Co warto zobaczyć w Małopolsce

Lubisz chodzić po górach? Może pasjonujesz się historią i chętnie odwiedzasz historyczne miejsca? A może lubisz sztukę, kulturę czy dawne świątynie? Wszystko to i wiele więcej znajdziesz w Małopolsce. Lista małopolskich atrakcji praktycznie się nie kończy.

Podobno Małopolska ma wszystko oprócz dostępu do morza. Nie wiadomo czy to prawda, ale do zaoferowania ma wiele. Poniżej najpiękniejsze i najciekawsze miejsca:

Kraków

Zwiedzania Małopolski nie można zacząć inaczej niż od zobaczenia jej stolicy- Krakowa. Jest to bardzo urokliwe miasto. Wiele jest tam do zobaczenia- Rynek, Kościół Mariacki, Zamek Królewski na Wawelu, Smok Wawelski, Sukiennice, Barbakan.

Warto również zobaczyć dzielnicę żydowską- Kazimierz oraz odwiedzić muzeum sztuki współczesnej „Mocak”. W ciepłe dni zrelaksować można się, siedząc nad Wisłą. To miasto wciąga, a czas płynie w nim nieubłaganie szybko. Na Kraków może zabraknąć nam jednego dnia.

Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska to największa pustynia w Polsce. Znajduje się ona na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na jej terenie znajdują się 3 punkty widokowe: Dąbrówka, Czubatka i Róża Wiatrów. Przez pustynię możemy przejść szlakiem, którego trasa biegnie od Błędowa do Kluczy. 

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy charakteryzują ciekawe formacje skalne. Najbardziej znane to Maczuga Herkulesa i Rękawica. Znajduje się tam także wiele zamków np. Pieskowa Skała oraz jaskiń np. Jaskinia Łokietka. Przez Ojcowski Park Narodowy przebiega Szlak Orlich Gniazd. Znajduje się tam również wiele innych szlaków spacerowych oraz rowerowych. 

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnię soli w Wieliczce możemy zwiedzać na kilka sposobów. Do wyboru jest kilka różnych tras. Najczęściej wybierana jest Trasa Turystyczna.

  Pomysł na biznes na wsi

Na zwiedzanie z dziećmi lepiej udać się trasą „Odkrywamy Solilandię”. Można również wybrać trasę górniczą, geologiczną oraz szlak pielgrzymkowy. Kopalnię można zwiedzać tylko z przewodnikiem, dzięki któremu się nie zgubimy i wiele dowiemy się o kopalni. 

Wadowice

Wadowice to rodzinne miasto Papieża Jana Pawła II. Największą atrakcją miasta jest muzeum „Dom Rodzinny Jana Pawła II”. Obowiązkowym punktem wizyty w Wadowicach jest zjedzenie papieskich kremówek na wadowickim rynku. Warto również zobaczyć miejscową Bazylikę oraz muzeum miejskie.

Muzeum Auschwitz- Birkenau

Muzeum Auschwitz- Birkenau znajduje się w Oświęcimiu oraz Brzezince. Jest to miejsce pamięci oraz muzeum, które utworzono w miejscu nazistowskich obozów zagłady. W skład muzeum wchodzą autentyczne budynki, ruiny, drogi, ogrodzenia.

Znajdują się tam również tak zwyczajne przedmioty, jak buty, ubrania czy walizki, które należały do więźniów. Na terenie muzeum znajduje się jedna stała wystawa oraz kilka wystaw czasowych, które zmieniają się co jakiś czas.

Zakopane

Zakopane

Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski. Jest to jedno z najbardziej turystycznych małopolskich miast. Pasjonaci chodzenia po górach znajdą tam dla siebie wiele atrakcji. Znajduje się tam wiele szlaków pieszych.

Można wyjść np. na Morskie Oko czy Giewont. Bardziej turystycznych atrakcji również w Zakopanem jest sporo. Odwiedzić warto także Krupówki, Skocznię Narciarską oraz Gubałówkę. Obowiązkowe w Zakopanem jest również zjedzenie pysznego oscypka.

Babia Góra

Babia Góra to najwyższy szczyt Beskidów. Jej wysokość to 1725 m n.p.m. W trakcie wychodzenia na Babią Górę możemy podziwiać przepiękną panoramę Beskidów oraz Tatr. Jest to jeden z prostszych do zdobycia szczytów, ale zimą może to być zdradliwe.

Lanckorona

Lanckorona to małopolska wieś, której sercem jest rynek przypominający wiejskie rynki sprzed wielu lat. Znajdują się tam również ruiny zamku, który był wzniesiony w trakcie panowania Kazimierza Wielkiego. Warty zobaczenia jest również kościół, kapliczki, które są ulokowane w różnych miejscach wsi oraz drewniane domy.

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Arien on Porady J8.pl

Mieszkam w województwie Małopolskim. Turystycznie bardzo ciekawe województwo.