Szybkie pisanie na klawiaturze

W dzisiejszych czasach szybkie pisanie na klawiaturze to podstawa. Jeśli chcesz skrócić czas, w jakim wypełniasz rubryki w arkuszach kalkulacyjnych, albo przyspieszyć pisanie swoich maili, musisz nauczyć się co to jest pisanie bezwzrokowe. Powinieneś też wiedzieć dokładnie jakich rzeczy unikać, żeby nie utrudniać sobie pracy, oraz jakie są techniki pisania i na czym polega nauka szybkiej obsługi komputerowej klawiatury.

Odpowiedni sprzęt i postawa

To pierwszy krok, żeby przyspieszyć swoje pisanie. Przede wszystkim sprawdź swoją klawiaturę, upewnij się, czy rozstawienie klawiszy na pewno jest jak najbardziej zbliżone do najpopularniejszych klawiatur, dzięki temu łatwiej jest przestawić się z pracy na swoim laptopie, na pisanie w pracy, lub na pożyczonym sprzęcie.

Zdarza się, że niektóre stare laptopy mają lekko zachwianą kompozycję klawiszy. Powód jest prosty, klawiatury mogą się różnić, w zależności od miejsca na świecie i modelu komputera. Na przykład klawisze „z”, oraz „y” mogą być ze sobą zamienione miejscami, albo używanie polskich znaków może polegać na wciskaniu zupełnie innych przycisków.

Kiedy już upewnisz się, że masz odpowiednią klawiaturę, zadbaj o jej ustawienie. Klawisze powinny być delikatnie nachylone w naszą stronę, to pomaga w komfortowym wciskaniu przycisków.

W przypadku klawiatur podpinanych pod komputery łatwo to zrobić, zwykle od dołu klawiatury, w tylnej części znajdują się specjalne nóżki, które możemy rozłożyć i w ten sposób nachylić klawiaturę o te optymalne kilka stopni. Jeśli dysponujemy komputerem przenośnym niestety musimy z tego zrezygnować, albo wykupić specjalną podstawkę. Istnieją podstawki chłodzące z wentylatorami, na które kładzie się laptop i w ten sposób zwiększa przyjemność pisania.

  Domowe sposoby na ból zęba

Przy pisaniu powinniśmy czuć się komfortowo, być raczej wyprostowanymi, znaleźć sobie wygodnie siedzenie o odpowiedniej dla nas wysokości.

Czego nigdy nie robić? gdy uczymy się szybkiego pisania

Klawiatura do szybkiego pisania

Przede wszystkim zaczynając swoją przygodę z szybkim pisaniem nie próbuj na siłę nauczyć się pisać bezwzrokowo. Nie zasłaniaj klawiatury, nie zamykaj oczu, pisz cały czas z oczami na klawiaturze. W ten sposób nauczysz się pozycji poszczególnych klawiszy i po pewnym czasie zaczniesz patrzeć na nie coraz rzadziej. Tylko nie przesadź, zupełne ignorowanie tego, co dzieje się na ekranie może doprowadzić do niezłej katastrofy w programie tekstowym.

Nie próbuj robić sobie testów szybkości na samym początku, o ile łatwo znajdziesz w sieci mnóstwo stron które sprawdzą twoje tempo, to w ten sposób raczej nie nauczysz się szybko pisać. Co najwyżej możesz się zniechęcić.

Złym pomysłem jest również kurczowe trzymanie się pisania jednym palcem. Podczas pracy na klawiaturze powinieneś używać wszystkich palców i trzymać dłonie tuż nad klawiszami, aby niepotrzebnie się nie męczyć.

Każdy przycisk dla innego palca

Istnieją dwa główne sposoby pisania na klawiaturze. Pierwszy to ten „instynktowny”, którego nauczysz się po prostu dużo pisząc i używając wszystkich palców. Drugi jest nieco bardziej skomplikowany, polega na tym, żeby używać odpowiednich klawiszy określonymi palcami. Z łatwością można znaleźć mapy klawiatur, które to obrazują, ale wystarczy zapamiętać, że przed pisaniem palce wskazujące powinny się znaleźć na literach „f”, oraz „j”.

Wówczas palec wskazujący lewej ręki obsługi klawisze „f”, „r” „v” i „5”. Innymi słowy każdemu palcowi przyda pewna kolumna klawiszy, dla palca serdecznego lewej ręki będą to klawisze „x”, „s”, „w”, oraz „3”. W ten sposób zapobiegamy plątaniu się palców przy pisaniu. Co więcej klawisze „f” i „j” posiadają specjalne, wypukłe oznaczenia, które pomagają je znaleźć bez patrzenia.

  Gadżety elektroniczne - drobne RTV i AGD, Elektronika na prezent

Programy do nauki szybkiego pisania

Jeśli poszukasz, to znajdziesz mnóstwo aplikacji, które będą generować dla ciebie odpowiednio prosty tekst do przepisania. Nie przejmuj się wynikami, jeśli dany program będzie je pokazywał, tylko staraj się nie popełniać błędów przy pisaniu.

Odpowiedni trening

Trening szybkiego pisania na klawiaturze

Niezależnie od efektu poświęć trochę czasu na ćwiczenie. Najlepsze będzie do tego przepisywanie, albo pisanie wiadomości. Jeśli korzystasz z komunikatorów internetowych, to przerzuć się na ich komputerową wersję, dzięki temu przy odpisywaniu poćwiczysz trochę ustawianie dłoni. Poza tym dbaj o to, żeby podczas pisania angażować wszystkie swoje palce. Nie zniechęcaj się, a jeśli czujesz, że szybkie pisanie sprawia ci problem, spróbuj zmienić klawiaturę, albo swoją pozycję. Nie pisz też za dużo na raz, ponieważ razem z kolejnymi akapitami twoje palce będą się mylić coraz częściej.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Daria on Porady J8.pl

Początki szybkiego pisania są trudne ale do ogarnięcia.