Problem z usunięciem silikonu

Po naprawach lub pracach budowlanych często pojawia się pytanie: jak usunąć silikon? Rzeczywiście, z czasem, po kilku miesiącach, ślady tego materiału brudzą się, nadając niechlujny wygląd nowo wyremontowanemu lokalowi. Ponadto kilka lat po zastosowaniu konieczne jest usunięcie starego szczeliwa, ponieważ z czasem ulega ono rozpadowi.

Takie związki są dość szeroko stosowane w budownictwie. Służą one nie tylko do uszczelniania połączeń, ale także do klejenia różnych materiałów. W procesie naprawy często trzeba usunąć starą warstwę silikonu, ponieważ w przeciwnym razie niemożliwe jest pełne oszacowanie prawdziwych wymiarów wykrytej wady i skuteczne jej wyeliminowanie.

Jak usunąć silikon?

Ze wszystkich związków o wspólnej nazwie uszczelniacze silikon jest uważany za trudny do usunięcia. Wynika to z faktu, że w temperaturze pokojowej szybko twardnieje, zamieniając się w stałą masę. Proces demontażu starej warstwy jest czasem bardzo czasochłonny, wymaga cierpliwości i dokładności. Wiele zależy od podstaw, z którymi trzeba pracować.

Rozpuścić, wytrzeć lub przeciąć?

Uniwersalne narzędzie do rozpuszczania silikonu, które można stosować na dowolnej powierzchni, nie zostało jeszcze wynalezione, więc najczęściej trzeba stosować metody łączone:

  • Zmiękczyć (rozpuścić)
  • Odciąć
  • Zeskrobać
  • Zetrzeć
  • Zmyć.

 W celu mechanicznego usunięcia silikonu wymagane będą następujące urządzenia: skrobak łopatka, papier ścierny, nóż. Najwygodniej jest pracować z silikonem za pomocą noża a zwykłą sól można stosować, jako związek ścierny. Podczas usuwania mechanicznego, należy w pierwszej kolejności odciąć grubą warstwę silikonu, kolejny krok to wykorzystanie materiału ściernego, a pozostałą ilość silikonu można usunąć za pomocą skrobaka. Na niektórych powierzchniach można stosować rozcieńczalnik silikonowy. Po nałożeniu pozostaje tylko zmyć pozostałe ślady.

  Jak dbać o środowisko?

Skuteczny zmywacz do silikonu

Zmywacz do silikonu

 W sklepach budowlanych można znaleźć różne rodzaje rozpuszczalników do silikonu, więc pojawia się pytanie: jak usunąć silikon? Jaki rodzaj będzie najbardziej skuteczny? Aby kupić odpowiedni produkt, należy dowiedzieć się, jakiego rodzaju silikonu użyto. Silikony są jedno- i dwuskładnikowe. Dwuskładnikowe silikony są wykorzystywane przede wszystkim w warunkach przemysłowych i są podzielone według rodzaju substancji wulkanizującej na kwaśne i neutralne. Z kolei neutralne to: amina, amid, alkohol mogą być stosowane do zmiękczania kwaśnego silikonu. Silikony alkoholowe są rozpuszczalne w alkoholu technicznym lub medycznym.

Usuwanie silikonu z tworzywa sztucznego

Najprościej usunąć silikon z tworzyw sztucznych, ponieważ jego przyczepność do plastiku jest najsłabsza. Rury, plastikowe prysznice, wanny akrylowe i brodziki można myć, wstępnie zwilżając silikon rozpuszczalnikiem (przez 30-60 minut). Pozostałe ślady silikonu usuwa się dowolnym produktem odtłuszczającym. Instrukcje krok po kroku, jak usunąć silikon z wanny akrylowej: nałożyć rozpuszczalnik na silikon i poczekać aż zmięknie, podważyć pozostałą masę plastikową lub drewnianą szpachelką i usunąć ją. Pozostały ślad zmyć szmatkami i odtłuści powierzchnię.

Jak usunąć silikon z ubrania?

Jeśli silikon dostanie się na odzież, należy ją natychmiast wyprać w wysokiej temperaturze. Nieutwardzony silikon jest łatwy do usunięcia. Jeśli jednak silikon spolimeryzuje, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Ślady można usunąć z odzieży związkami do rozpuszczenia silikonu stosować przez 30-60 minut, a następnie usunąć pozostałości.

Usuwanie silikonu

Jeśli ubrania są kolorowe, użycie rozpuszczalników chemicznych może je zniszczyć. Następnie można spróbować czyszczenia mechanicznego. Naciągnąć materiał na płaskiej powierzchni i ostrożnie usunąć zanieczyszczenia z ubrania za pomocą skrobaka lub szczotki drucianej. To, co pozostanie po czyszczeniu odzieży z silikonu można usunąć odpowiednim rozpuszczalnikiem: esencją octu, benzyną lakową lub alkoholem. Po tym zabiegu ubranie trzeba namoczyć a następnie wyprać.

  Desery na zimno

Przydatne wskazówki

  • Jeśli materiałem bazowym jest ceramika lub szkło, można je podgrzać. Gdy temperatura wzrośnie, silikon wycieknie i łatwo będzie go wyczyścić miękką szmatką lub samym wacikiem.

  • Dostępne są specjalne środki do usuwania silikonu. Ale niektóre z nich są dość drogie, a skuteczność aplikacji w danym miejscu jest nadal wątpliwa. Dlatego na początek zaleca się wypróbowanie tego samego z powyższymi (i prawie darmowymi) metodami.

  • Przed użyciem dowolnego zalecanego narzędzia należy sprawdzić skuteczność w danych warunkach. Dlatego najpierw trzeba spróbować usunąć silikon z ograniczonego obszaru od krawędzi, gdzie nie będzie zbyt zauważalny. I dopiero potem, oceniając skuteczność, rozpocząć główną pracę.

  • Nadmiar świeżego silikonu pozostałego po uszczelnieniu pęknięć można usunąć bez śladu szmatką i octem.
Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Mamiko on Porady J8.pl

Dobra ekipa remontowa nie pozwoli sobie na zabrudzenie przylegających miejsc silikonem.