Donice betonowe w ogrodzie

Beton zdecydowanie posiada własny urok i nierzadko trafia do ogrodów i domów w postaci oryginalnych dekoracji i akcesoriów. Dlaczego nie moglibyśmy wykonać łatwych przedmiotów zupełnie samodzielnie? Projekty DIY wykonane z betonu są właściwe dla osób początkujących. 

Jeżeli chcemy dowiedzieć się, jak wykonać doniczki betonowe, warto przeczytać poniższy artykuł. Opiszemy w nim, jak krok po kroku wykonać doniczkę betonową. W zaledwie sześć kroków, możliwe stanie się stworzenie unikatowego pojemnika mającego dowolny kształt i rozmiar.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby ozdobić dodatkowo go za pomocą muszelek, szkła czy też innego typu surowców. Niewielka doniczka na kaktusa czy też znacznie większa do ogrodu – z poniższą instrukcją majsterkowanie będzie gwarantowaną dobrą zabawą. 

Co będzie Nam potrzebne?

Najważniejsze będzie właściwe przygotowanie się do pracy. Należy skompletować wszelkie niezbędne rzeczy, przygotować miejsce, jak i oczywiście zabrać się do pracy. 

Potrzebne nam będą:

  • rękawice ochronne,

  • dowolny typ oleju, np. słonecznikowy czy też parafinowy,

  • worek betonowej wylewki,

  • mały, ale za to ciężki przedmiot spełniający rolę obciążnika (na przykład kamień),

  • niewielka łopata albo kielnia,

  • wiaderko służące do mieszania betonu,

  • dwie formy (jedna mała, druga trochę większa, ale pasująca kształtem do tej pierwszej). 

Betonowe donice krok po kroku

Jeśli skompletowaliśmy już wszelkie niezbędne nam przedmioty, żeby móc wykonać doniczki z betonu, możemy śmiało zaczynać pracę. 

  Jak zadbać o ogród na wiosnę?

Krok 1. Dobieranie formy 

Donice betonowe do ogrodu

Żeby móc wykonać betonowe doniczki, potrzebne nam będą wspomniane już krok wyżej dwie formy mające różną wielkość. Powinny być one zbliżone do siebie kształtem, ale muszą się jednakże różnić wielkością. Idealna sytuacja to odstęp pomiędzy mniejsza a większą formą wynoszący min. 5 cm.

Jeżeli zastanawiamy się, z czego możemy wykonać formę, powiemy iż takich możliwości istnieje całkiem sporo. Można użyć w takim celu kartonowe pudełka, stał nierdzewną, szkło, czy też szklane pojemniki. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. 

Krok 2. Przygotowanie betonowej wylewki 

Należy przygotować wiaderko, w którym będzie można zrobić masę betonową. Trzeba wsypać do niego beton i stopniowo zacząć dodawać wodę, mieszając cały czas. Na opakowaniu kupionej wylewki, znajdziemy przydatne informacje odnośnie proporcji, które powinniśmy zastosować w czasie przygotowania betonu. Trzymajmy się tychże wytycznych. 

Jeżeli chcemy wzbogacić własne donice o efekty dodatkowe, to zróbmy to właśnie w tym kroku. Do dopiero co przygotowanej masy możemy dołożyć kawałki szkła, brokat albo dowolnie wybrane, niewielkie przedmioty, które dodadzą oryginalnego wyglądu naszym doniczkom. 

Krok 3. Smarowanie formy olejem 

W tym kroku musimy stworzyć śliską, tłustą powłokę na powierzchni naszych form, które będą się stykać bezpośrednio z betonem. Dzięki czemu formy nie przywrą do betonu i łatwo wyjmiemy gotową już donicę. 

Krok 4. Wlewanie betonu do formy 

Donice betonowe

Musimy założyć rękawiczki ochronne i bardzo powoli i uważnie wlać mieszankę betonu do naszej formy. Zadbajmy o to, żeby masa wypełniła w sposób równomierny naszą formę. 

Kiedy dno naszej formy będzie już wypełnione, weźmy kielnię albo łopatę i wygładźmy powierzchnię otrzymanej masy. Następnie wsadźmy do środka mniejszą formę. Dociskajmy ją do chwili, aż uzyskamy wybraną grubość dna. Wypełnijmy betonową masą formy i wygładźmy powierzchnię mieszanki. 

  Rośliny oczyszczające powietrze

Krok 5. Czas na schnięcie 

Teraz musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać do całkowitego wyschnięcia betonowej masy. Będzie to trwać przynajmniej dwa dni, niemniej jednak wszystko zależne jest od wymiarów naszej doniczki. Małe elementy będą schnąć trochę szybciej, większe zaś nieco dłużej. 

Krok 6. Wielki finał – własnoręcznie wykonane donice są już gotowe

Kiedy zyskamy pewność, iż beton całkowicie wyschnął, wyciągnijmy powoli obie formy. Zróbmy to stopniowo i delikatnie. Nie musimy się przejmować, jeżeli po wyjęciu na naszej doniczce zauważymy niezbyt estetycznie wyglądające nierówności. Bez przeszkód pozbędziemy się ich z użyciem drobnego papieru ściernego. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 3 reviews
by Ekspis on Porady J8.pl

dobre rady, będę sprawdzał i dam znać czy działa 🙂

by Acekasdas on Porady J8.pl

dużo roboty

by agatka on Porady J8.pl

Ładnie takie doniczki wyglądają, ale nie zapomnijmy, że o takie doniczki trzeba dbać, bo szybko obrastają zielonym mchem i tracą swój urok.