Powłoka zabezpieczająca lakier

Nakładanie powłoki ceramicznej na samochód to sprawdzona metoda ochrony lakieru, szkła, felg, a nawet reflektorów. Narażenie na promieniowanie UV, chemikalia, kwaśne deszcze i brud drogowy może powoli przenikać przez powłoki bezbarwne i inne materiały, które chronią materiał bazowy. Podczas gdy istnieje wiele wspaniałych informacji online na temat powłok nanoceramicznych DIY, ostateczny czynnik decydujący często sprowadza się do tego, czy warto?

Powłoka ceramiczna – czym jest?

Czym jest powłoka ceramiczna

Ogólna powłoka szklana lub kwarcowa powłoka ceramiczna jest stosowana w wielu zastosowaniach w celu zapewnienia nieprzywierającej powierzchni. Prawdopodobnie widziałeś lub obecnie używasz w domu patelni z powłoką ceramiczną. Ceramiczna powłoka do samochodów jest czymś zupełnie odmiennym.

Powłoki ceramiczne samochodowe są specjalnie zaprojektowane do samochodów osobowych, ciężarowych, SUV-ów, motocykli i innych pojazdów. Składają się one z wielu składników, ale przede wszystkim zależą od wysokiego udziału procentowego ciekłego kwarcu lub dwutlenku krzemu SiO2.

Powłoka ceramiczna nie jest substytutem folii zabezpieczającej farby, która zapewnia bardziej wszechstronne możliwości obrony. Jest to raczej alternatywa dla wosku premium. Powłoka ceramiczna tworzy trwałe lub półtrwałe połączenie z lakierem pojazdu, co oznacza, że nie zmywa się ani nie psuje i nie wymaga wielokrotnej aplikacji co kilka miesięcy.

Jest to wysoko skoncentrowana formuła, którą instaluje się ręcznie na pojazdach, nakładając niewielką ilość ciekłej powłoki ceramicznej na tkaninę z mikrofibry, podtrzymywaną blokiem z gąbki. Właściciel pojazdu nakłada powłokę ceramiczną na małe, 2×2 metrowe sekcje, pozostawia do wyschnięcia, a następnie zeszlifowuje resztki za pomocą ręcznika z mikrofibry.

Jakie są korzyści powłoki ceramicznej?

Powłoka ceramiczna zapewnia dodatkową ochronę nadwozia samochodu i pomaga utrzymać jego wygląd przy stosunkowo minimalnej konserwacji. Powłoka ta jest osiągana dzięki temu, że pojazd jest bardziej sprężysty i łatwiejszy w czyszczeniu.

  • Ochrona przed uszkodzeniem/ utlenieniem przez promieniowanie UV – jeśli pojazd jest często wystawiony na działanie słońca, jego farba zacznie utleniać się, powodując matowienie i wyblaknięcie farby. Warstwa powłoki ceramicznej chroni lakier pojazdu przed promieniami ultrafioletowymi, zmniejszając tym samym ilość utleniania;
  • Ochrona przed plamami chemicznymi i wytrawianiem –  Innym niebezpieczeństwem dla Twojego samochodu jest barwienie chemiczne z naturalnie kwaśnych zanieczyszczeń. Tworząc chemicznie odporną powierzchnię, powłoka ceramiczna może zapobiec przywieraniu niektórych zanieczyszczeń do lakieru pojazdu. W rezultacie pojazd będzie bardziej odporny na zabrudzenia i trawienie, pod warunkiem, że zanieczyszczenie zostanie usunięte w odpowiednim czasie;
  • Łatwość czyszczenia – Jedną z najważniejszych cech powłoki ceramicznej jest to, że jest ona hydrofobowa, co oznacza, że odpycha wodę. Gdy pojazd posiada hydrofobową powłokę ceramiczną, to woda spływa po powierzchni i łatwiej się ześlizguje. Błoto i brud będą miały trudniejszy czas wiązania się z lakierem pojazdu, a podczas mycia samochodu zanieczyszczenia można usunąć przy mniejszym wysiłku;
  • Ulepszony połysk – Jeśli chcesz, aby Twoja farba współgrała z połyskiem, będziesz chciał dodać powłokę ceramiczną. Dobra powłoka ceramiczna poprawia właściwości odblaskowe lakieru samochodowego i lakieru bezbarwnego, zwiększając głębię i przejrzystość lakieru.

