Za małe buty co robić?

Praktycznie każdemu przytrafia się prędzej czy później sytuacja w której kupuje się buty, lecz z czasem okazują się one nieco za małe. Jeżeli mimo tego zależy nam na ich zatrzymaniu to trzeba je rozciągnąć. Jak można to zrobić? 

Dlaczego czasem musimy rozciągnąć buty? 

Oczywiście w wielu przypadkach jeżeli zbyt pochodnie kupimy jakąś parę butów to możemy zwrócić je w sklepie lub wymienić na inny numer. Nie zawsze jednak mamy ku temu sposobność lub w sklepie okazuje się, że dany model bardzo nam się podoba, a dostępna jest już tylko jedna i ciut przymała para.

Standardowo kupując buty kierujemy się też tym, że zwykle trzeba je rozchodzić i po paru dniach okazują się one luźniejsze niż na początku. W sytuacji w której obuwie dalej okazuje się nieco zbyt małe zmuszeni jesteśmy uciekać się jednak do różnych sposobów na rozciągnięcie takich butów

Profesjonalne usługi i specjalne preparaty

Prawidła do butów

Najłatwiejszym i najpewniejszym chwytem na rozciągnięcie butów jest udanie się do profesjonalnego szewca, który dokona tego za pomocą prawidła. Tego typu usługi wykonywane są zwykle za niewielką opłatą, gdyż nie wymagają wiele pracy i są dość powszechne. Choć sam zawód szewca jest już w delikatnym zaniku to wciąż bez problemu powinniśmy odnaleźć osoby zajmujące się tą profesją, zwłaszcza w nieco większych miejscowościach czy miastach. 

Innym ciekawym rozwiązaniem są dostępne obecnie na rynku preparaty, które mają pomagać w rozciągnięciu butów. Spryskuje się nimi daną parę i należy chodzić w takich butach dzień czy dwa, a powinny w dogodny sposób dopasować się do stopy. Nie są to jednak specjalnie popularne produkty, więc możemy mieć delikatny problem ze znalezieniem ich w sklepach. Z tego względu wciąż bardzo przydatne pozostają znane od lat, domowe metody. 

Lód pomocny w rozciąganiu butów

Jednym z bardziej popularnych sposobów jest ten z wykorzystaniem lodu. Dwa szczelne woreczki trzeba napełnić wodą i włożyć je do butów, a następnie tak zabezpieczoną parę obuwia włożyć do zamrażarki. Gdy woda zamarza to zwiększa swoją objętość, a tym samym delikatnie rozpycha poszczególne ścianki buta, więc z dużą dozą prawdopodobieństwa po takim zabiegu bez problemu włożymy do nich nogę i będziemy mogli komfortowo się poruszać.

Grube skarpety i suszarka

Kolejna metoda stosowana przez niejedną gospodynię domową to wariant ze skarpetami i suszarką. W każdym domu powinna się znaleźć przynajmniej jedna para grubych, zimowych skarpet. Należy nałożyć je na stopy i następnie włożyć buty. Oczywiście samo uczucie nie będzie wtedy zbyt komfortowe, lecz jest to zabieg trwający tylko chwilę, więc można spokojnie go wytrzymać.

W takiej konfiguracji podłączamy suszarkę i kierujemy ciepłe powietrze na powierzchnię butów. Poprzez takie działanie materiał obuwia się nagrzeje i zmięknie, dzięki czemu będzie go można łatwiej modelować, więc z powodzeniem rozciągniemy daną parę do pożądanego rozmiaru. 

Rozciąganie butów młotkiem – trzeba uważać

Mniej wyszukana, lecz często skuteczna wersja to skorzystanie z klasycznego młotka, którym należy delikatnie stukać w wewnętrzną część buta w okolicach pięty, a więc tam, gdzie konstrukcja jest najmocniejsza. Podobne działanie wykonuje się, gdy kupimy buty dobre, lecz takie w których ta część okazuje się niezwykle twarda, co powoduje obtarcia i powstawanie odcisków.

By nie uszkodzić obuwia należy działać bardzo delikatnie – dla złagodzenia ciosów można wykorzystać zwykłą szmatkę. Tej metody lepiej nie wykonywać jednak w kontekście butów lakierowanych, gdyż ich powierzchnia mogłaby popękać. 

Para wodna skutecznie rozciąga buty

Para wodna rozciaga buty

Bardzo skuteczny sposób to wykorzystanie pary wodnej. Na rynku można znaleźć specjalne urządzenia do jej generowania, lecz w warunkach domowych wystarczy zagotować wodę w garnku i przytrzymać buty nad parą. Gdy wnętrze będzie rozgrzane oraz delikatnie wilgotne należy założyć buty i je rozchodzić, gdyż zmiękczony materiał będzie łatwy do wyprofilowania. 

Podobny efekt można również uzyskać wlewając odrobinę wrzątku do czubka buta i szybko wylewając z niego wodę. Będzie to szczególnie dobre rozwiązanie jeżeli czujemy, że obuwie uciska nas głównie z przodu, podczas gdy stopy możemy stawiać stosunkowo swobodnie. 

Gazety – stary sprawdzony sposób

Kolejny sposób związany z wodą to po prostu skropienie nią obuwia, a następnie wypchanie wnętrza butów gazetami. Gdy zauważymy, że buty wyschną to trzeba ponownie je skropić i kontynuować taki proces przez mniej więcej dobę, dzięki czemu łatwiej będzie wymodelować i rozciągnąć taką parę obuwia

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Mingo on Porady J8.pl

konkretnie i na temat!

by Marek on Porady J8.pl

Ja zastosowałem parę wodną do rozciągania butów. Skóra na butach stałą się bardziej miększa co chroni mnie przed obtarciami.