syntetyczna może być odwirowywana, nie trzeba wzywać posiłków do wykręcania ręcznego. W takich warunkach konserwacji nie powinno się nic z kołdrą stać, bo pranie nie odbiera od prania innych sztucznych tkanin.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Anna on Porady J8.pl

Na większości moich ubrań poliestrowych na metkach pisze żeby prać w 30 stopniach