Własny ogród

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego ogrodu. Nie ma się temu co dziwić, bo w ogrodzie można odpocząć czytając książkę lub wymieniając plotki z przyjaciółmi. Aby jednak ogród dobrze się prezentował, należy starannie dobrać rośliny, które się w nim znajdą.

Na szczęście, istnieje bardzo wiele modnych gatunków roślin, które będą stanowić o wartości naszego ogrodu. Zanim je zasadzimy, warto poznać ich wymagania. Wówczas będziemy wiedzieć, jak dbać o rośliny, aby obficie kwitły. 

Budleja Davida przyciągnie motyle

Różnokolorowe motyle stanowią, oprócz kwiatów, wspaniałą dekorację ogrodu. Jak jednak sprawić, aby chciały latać w pobliżu naszego domu? Na szczęście nie jest to tak trudne jak mogłoby się na pozór wydawać. Okazuje się, że istnieje wiele gatunków roślin, które przyciągają motyle.

Jednym z nich jest budleja Davida. Do stosunkowo niski krzew o zwartym pokroju. Zazwyczaj nie przekracza wysokości jednego metra. Charakterystyczne są okazałe kwiatostany o ciemnofioletowym zabarwieniu.

Liście są koloru szarej zieleni i mają podłużny kształt. Budleja pięknie wygląda solo oraz w towarzystwie innych budlei. Wymaga żyznego podłoża oraz ciepłego i słonecznego stanowiska. 

Powojnik zapewni prywatność

Wśród modnych roślin, które warto mieć w swoim ogrodzie na uwagę zasługuje także powojnik. Będzie idealnym rozwiązaniem, jeżeli posiadamy altanę i chcemy, aby pozostawała zacieniona. Powojnik jest pnączem, które charakteryzuje się przepięknymi kwiatami.

Mają one cytrynowe kwiaty, które wydzielają przepiękną woń grapefruita. Kwiaty są dość pokaźnych rozmiarów, bo ich średnica to około 10 centymetrów. Pora kwitnienia przypada na miesiąc maj. Roślina nie przekracza zazwyczaj wysokości 4 metrów. Wspaniale pnie się jednak po parkanach, płotach czy pergolach.

  Naturalne sposoby ochrony roślin doniczkowych

A może kuklik?

Bardzo interesującą byliną do ogrodu jest również kuklik. Jego kwiaty są dość duże, bo mają aż 5 centymetrów średnicy. Znajdują się one na pędach barwy purpurowej, co dodaje roślinie atrakcyjności. Maksymalna wysokość rośliny wraz z pędami, na których osadzone są kwiaty wynosi 50 centymetrów.

Roślina ta posiada ozdobne ciemnozielone liście, które pokryte są delikatnymi włoskami. Kukliki idealnie nadadzą się na skalniaki. Przepięknie będą prezentować się w towarzystwie traw ozdobnych, takich jak na przykład kostrzewa. 

Doceń piękno dostojnych hortensji

Hortensje w ogrodzie

Wśród roślin, które na pewno nigdy nie wyjdą z mody należy wyróżnić hortensje. Hortensje prezentują się niezwykle efektownie i dodadzą elegancji ogrodowi, w którym się znajdą. Słyną z dość dużych, jasnozielonych liści, a także z ogromnych kwiatów.

Można zdecydować się na uprawę hortensji drzewiastych, jak i bukietowych. Warto mieć świadomość tego, że kolor kwiatów jest zależny od pH ziemi. Kwiaty różowe pojawią się, gdy pH będzie kwaśne. Gdy pH gleby będzie zasadowe, kwiaty powinny przybrać błękitny kolor. 

A może lwia paszcza?

Intrygującym rozwiązaniem do ogrodu będzie także roślina zwana lwią paszczą. Warto zaznaczyć, że wyróżnia się zarówno odmiany wysokie, jak i karłowate. Można zdecydować się na kwiaty w rozmaitych kolorach. Lwia paszcza najlepiej prezentuje się w ogrodzie urządzonym w stylu naturalistycznym.

Jest to roślina stosunkowo łatwa w uprawie. Można sadzić ją zarówno wprost do gruntu, jak i w donicach. Wiele zależy od naszych osobistych preferencji. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby roślinie zapewnić stanowisko dobrze nasłonecznione. 

Kojąca zmysły lawenda nigdy nie wychodzi z mody

Lawenda w ogrodzie

Rośliną, która na pewno zasługuje na wykorzystanie w ogrodzie jest również lawenda. Wabi pszczoły oraz motyle i idealnie nadaje się zarówno do gruntu, jak i do doniczek. Lawendę warto docenić ze względu na przepiękny zapach, ale również ze względu na wygląd.

  Ogrodzenia panelowe

Jej drobne listeczki i charakterystyczne liliowe kwiaty przyciągają wzrok zwłaszcza wtedy, gdy zasadzimy kilka krzaków lawendy obok siebie. Lawendę można regularnie zbierać i suszyć, dzięki czemu ma ona szansę zdobić nasz dom po sezonie. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Anda on Porady J8.pl

a co zamiast tuji? coś co szybko rośnie i wygląda jak tuje

by antek on Porady J8.pl

Mój faworyt to hortensje.