Tapicerka samochodowa wizytówką kierowcy 

Zadbana tapicerka samochodowa to wizytówka nie tylko pojazdu, ale i kierowcy. Niestety jest to jeden z najbardziej narażonych na zabrudzenie materiałów wewnątrz pojazdu. Chłonie ona zabrudzenia i zapachy jak gąbka, a do tego jest podatna na wycieranie.

Dlatego też nie powinno się zapominać o jej regularnym odkurzaniu i czyszczeniu. Dzięki takim prostym zabiegom znacznie zwiększa się komfort jazdy zarówno nasz, jak i naszych pasażerów. Niestety profesjonalne i kompleksowe pranie tapicerki samochodowej to bardzo często koszt co najmniej 150 zł. Między innymi z tego względu na takie zabiegi decydujemy się dość rzadko, np. przy sprzedaży auta.

A gdyby zafundować sobie taki luksus częściej? Czy istnieją tańsze, domowe sposoby na przywrócenie tapicerce dawnego blasku? Co prawda, czyszczenie tapicerki w domu bywa czasochłonne i niekiedy wymaga zaangażowania, ale efekty mogą przerosnąć nasze oczekiwania. Poniżej kilku sprzymierzeńców w walce o czystą i świeżą tapicerkę naszego samochodu. 

Soda na różne zabrudzenia tapicerki

Do produktów, które mają bardzo dużo zastosowań, należy popularna i łatwo dostępna soda oczyszczona. Jej działanie zawdzięczamy wysokiej zawartości kwasu węglowego. Dzięki tej substancji w bezpieczny i delikatny sposób możemy usunąć różnorodne zabrudzenia. Wykorzystujemy ją bardzo często do prania białych materiałów, np. pościeli czy firan. 

Soda oczyszczona

Oczyszczanie tapicerki samochodowej za pomocą sody oczyszczonej to stara i powszechnie stosowana metoda, a przy tym – co najważniejsze – niezwykle skuteczna. W wielu sytuacjach radzi sobie lepiej niż detergenty, a dodatkowo jest od nich znacznie tańsza, nietoksyczna, a co za tym idzie – bardziej przyjazna dla środowiska. Metoda ta wymaga jedynie rozsypania sody na powierzchni materiału i spryskania jej ciepłą wodą. 

  Jak przechowywać suszone grzyby

Dzięki temu tapicerka nasiąknie sodą oczyszczoną i wewnątrz włókien nastąpi proces oczyszczania. Należy pozwolić substancji zadziałać i pozostawić tapicerkę na około 2 godziny. Po ich upływie wystarczy odkurzyć powierzchnię. Od dokładności tego zabiegu zależy jakość efektu finalnego. 

Ocet do czyszczenia tapicerki

Ocet doskonale sprawdzi się w przypadku oczyszczania zarówno jasnych, jak i ciemnych materiałów. Dzięki jego zastosowaniu znikną nie tylko uporczywe plamy, ale i brzydkie zapachy. Jednak należy pamiętać o tym, że aby jego działanie było najbardziej skuteczne, należy go jak najszybciej nanieść na zabrudzenia, zanim jeszcze zdążą wyschnąć. 

Mieszanka łyżeczki octu na litr wody skutecznie pomoże wywabić plamy tuszu, kawy, coli, wina oraz innych napojów. Możemy też nalać na plamę odrobinę octu i odczekać 10 minut, a potem delikatnie przetrzeć tapicerkę miękką szczotką lub gąbką. 

Płyn do mycia naczyń 

Płyn do mycia naczyń jest bardzo delikatnym środkiem czyszczącym. To zrozumiałe, bo bardzo często mają z nim kontakt ręce, sztućce i naczynia, na których później serwujemy jedzenie. To niezwykle szybki i skuteczny sposób na tłuste plamy, ponieważ struktura płynu do mycia naczyń nastawiona jest na rozbijanie cząsteczek tłuszczu.

Dlatego też świetnie poradzi sobie na przykład z zabrudzeniami od smaru samochodowego czy tłustych składników spożywczych.  Wystarczy nałożyć trochę płynu na gąbkę i pocierać zabrudzenie do uzyskania piany, a następnie zmyć ciepłą wodą. Oczywiście najlepiej robić to, gdy plama jest jeszcze świeża – dzięki temu zwiększamy szanse, że nie zostanie po niej ślad. 

Sok z cytryny – naturalny wybielacz

Świeżo wyciśnięty sok z cytryny jest naturalnym wybielaczem i środkiem dezynfekującym. Pozwoli szybko uporać się z zabrudzeniami na tapicerce samochodowej spowodowanymi wylaniem herbaty czy soku. Wystarczy przygotować domowy odplamiacz – zmieszać pół szklanki wody z połową szklanki soku z cytryny i pocierać nim plamy. 

Jak wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie?

Tutaj także mogą sprawdzić się domowe metody. Aby wyczyścić skórzaną tapicerkę, wystarczy wymieszać litr wody z pół szklanki octu. Warto jednak pamiętać o wykonaniu testu. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy sprawdzić na małym fragmencie tapicerki, jak reaguje na zastosowany produkt. Jeśli nie pojawią się odbarwienia, można przystąpić do czyszczenia.

  Formy opodatkowania działalności gospodarczej

Jak zwykle ważnym krokiem jest odkurzenie skórzanej tapicerki. Następnie należy przetrzeć ją ścierką lub gąbką zwilżoną przygotowanym wcześniej płynem.

Pranie tapicerki samochodowej domowym sposobem – wskazówki i porady

Oprócz zastosowania odpowiednich środków warto pamiętać o kilku zasadach związanych z samym procesem czyszczenia. Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, należy przed rozpoczęciem czyszczenia dokładnie odkurzyć samochód.

Pranie tapicerki samochodowej

Następnie pamiętajmy o tym, by działać precyzyjnie i delikatnie. Jeśli użyjemy zbyt dużo siły, możemy jeszcze mocniej wetrzeć zabrudzenia w tapicerkę, przez co będzie o wiele trudniej się ich pozbyć. Plamy czyścimy tylko w ich obrębie, aby ich nie rozetrzeć.

Nie używajmy szczotek o twardym włosiu oraz gąbek z szorstką powierzchnią polerującą. Mogą one spowodować mechacenie materiału tapicerki i nieodwracalnie pogorszyć jej stan. 

Zwracajmy uwagę również na to, by nie używać za dużo wody. Nie dopuścimy dzięki temu do przemoczenia tapicerki. Susząc ją, warto otworzyć w samochodzie wszystkie drzwi albo chociaż zostawić uchylone szyby.

Na rynku istnieje wiele preparatów do czyszczenia tapicerki. Jednak domowe metody pielęgnacji bywają równie skuteczne. Dzięki nim utrzymanie tapicerki naszego samochodu w doskonałym stanie jest dużo łatwiejsze i tańsze.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Adnr on Porady J8.pl

ceny usług tak poszły w górę, że trzeba samemu prać..

by balu on Porady J8.pl

A jak wyczyścić podsufitkę w aucie?