Guma do żucia na ubraniu

Jest piękny, słoneczny dzień. Idziesz sobie parkiem, rozkoszując się wszechobecną zielenią i śpiewam ptaków. Po chwili decydujesz się chwilę odpocząć, więc siadasz na ławce. I wtedy… grrr! Uświadamiasz sobie, że właśnie twoja bluzka przykleiła się do oparcia za sprawą gumy do żucia, którą ktoś zostawił na oparciu ławki. Brzmi znajomo?

Chyba każdy z nas miał taką nieprzyjemną przygodę. A także problem, co zrobić z ubraniem, na którym wciąż znajduje się guma. Na szczęście istnieje parę niezawodnych sposobów, by się jej pozbyć. Twoimi sprzymierzeńcami są zarówno wysoka, jak i bardzo niska temperatura, cukier i tłuszcz, a także olejek.

Sposób numer 1: Zamroź gumę!

Zamrożenie gumy to chyba najpopularniejszy sposób walki z niechcianym gościem na ubraniu. W tym celu należy je złożyć do plastikowej bądź foliowej torebki – upewnij się, by była ona szczelnie zamknięta. Następnie włóż pakunek do zamrażalki i odczekaj minimum 2 godziny. Jest to czas potrzebny na to, by guma stwardniała.

Będzie wówczas prosto zeskrobać ją z ubrania za pomocą nożyka, czy nawet paznokcia. Przy odrobinie szczęścia pozbędziesz się gumy w całości. Ale nawet jeśli się to nie uda, plamka powinna być łatwa do pozbycia się – chociażby w procesie rutynowego prania.

Warto wspomnieć, że podobny efekt można uzyskać za pomocą kostek lodu. Przykładając je do gumy sprawiamy, że ta zamraża się i twardnieje, co ułatwia zeskrobanie jej. Jest to sposób szybszy, po który warto sięgnąć gdy spostrzeżemy gumę na dywanie bądź firance. Ważne, by materiał znajdował się na twardym podłożu. Kilka kostek lodu należy dociskać do gumy, a następnie zostawić je na powierzchni na około kwadrans. 

Sposób numer 2: Podgrzej gumę!

Guma do żucia na ubraniu

W walce z niechcianą gumą z pomocą przychodzi również wysoka temperatura. Pierwszy wariant zakłada użycie jedynie wody, którą należy zagotować w odpowiednio dużym garnku, tak, by zanurzyć w nim następnie zabrudzoną część ubrania. Poczekaj kilka minut. Guma powinna sama zejść z ubrania, jeśli nie, z łatwością będzie można ją usunąć za pomocą szczoteczki bądź noża.

Tego sposobu nie warto jednak stosować w przypadku bardzo delikatnych tkanin. Drugą opcją jest użycie pary. Zagrzej wodę w czajniku, a widząc unoszącą się z niego parę, wystaw na jej działanie część ubrania, na której znajduje się guma. Zacznie ona wchłaniać parę i rozmiękać – wtedy należy pozbyć się jej ręcznie.

Sposób numer 3: Sięgnij po masło orzechowe!

Masz w lodówce masło orzechowe? Świetnie się składa – możesz je użyć do pozbycia się gumy z ulubionego ciucha. Weź trochę masła i pokryj nim całą powierzchnię gumy.

Następnie odczekaj kilkanaście sekund. To wystarczający czas, by na plamę z gumy zadziałały znajdujące się w maśle orzechowym naturalne oleje, a jednocześnie, by produkt nie pozostawił na ubraniu trwałych zaburzeń. Sięgnij po coś ostrego, by zdrapać gumę. Już! Możesz też użyć odplamiacza jeśli masło zostawiło jednak tłuste plamy na materiale. 

Sposób numer 4: Olejek kontraktuje!

Sposób ten sprawdza się zwłaszcza w przypadku syntetycznych materiałów. Trzeba sięgnąć po łyżkę olejku kokosowego, a następnie umieścić tę ilość na 10 sekund w mikrofalówce – to bardzo ważne, by olejek był ciepły, ale nie gorący! Ubranie namocz. Następnie nałóż olejek na powierzchnię gumy. A teraz intensywnie pocieraj materiał o sobie aż do odpadnięcia gumy. Olejek kokosowy po raz kolejny zaświadczył o swojej uniwersalności i niezawodności.

Sposób numer 5: Ocet na ratunek!

Usuwanie gumy z ubrania

Z pewnością możesz gdzieś znaleźć w kuchni ocet spirytusowy bądź z białego wina. Podgrzej go w ilości 1/3 szklanki, a następnie namocz w nim niewielką szmatkę. Niech ostygnie trochę w przeciągu 2-3 minut.  Potem należy wytrzeć nią miejsce, na którym znajduje się guma – ocet powinien osłabić jej przyczepność, dzięki czemu sama się odklei. Jeśli nie, powinna odpaść przy pomocy noża bądź szczoteczki. 

Sposób numer 6: Pranie z solą!

Ostatni sposób bazuje na tradycyjnym praniu. Ważne jednak, by ubranie wcześniej zaprać za pomocą płynu do prania lub naczyń. Następny krok to posypanie gumy dwoma łyżeczkami soli oraz intensywne pocieranie. Po kilku minutach ubranie można wrzucić do pralki i wybrać. Po ukończonym praniu po gumie nie powinno być śladu!

Jak widać, istnieje wiele sposób, by pozbyć się niechcianej gumy na odzieży. Nie wymagają one specjalnych nakładów finansowych – wiele z potrzebnych do tego celu produktów możemy spokojnie znaleźć w swoim domu. Następnym razem nie warto więc panikować podczas nieprzyjemnego epizodu jakim jest przylepienie się gumy do naszego ubrania. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Bułek on Porady J8.pl

Ja stosuję metodę na zimno.