Skuteczne pozbycie się mrówek z ogrodu

Mrówki pełnią w środowisku bardzo ważną rolę. Można powiedzieć, że są swojego rodzaju darmową „służbą porządkową” każdego lasu i każdej łąki. Zjadają resztki roślin i jedzenia, a także niektóre niebezpieczne dla roślin owady. Przy okazji spulchniają ziemię i pomagają wielu roślinom w rozsiewaniu się.

Kiedy jednak jest ich zbyt dużo w przydomowym ogrodzie, ich obecność może być kłopotliwa. Choć przekonanie, że podgryzają korzenie roślin, jest mitem, czasem rzeczywiście mrówki szkodzą roślinom. Wydrążone przez nie w ziemi tunele mogą powodować, że do korzeni nie dociera odpowiednia ilość wody. Rośliny mogą wtedy usychać. Poza tym mrówki hodują mszyce – szkodniki znienawidzone przez wszystkich ogrodników.

Mrówki pomagają mszycom przetrwać zimę, chronią je w swoich mrowiskach, aby potem zbierać i spożywać produkowaną przez nich spadź. Istnieje wiele sposobów, aby pozbyć się mrówek z ogrodu, począwszy od ekologicznych, dostępnych w każdej kuchni przypraw, na silnie działających, chemicznych środkach kończąc.

Domowe sposoby na pozbycie się mrówek z ogrodu

Jeśli mrówek nie ma zbyt wiele, zazwyczaj wystarczą domowe sposoby na pozbycie się mrówek. Stosowane od lat przez naszych dziadków i bacie, są  sprawdzone i bardzo skuteczne. Zastosowanie znajduje w tym wypadku:

  • cynamon

  • kawa (świeżo zmielona lub fusy)

  • ocet

  • mąka kukurydziana

  • soda oczyszczona

  • pieprz

  • pokrzywy

  • czosnek

  • cebula

  • pietruszka

  • wrotycz

  • szare mydło

  • olejki (miętowy, lawendowy, anyżowy)

Warto sięgnąć po domowe środki na pozbycie się mrówek. Są one tanie, łatwe w zastosowaniu, przyjazne zwierzętom domowym i środowisku. Nie zatruwają krążącej w obiegu wody ani roślin.

  Domowe sposoby na mszyce

Nawet jeśli zostaną spożyte przez psa lub kota, naszym pupilom nie powinno się stać nic złego. Trzeba jednak pamiętać, że ekologiczne sposoby nie są tak skuteczne, jak te chemiczne i należy uzbroić się w cierpliwość oraz systematycznie powtarzać ich stosowanie.

Nie zlikwidują także bardzo rozwiniętych kolonii mrówek, dlatego domowe sposoby można wybrać, jeśli problem z mrówkami w ogrodzie nie jest bardzo poważny.

Co odstrasza mrówki?

Mrówki nie znoszą zapachu cynamonu, kawy i pieprzu, dlatego ich wysypywanie na trawnikach, ścieżkach, klombach i grządkach powinno je odstraszyć przynajmniej na jakiś czas. Podobnie zadziała polanie octem, trzeba jednak uważać, żeby nie przesadzić, ponieważ ocet może nieodwracalnie zaszkodzić ogrodowym roślinom. Roztwór z szarego mydła również powinien odstraszyć mrówki.

Jak pozbyć się mrówek z trawnika

W ogrodzie opanowanym przez mrówki warto posadzić także rośliny, których zapach nie jest lubiany przez mrówki, takie jak czosnek, lawenda, pomidory, pietruszka lub mięta. Można także wykorzystać olejki eteryczne przygotowane z tych roślin (mięta, lawenda) lub rozłożyć ich posiekane liście (pietruszka, pomidory). Naturalnym oraz przyjaznym portfelowi środkiem są gnojówki i wywary z pokrzyw, cebuli, czosnku lub wrotyczu, które należy wylać w miejscach opanowanych przez mrówki.

