Piękne województwo dolnośląskie

Województwo dolnośląskie jest jednym z najpiękniejszych województw w Polsce. Dolny Śląsk oferuje wiele pięknych, ciekawych atrakcji. Wielu osobom kojarzy on się jedynie z Wrocławiem. Jest to niewątpliwie piękne miasto, ale jest ono jednym z wielu urokliwych miejsc z tego regionu Polski. Poniżej lista miejsc obowiązkowych do odwiedzenia:

Wrocław

Wrocław jest stolicą Dolnego Śląska. Jest to miasto krasnali i mostów. Warto odwiedzić miejscowy ogród zoologiczny, przespacerować się po Ostrowie Tumskim oraz poszukać krasnali, które są ukryte w ciekawych miejscach.

Zachwycający jest również Rynek- serce miasta. Znajduje się na nim wiele ciekawych budynków architektonicznych. Panoramę miasta możemy zobaczyć z wieży widokowej na Ostrowie Tumskim lub z tarasu widokowego, który znajduje się w jednym z najwyższych polskich budynków- Sky Tower.

Zamek Czocha

Zamek Czocha leży w miejscowości Sucha nad Jeziorem Leśniańskim. Co chwilę odnajdywane są w nim nowe podziemne przejścia. Można je zobaczyć podczas zwiedzania zamku z przewodnikiem. W nocy po zamku podobno przechadza się Biała Dama.

Zamek spodoba się szczególnie miłośnikom Harrego Pottera, ponieważ jest nazywany Polskim Hogwartem. W zamku działa również hotel- można poczuć się jak król i przenocować w Komnacie Królewskiej.

Park Narodowy Gór Stołowych

Góry Stołowe to pasmo górskie, które należy do łańcucha Sudetów. Są to bardzo charakterystyczne góry, ponieważ mają spłaszczone wierzchołki i strome zbocza. Warto wybrać się do labiryntu Błędnych Skał. Nie jest to labirynt, w którym się zgubimy, ale w niektórych miejscach będziemy musieli przeciskać się przez skały. Nie można również pominąć wyprawy na Szczeliniec Wielki, z którego możemy podziwiać Park Narodowy Gór Stołowych.

  Skąd mętna woda w akwarium?

Krzywa Wieża

Krzywa Wieża znajduje się w Ząbkowicach Śląskich. Jest ona odchylona o ponad 2 m i dzięki temu zyskała przydomek „Śląska Piza”. Ze szczytu wieży możemy podziwiać panoramę Ząbkowic. Jednak, aby ją zobaczyć, należy pokonać 139 schodów. Prawdopodobnie wieża jest krzywa, ponieważ była kiedyś częścią zamku i wykrzywiła się po jego wyburzeniu. Informacja ta nie została jednak nigdy potwierdzona.

Zamek Książ

Zamek Książ położony jest w Wałbrzychu. Jest to doskonale zachowany zamek. Pod względem wielkości jest trzecim zamkiem w Polsce. Jego fragment jest udostępniony dla turystów. Warto zwiedzać zamek z przewodnikiem, ponieważ ma on ciekawą, zawiłą historię. 

Śnieżka

Śnieżka atrakcje turystyczne

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy. Jej wysokość to 1602 m n.p.m. Szczyt ten to wizytówka Karpacza. Na Śnieżkę możemy dostać się jednym z trzech szlaków pieszych. Można także wjechać wyciągiem krzesełkowym na Kopę i stamtąd wyjść szlakiem na Śnieżkę.

Na szczycie znajduje się obserwatorium meteorologiczne. Na Śnieżce panuje klimat podobny do klimatu panującego na kole podbiegunowym. Przez większość miesięcy utrzymuje się tam śnieg.

Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka znajdują się w Wieściszowicach. Są to niezwykłe zbiorniki wodne. W skład kompleksu wchodzą cztery jeziorka. Każde z nich jest innego koloru (żółte, purpurowe, turkusowe i czarne). Zabarwienie wody jest związane z chemicznym składem ścian. Miejsce to zostało wpisane na listę cudów Polski.

Świątynia Wang

Świątynia Wang Karpacz

Świątynia Wang znajduje się w Karpaczu. Jest to niewielki, drewniany kościół, który został wybudowany w norweskiej miejscowości Vang. Do Karpacza został przywieziony w 1842 r. W Karkonoszach został zmodyfikowany. Dobudowana została wieża. Podobno w Świątyni Wang spotkać można Ducha Gór Karkonoszy.

Kopalnia Złota

Kopalnia Złota znajduje się w Złotym Stoku. Turyści mogą zwiedzać kopalnię w formie muzeum. W trakcie zwiedzania można dowiedzieć się wiele o życiu mieszkańców miasta oraz zobaczyć dawne narzędzia górnicze. Znajdują się tam dwie ciekawe sztolnie: Sztolnia Czarna i Sztolnia Gertruda. W Kopalni Złota można również pokonać Chodnik Śmierci i zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Damian on Porady J8.pl

Byłem na kolorowych jeziorkach jak było dużo wody fajnie to wygląda. Przed przyjazdem warto sprawdzić czy jest wystarczająca ilość w wody w jeziorkach.