Ludzie od dawna zastanawiają się, co może oznaczać mruczenie kota. Większość osób uważa, że jest ono oznaką dobrego samopoczucia naszego futrzaka. Weterynarze oraz eksperci od mowy kociego ciała zauważyli jednak, że zwierzęta mruczą również w sytuacjach stresujących, gdy coś je boli lub podczas umierania. Dlatego też warto przyjrzeć się wszystkim aspektom, by zrozumieć kocią naturę i powody ich zachowania.

Koty czują się szczęśliwe

Najczęstszym oraz najbardziej znanym powodem kociego mruczenia jest fakt, że zwierzęta czują się po prostu szczęśliwe. Najczęściej możemy zaobserwować takie zachowania w chwili, gdy bawimy się z naszymi futrzakami, głaszczemy je lub karmimy. W ten sposób zwierzęta wyrażają swoją radość i informują swoich właścicieli, że czują się z nimi dobrze i bezpiecznie. To forma komunikacji kotów z ludźmi, która ma na celu okazanie wdzięczności i radości z możliwości przebywania ze swoim opiekunem.

Bardzo często zwierzęta zaczynają również mruczeć na nasz widok. Najczęściej możemy to zaobserwować, gdy po dłuższej nieobecności wracamy do domu. Zwykle wystarcza kilkugodzinna rozłąka, by kot na nasz widok uruchomił swoje struny głosowe. W ten sposób pragnie nam przekazać, że cieszy się, że nas widzi. Zwierzęta, podobnie do ludzi tęsknią, gdy przez dłuższy okres czasu nie widzą i nie słyszą ważnych dla siebie osób.

Jeżeli nasz kot jest zwierzęciem domowym, jesteśmy dla niego tak naprawdę całym światem. Od nas uzależnia swój humor, poczucie bezpieczeństwa i przyjemność. Dlatego też jego mruczenie na nasz widok oznacza, że nie mógł się już doczekać, aż nas zobaczy i cieszy się, że wreszcie do niego wróciliśmy.

  Jak zrobić loki bez lokówki?

Koty bywają zestresowane

Niejednokrotnie słyszymy kocie mruczenie, gdy się tego nie spodziewamy. Możemy je zaobserwować w chwilach, które są dla naszego futrzaka stresujące. Przebywanie w nieznanym dotąd pomieszczeniu, wizyta u lekarza, goście lub uporczywy hałas mogą działać drażniąco na koto. To stresujące dla niego sytuacje, w których nie wie jak się zachować. Obawia się, że nie jest do końca bezpieczny. W takich momentach koty niejednokrotne zaczynają mruczeń, jednocześnie sygnalizując swoim właścicielom, że czują się niekomfortowo i chcą, by zabrać je do cichego domu, w którym czują się najpewniej.

Kocie choroby

Kocie choroby

Kocie mruczenie może być również przejawem choroby. Jeżeli zwierzę zaczyna mruczeć w dziwnej, niespotykanej dotąd okoliczności, powinniśmy zainteresować się jego zdrowiem. Możliwe, że futrzak zaczyna cierpieć na niepojawiające się dotąd dolegliwości. Mruczenie jest również oznaką odczuwania bólu. Jeśli nasz kot nabawił się kontuzji i leży zraniony lub poobijany, może niekiedy mruczeć.

Koty komunikują się ze sobą

Kocie mruczenie nie jest jedynie formą komunikowania się z ludźmi. Zwierzęta wykorzystują tę metodę, aby i między sobą przekazywać informacje. Mruczenie możemy zaobserwować już u małych kociąt, które piją mleko matki. W ten sposób okazują jej swoje dobre samopoczucie oraz przypominają, że są blisko niej. W odpowiedzi bardzo często możemy usłyszeć również mruczenie dorosłej kotki, która okazuje swojemu potomstwu miłość oraz radość z ich obecności.

Kocie mruczenie sposobem leczenia

Naukowcy oraz lekarze odkryli, że kocie mruczenie działa kojąco oraz pomaga zwalczyć wiele ludzkich dolegliwości. Jego natężenie poprawia gęstość kości oraz sprzyja szybszemu gojeniu się ran. Dlatego też zwierzęta bardzo często nie opuszczają swoich właścicieli, którzy cierpią na jedną z wymienionych dolegliwości. Koty wyczuwają ludzkie choroby i starają się przebywać w otoczeniu swojego człowieka. Podświadomie wyczuwają, że dobiegające z ich ciała wibracje mają lecznicze działanie i mogą pomóc.

  Jak pasteryzować słoiki

Kot „mówi” do człowieka

Mruczenie kota

Jeszcze jednym powodem kociego mruczenia jest próba zaakcentowania swojej obecności. Jeśli zwierzę przechodzi obok Ciebie i słyszysz dobiegające od niego wibracje, to możliwe, że futrzak po prostu zaznacza swoje przyjście i informuje Cię, że jest blisko.

Czasami taka forma komunikacji oznacza również, że kot jest głodny i próbuje Ci przekazać, abyś go nakarmił. Często wtedy staje przy swojej misce, spogląda na właściciela i „mówi” do niego w swoim kocim języku.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Ridi on Porady J8.pl

to trochę mylnie oceniałem mruczenie mojego mruczka 😀

by Hasssan on Porady J8.pl

mój kot to mruczy prawie cały czas i aż mnie to zaciekawiło 😀

by Kajus on Porady J8.pl

a ja myślałem całe życie że mruczenie kota to tylko na zadowolenia i na nic innego 🙂