Tego typu specyfiki dodatkowo wzmacniają rośliny, wspomagają ich wzrost oraz sprawiają, że są one bardziej odporne na działanie szkodników i choroby grzybowe. Aby zrobić gnojówkę z pokrzywy, wystarczy zebrać jej młode liście razem z łodygami przed zakwitnięciem, posiekać, zalać wodą (najlepiej deszczówką) i przykryć kawałkiem materiału, szczelnie okręcając, aby nie zalęgły się tam larwy owadów.

Gnojówka jest gotowa po kilku – kilkunastu dniach, kiedy to woda przestanie się już pienić. Podobnie postępujemy z wrotyczem i czosnkiem. Jeśli w ogrodzie znajdują się drzewka owocowe, należy ich pnie okręcić taśmą dwustronną lub lepami na muchy, tak aby mrówki nie mogły wnosić na nie mszyc. Takie działanie także powinno zahamować rozwój ich kolonii.

  Budowa domu z drewna

Jak pozbyć się mrówek z trawnika?

Większość wymienionych powyżej sposobów można zastosować z powodzeniem na każdym trawniku. Najtańsze będą oczywiście gnojówki, szczególnie z chwastów, których najczęściej się pozbywamy, takich jak pokrzywa. Ciekawym sposobem jest także kupno preparatu z nicieniami owadobójczymi.

Takim preparatem, rozcieńczonym wcześniej wodą, polewa się trawnik. Można go używać, jeśli temperatura przekracza 10 stopni. Trująco działa na mrówki również mąka kukurydziana i soda oczyszczona. Mrówki zjadają je i zdychają. Mało polecanym, choć czasem stosowanym przez ogrodników sposobem jest wylewanie na mrówki wrzątku.

Wrzątek może zaszkodzić roślinom, poza tym zabija tylko mrówki, będące akurat na powierzchni, nie rozwiązując całkowicie problemu. Aby nie dopuścić do zalęgnięcia się zbyt dużej ilości mrówek, ważne jest także zachowanie czystości trawnika. Należy zbierać i wyrzucać resztki roślin, zgniłe owoce, liście itp., wtedy mrówki nie będą miały się czym żywić.

Jak skutecznie pozbyć się mrówek?

Jaki sposób na pozbycie się mrówek

Jeśli kolonie są bardzo duże, a domowe sposoby nie przynoszą efektu, czasem trzeba sięgnąć po chemiczne sposoby. Sklepowe półki wypełnione są preparatami na mrówki różnych firm. Najbardziej popularne są trutki w proszku. Trutkę można pomieszać z niewielką ilością cukru, aby zachęcić mrówki do jej spożywania i wsypać np. do słoiczka.

W sklepach można także spotkać specjalne pułapki na mrówki. Mrówki, skuszone zapachem żelu znajdującego się w środku, pobierają trutkę i zanoszą ją do mrowiska. W ten sposób giną nie tylko mrówki na zewnątrz, ale wszystkie, które zjedzą trutkę, wraz z królową. Brak królowej powoduje likwidację całej koloni.

Pułapki chronią trutkę przed innymi, większymi zwierzętami, takimi jak koty lub psy. Na rynku dostępne są także środki do rozpuszczenia w wodzie lub już gotowe do pryskania płyny.

Jaki sposób na pozbycie się mrówek wybrać?

Wybór sposobu pozbycia się mrówek zależny jest od tego, czy posiadamy w gospodarstwie domowym zwierzęta oraz jak duża jest kolonia niechcianych mrówek i jaką kwotę możemy wydać w tym celu. Jeśli prowadzimy nasz ogród w sposób ekologiczny, chemiczne środki są zabronione.

  Niezbędne akcesoria do ogrodu

Warto także rozważyć, czy rzeczywiście problem jest aż tak duży, że trzeba koniecznie wypowiadać mrówkom wojnę. Mała ilość mrówek nie powinna zaszkodzić roślinom. Nie warto więc zawsze zamieniać swojego ogrodu w poligon, likwidując wszystko, co się nim pojawi.

Może się okazać, że likwidując mrówki, zaszkodzimy kwiatom i warzywom, zamiast im pomóc, bo na miejsce mrówek pojawią się inne szkodniki, jeszcze bardziej uciążliwe.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by bodzio on Porady J8.pl

Jak w ogrodzie nie ma kopca mrówczego to nie warto walczyć z mrówkami.