Jakie są wady powłoki ceramicznej?

Powłoka ceramiczna chroni nadwozie pojazdu i zmniejsza potrzeby w zakresie bieżącej konserwacji. Dlatego też, jeśli zdecydujesz się na nałożenie powłoki ceramicznej, dodasz wartość do swojego pojazdu. Ważne jest, abyś wiedział, czego powłoka ceramiczna nie robi.

  • Nie eliminuje zarysowań – mimo, że niektóre drobne zadrapania mogą zostać odparte przez powłokę ceramiczną, to pojazd z powłoką nie będzie całkowicie odporny na ryzyko powstawania wiórek skalnych lub zadrapań na parkingu. Niewłaściwe techniki mycia samochodów lub myjnie automatyczne nadal powodują powstawanie zawirowań na powierzchni pojazdu. 
  • Nie likwiduje ryzyka wystąpienia plamistości wodny – Normalna kropla wody zawiera pewną ilość brudu lub minerałów. Gdy woda wyparuje na powierzchni pojazdu, minerały pozostają w tyle, tworząc widoczne miejsca. Niektóre krople wody będą odpychane od hydrofobowej powierzchni, inne krople wody będą kropelkami i pozostaną na pojeździe.
  • Nie eliminuje potrzeby mycia pojazdu –  jeśli prowadzisz samochód, zabrudzi się on nawet z powłoką ceramiczną, nadal będziesz musiał regularnie myć samochód, aby utrzymać jego wygląd. Zaletą powłoki ceramicznej jest to, że proces czyszczenia będzie łatwiejszy. Co więcej, posiadanie powłoki ceramicznej oznacza, że nie będziesz już musiał co kilka miesięcy woskować pojazdu, co eliminuje znaczną część konieczności konserwacji nadwozia samochodu. Dzięki temu powłoka ceramiczna nie sprawia, że pojazd nie wymaga konserwacji, ale oznacza to, że przy mniejszej ilości pracy będziesz w stanie utrzymać lepsze wyniki

Ile to kosztuje?

Ile to kosztuje powłoka ceramiczna

Zabezpieczenie lakieru powłoką ceramiczną, to koszt około 1500-3000 zł. Cena pakietów premium, dla osób chcących zabezpieczyć swój samochód i zadbać i jego wygląd, będą zaczynały się od 4900 zł. Pakiet ten zawiera przegląd samochodu, raport o stanie lakieru, mycie detalingowe, korektę lakieru oraz nałożenie lakieru.

Koszt usługi zależy od rozmiaru samochodu, koloru lakieru, kondycji samochodu, rodzaju i typu nakładanej powłoki oraz wymaganej korekty przed nałożeniem powłoki. 

Jak długo powłoka ceramiczna chroni lakier?

Powłoki ceramiczne lub nanopowłoki, pracują o wiele ciężej przy ochronie powierzchni Twojego pojazdu niż zwykłe prace lakiernicze. Nowa powłoka wiąże się z molekularną strukturą lakieru Twojego samochodu i nie może być usunięta przez wibracje lub siłę zewnętrzną, co oznacza, że trwa nie miesiące, a lata. Należy jednak pamiętać, że o samochód z powłoką ceramiczną nadal trzeba dbać. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Igor on Porady J8.pl

Pierwsze co zrobiłem po zakupie nowego auta to nałożenie powłoki ceramicznej 🙂 chroni dobrze przed rysami małymi

by kanu on Porady J8.pl

O powłokę ceramiczną trzeba odpowiednio dbać żeby nie straciła swoich właściwości po kilku miesiącach.