Import z Chin sposób na biznes

Produkty z Chin sprowadza do Polski przeszło 20 tys. spółek, co czyni z nas największego importera spośród owego regionu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wielu inwestorów nadal powstrzymują przed zakupami nieznajomość rynku, bariera językowa, procedury (np. celne) i obawy przed słabą klasą artykułów oraz nieuczciwymi klientami. Kłopotem nie jest odnaleźć artykuł, kłopotem jest niewątpliwie odnaleźć klienta.

Handel z Chinami trwa już od wielu lat oraz z roku na rok jest jeszcze gorzej. Chiny jako eksporter kończą się, natomiast gospodarka musi się przestawić z eksportu na konsumpcję wewnętrzną, zatem jeśli pragniemy myśleć o imporcie, to jest to ostatni gwizdek.

Przeanalizuj, nim zamówisz

Ważną regułą zarówno dla młodego, jak również dla bardziej doświadczonego importera winno być skrupulatne przeanalizowanie oraz zbadanie, jaki produkt chce sprowadzić.

Podstawowym zadaniem importera będzie więc zapoznanie się z sytuacją na rynku (czy to polskim, lub lokalnym), skrupulatne badanie sytuacji w konkretnej dziedziny, poszukanie potencjalnej niszy, natomiast również stworzenie możliwej grupy klientów, jaka będzie zainteresowana konkretnym produktem, oraz nawiązanie z nią kontaktów.

Jak odnaleźć właściwego partnera

Jak rozpocząć import z Chin

Istnieją dwie możliwe możliwości odnalezienia dostawcy. Pierwsza spośród nich polega na zleceniu importu międzynarodowej spółce. Niewątpliwie za taką usługę pobierze daną prowizję.

Największą korzyścią takiego wyjścia jest minimalizacja zagrożenia i przekazanie procedury profesjonalnym podmiotom.
Inną możliwością jest import bezpośredni, polegającej na pełnym zaangażowaniu się w dostawę. Przeważnie polscy inwestorzy szukają partnerów poprzez różnorodne specjalistyczne portale.

  Rower w góry dla dziecka

Zaletą ich jest, iż przeważnie sprawdzają wiarygodność wytwórców, dzięki czemu obniża się zagrożenie nieuczciwego dostawcy. Jednakże największą zaletą owego wyjścia jest brak potrzeby opłacania prowizji, dzięki czemu obniżone są koszty.

Jak rozpocząć import z Chin

Zawsze najlepiej zaczynać niewielkimi krokami. Nie rozpoczynaj od wytwarzania swego brandu. Na start spróbuj ściągnąć gotowy artykuł poprzez Alibabę, właśnie później działaj na szerszą skalę. Być może tenże biznes nie jest dla każdego- zatem wpierw spróbuj, aby sprawdzić plusy oraz minusy owego interesu.

Zacznij od odłożenia właściwego pieniądza na start. Nie bierz kredytów. Jeśli pracujesz na etacie to poświęć czas na uzyskanie wiedzy, na obserwowanie oraz uczenie się rynku. Właśnie kiedy już odłożysz właściwy pieniądz możesz spróbować poświęcić jego część na pierwszą część produktu.

Czy import opłaca się jedynie przy konkretnej skali zamówienia?

Gdy pragniemy importować artykuły powszechne na polskim rynku, to mamy dużą konkurencję, z jaką możemy konkurować odpowiednią marką bądź ceną. Niewielką cenę w Polsce determinuje niewielka cena w Chinach, jakiej otrzymanie potrzebuje bogatego portfela. Identycznie jak kampania wizerunkowa.

Więc w tymże wypadku, mówimy o ogromnej skali zamówień. Jeśli jednakże uda się odnaleźć interesujący artykuł, jaki można określić nowością ze względu na wygląd bądź użyteczność, jaki będzie relatywnie niedrogi, natomiast jakiego nie oferuje jeszcze nikt w Polsce, wtedy można zacząć import, mając w kieszeni tylko parę tysięcy złotych.

Z jakimi kłopotami w urzędzie celnym wiąże się import z Chin?

Problem z importem z Chin

Gdy dokumentacja jest doskonale przygotowana, nie winien się wiązać z żadnymi kłopotami. Odmienna kwestia, iż sztuką jest doskonale przygotować specyfikację. Tak jak wcześniej wspomniano, import potrzebuje kontaktu z instytucjami, jakie wydają pozwolenia oraz przeprowadzają kontrole – wszystko w zależności od branży.

  Jak usunąć konto na facebooku?

Większość dokumentów otrzymuje się od azjatyckich wytwórców, jacy handlują z Europą od dawna oraz na życzenie udostępniają wszelkie dokumenty. Lecz nieraz instytucje celne potrzebują np. przeprowadzenia specjalnych testów w laboratoriach europejskich.

Z wytwórcą należałoby utrzymywać kontakt również po dobrym ukończeniu importu. Bywa, iż nasze instytucje potrzebują podczas późniejszej kontroli specjalnych dokumentów, jakie nie były niezbędne do odprawy celnej.

Jak zweryfikować jakość produktów sprowadzanych z Chin?

Etykieta na produktach “Made in China” lub “Made in ChRL” niejednokrotnie wywołuje, iż konsument dokonujący zakupu produktu stojącego na półce sklepowej zastanawia się nad jego klasą. Niestety teraz chińskie artykuły niejednokrotnie kojarzą się z niskim gatunkiem wyrobu oraz złą klasą zrobienia.

Jednak nie zawsze tak jest. Przed zakupem należałoby też zobaczyć dane na temat produktów proponowanych poprzez sprzedającego i czy zdjęcia przedstawione na stronie internetowej nie odstają od wyglądu produktu w rzeczywistości. Tu możemy posiłkować się danymi od pozostałych klientów, jacy już współpracowali z określoną spółką.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by Mariusz on Porady J8.pl

fajnie ale moglibyście jakieś przykładowe produkty podać z linkami do producentów czy sprzedawców

by olo on Porady J8.pl

Chiny teraz będą jeszcze mocniejsze i warto importować...

by We. on Porady J8.pl

własnie nie, ponoć Chiny ruszają z produkcją, więc zaraz kontenery znów będa płynąć

by Jarekk on Porady J8.pl

Teraz koronawirus powoduje przestój w imporcie z Chin.