Co warto mieć w ogrodzie

Każdy profesjonalny ogrodnik wie, że odpowiednie wyposażenie ogrodu to podstawa. Niektóre akcesoria dają większe możliwości podczas uprawy roślin. Inne produkty sprawiają, że ogród prezentuje się dużo lepiej. Jakie akcesoria są podstawą? Oto kilka rzeczy niezbędnych w ogródku:

Pojemnik na śmieci

Bardzo często zapominamy o tak istotnym elemencie. Wiele osób nie bierze pod uwagę tego, że pojemnik na śmieci stanowi must-have w każdym ogródku. Tylko jak wybrać odpowiedni?

Należy zwrócić uwagę na materiał, z którego będzie wykonany pojemnik. Najlepiej wybrać taki, który jest metalowy. Będziemy mieć pewność, że będzie cechować go większa wytrzymałość. Dodatkowo pojemnik będzie na tyle ciężki, że żaden wiatr go nie przewróci.

Warto również zadbać o to, aby był poręczny i łatwy w transportowaniu. Nie ma sensu brać dużego pojemnika, ponieważ na ogrodzie nie mamy szczególnie dużej ilości śmieci. Powinniśmy pomyśleć również o szczelnej pokrywie, dzięki której nieprzyjemne zapachy nie będą wydostawały się na zewnątrz.

Jaki kompostownik wybrać do ogrodu?

Kompostownik to konieczność w momencie, kiedy planujemy uprawę warzyw. Najważniejsze to wybrać taki, który rozmiarowo będzie dopasowany do danego ogrodu. Jeśli planujemy niedużą ilość roślin, które wymagają nawożenia to nie ma sensu inwestować w duży kompostownik.

Warto wziąć pod uwagę kształt kompostownika. Najlepszym wyborem jest taki, który będzie się zwężał ku górze. Taki kształt sprawi, że kompostownik będzie stabilny i nie wywróci się podczas wiatru.

Dobrym wyborem może być kompostownik z pokrywą. Odizoluje on nieprzyjemne zapachy, a dodatkowo zablokuje dopływ zimnego powietrza z zewnątrz.

  Czym jest pyroliza?

Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kompostownika wykonanego z materiału dobrze znoszącego wilgoć i opady atmosferyczne. Będziemy mieć pewność, że nie ulegnie zniszczeniu przez zbyt długi kontakt z wodą. 

Sekator, lub piła spalinowa

Sekator w ogrodzie

Utrzymanie krzewów i drzewek w odpowiedniej formie nie należy do najprostszych zadań. Dbanie o ich wygląd to w dużej mierze przycinanie, bądź też obcinanie gałęzi, liści czy pędów. W teorii jest przynajmniej kilka narzędzi pozwalających się z tym uporać, w praktyce jednak każdy ogrodnik pomyśli o jednym: sekator. Stanowi on prawdziwy must-have dla osób, chcących zadbać o estetyczny wygląd roślin. 

A co jeśli zwykły sekator to za mało? Jeśli problemem nie są małe krzewy, a pokaźnych rozmiarów drzewa z grubymi gałęziami? Wtedy dobrą alternatywą może być piła spalinowa. Przy jej wykorzystaniu możemy także w późniejszym czasie pociąć pozyskane drewno na mniejsze kawałki i napalić nim w kominku, albo zorganizować ognisko.

Pamiętaj jednak, że jest to narzędzie grubszego kalibru i wymaga znacznie więcej uwagi i umiejętności, oferując jednocześnie spore zagrożenie zdrowia.

Łopata i szpadel

Zdecydowanej większości osób prace ogrodowe kojarzą się z grzebaniem w ziemi. I jest to w dużej mierze racja. Bardzo często pielęgnując ogród będziemy musieli wykopać, przekopać, przerzucić spore ilości gleby. Dlatego właśnie jednym z podstawowych narzędzi, bez których tak naprawdę ciężko się na co dzień w ogrodzie obejść są szpadel i łopata. 

Na rynku znajdziemy całą masę tego typu sprzętów. Często możemy wybrać między rękojeścią szpadla (lub łopaty) wykonaną z drewna, albo z aluminium. Na sklepowych półkach znajdziemy również różne warianty wielkości, albo kształtu, dzięki czemu bez problemu wybierzemy akcesoria, które doskonale będą spełniać wymogi.

Konewka i wąż

Coraz częściej za podlewanie ogrodu odpowiadają zaawansowane systemy nawadniające, zapewniające spokój w kwestii utrzymania odpowiedniej wilgotności gleby. Nie są to jednak urządzenia idealne i zdarza się, że one także mogą ulec awarii.

  Jakie rośliny do ogrodu są modne?

W takiej sytuacji nie możemy powiedzieć „trudno” i pójść do salonu skończyć serial (no chyba, że chcemy zmarnować całą włożoną w utrzymanie ogrodu pracę!). Będziemy musieli samodzielnie nawodnić nasze rośliny. Właśnie w takim celu na trawie w naszym ogródku powinien znajdować się wąż.

Waż ogrodowy powinien mieć zamontowany na końcu pistolet z regulacją strumienia (od delikatnej mgiełki do jednego ciągu wody pod wysokim ciśnieniem), który umożliwi podlewanie roślin dokładnie tak, jak tego potrzebują. Jest to także sposób na uzupełnienie wachlarza możliwości systemu nawadniającego. 

Odpowiednie grabie

Niezbędnym elementem pomagającym utrzymać ogród w dobrej kondycji są grabie. Niezależnie od tego czy mówimy od cienkich pazurkach do zagarniania liści i trawy czy też grubszym narzędziu do rozbijania i i wyrównywania gleby, bardzo łatwo można się przekonać, że jest to narzędzie nie do zastąpienia.

Grabie do ogrodu

Szczególnie odczuwalne jest to w momencie, w którym chcemy utrzymać porządek w ogrodzie. Grabienie trawnika czy też zagarnianie przy pomocy grabi śmieci z powierzchni ogródka pozwala znacznie szybciej i skuteczniej oczyścić trawę, 

Warto wyposażyć się w przynajmniej dwie pary grabi – jedne do liści i trawy oraz drugie do zastosowań ogólnych.

Oczywiście są to tylko niektóre propozycje akcesoriów do ogrodu, bez których ciężko się obejść. Warto jednak postawić im priorytet i to właśnie od nich rozpocząć uzupełnianie naszej szopki na narzędzia ogrodnicze.

Każde kolejne bowiem to jeszcze większa oszczędność czasu i sił, które w przypadku ogródka możemy przeznaczyć na trudniejsze i bardziej istotne zajęcia. Bardzo ważne jest również, żeby przy korzystaniu z każdego z nich (razem, lub osobno) zachować odpowiednią ostrożność i pilnować, aby nie zrobić krzywdy ani sobie, ani nikomu innemu. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Igorr on Porady J8.pl

Warto też mieć kosiarkę do trawy.