Szerszenie to gatunek owada z rodziny osowatych, ich żądła są szczególnie niebezpieczne dla tych, którzy są uczuleni na ich jad. Poszczególne gatunki osiągają rozmiary 55 mm.

Faktem jest, że owady te są drapieżnikami, dlatego osiadając na miejscu, są w stanie w ciągu jednego dnia sprowadzić do swojego gniazda kilkadziesiąt różnych szkodników, z którymi tak rozpaczliwie walczą ludzie, aby uratować swoje plony. Ale jeśli ktoś jest uczulony lub nie są one zbyt przyjazne, trzeba myśleć o pozbyciu się szerszeni. Na szczęście można to zrobić na kilka sposobów.

Jak znaleźć gniazdo szerszeni?

Łatwiej jest pozbyć się szerszeni wczesną wiosną, kiedy jest niewiele osobników, a gniazdo ma kilka cm struktury. Przy pierwszych oznakach osiedlenia należy dokładnie sprawdzić budynki i otwory w nich, odpowiednie do ewentualnego pomieszczenia owadów.

Szerszenie mogą osiedlać się nie na terytorium, ale w pobliżu w dziuplach drzew, a nawet na gałęziach, w ziemi, pod liśćmi, w opuszczonych sąsiednich budynkach, ścianach lub pojazdach.

Jak pozbyć się szerszeni? Zniszczenie gniazda

Jeżeli uda się ustalić, w którym miejscu znajduje się gniazdo szerszeni, można wykorzystać jedną z metod stosowanych przez ludzi lub zamówić specjalną firmę, która zajmuje się profesjonalnym usuwaniem gniazd owadów.

Najczęściej szerszenie wybierają zacienione miejsca, do których trudno dotrzeć ludziom i zwierzętom. Może to być najdalszy kąt stodoły lub ulubiona jabłoń. Aby pozbyć się szerszeni tak efektywnie, jak to możliwe, trzeba wykonać jedną z opisanych niżej czynności.

Wiadro z wodą do zniszczenia gniazda szerszeni

Po znalezieniu gniazda trzeba przyjrzeć się bliżej temu, do czego jest przyczepione. Jeśli jest to sufit lub dach, można potrzebować wiadra z wodą, które trzeba podnieść na daną wysokość, następnie delikatnie zdjąć gniazdo i opuść je do wiadra.

W ten sposób można zabić kilka tuzinów szerszeni naraz. Tylko trzeba być bardzo ostrożnym, przygotować odpowiednie obrania, okrycie głowy i rękawice.Szerszenie to agresywne owady i jeżeli uda się kilku osobnikom wydostać z gniazda mogą użądlić. Ale ogólnie ta metoda pomoże całkiem łatwo pozbyć się szerszeni.

Środki owadobójcze na szerszenie

Środki owadobójcze

Innym sposobem pozbycia się szerszeni razem z gniazdem jest przykrycie go workiem z jak największą ilością środków owadobójczych. Można tam umieścić truciznę, spryskać opakowanie sprayem przeciwko szerszeniom, a następnie umieścić opakowanie na gnieździe. Jeśli jest na gałęzi, trzeba zawiązać krawędzie worka, odcinając ścieżkę do wyjścia szerszeniom. A jeśli gniazdo jest w pokoju, worek można przykleić do sufitu za pomocą taśmy klejącej.

Pozbywanie się jednostek

Pozbywając się gniazda szerszeni, można znacznie zmniejszyć ich populację w swoim rejonie. Ale co zrobić, jeśli nie można znaleźć gniazda, a szerszenie nadal niepokoją? Przede wszystkim wszelkie prace związane z eksterminacją szerszeni powinny odbywać się wieczorem lub w nocy, kiedy owady zasypiają. Ponadto konieczne jest zabezpieczenie ciała tak dobrze, jak to możliwe, przed ukąszeniami szerszeni, jeśli nagle zaatakują.

Pomoże to w specjalnym kolorze grubej tkaniny, rękawiczkach i masce na twarzy. W jaki sposób można pozbyć się większości szerszeni, które były widoczne terytorium?  Aby to zrobić, będzie potrzebne: piwo, miód, plastikowa butelka.

Zwykłą plastikową butelkę należy odciąć w miejscu, w którym zaczyna się rozszerzać. Następnie dodać do jej środka piwo i miód. Wymieszać to wszystko, a następnie obróć górną część odciętej butelki za pomocą szyi w dół i włożyć ją do pierwszej części butelki. Tak, więc szerszenie, wchodząc do środka, nie będą mogły się wydostać i stopniowo będzie można się ich pozbyć.

Pułapki na szerszenie

Pułapki zapewniają nieocenioną pomoc na początku lata lub jeśli gniazdo znajduje się poza terenem. Powinny być umieszczone nie bliżej niż 20 m od gniazda. Tutaj owady będą zwabiane zapachem i nie będą postrzegać ludzi, jako zagrożenia:

Materiał pułapkiPrzynęta
Plastikowa butelka z wyciętą górną częścią (1/3) i szyjką wstawioną do środkaWymieszaj piwo z miodem
Puszka z zakrętką z otworem w kształcie krzyża (krawędzie są zakrzywione do wewnątrz)Zepsuta ryba
Plastikowa butelka o pojemności 6 litrów z otworem w pokrywieSyrop miodowy z dodatkiem octu jabłkowego
10 l wiadra lub 3 l puszkiFermentowany Syrop Owocowy

Terminowe umieszczanie pułapek może chronić przed osiedleniem się szerszeni, które te miejsca będą postrzegały, jako niebezpieczne i nienadające się do budowy gniazda.

Metody chemiczne do walki z szerszeniami

Gdy gniazdo znajduje się w pobliżu mieszkania lub nawet w nim, pojawia się pytanie o bezpieczeństwo, zwłaszcza w obecności małych dzieci. Najskuteczniejszym środkiem w tym przypadku są środki owadobójcze. Warto wybierać środki o szerokim spektrum działania i jak najbliżej orientacji na zniszczenie szerszeni.

Specjaliści zalecają stosowanie chemikaliów w ciemności, gdy owady są w gnieździe. W zależności od lokalizacji gniazda owadów stosuje się następujące metody: gniazdo w zagłębieniu lub ziemi. Środek chemiczny wlewa się do gniazda, po czym otwór jest zamykany szmatką nasączoną trucizną.

Ludowe sposoby radzenia sobie z szerszeniami

Zaleca się stosowanie metod zgodnie z popularnymi przepisami na początku wiosny lub w przypadku znalezienia gniazda poza miejscem:

  • Bierze się trzy kapelusze grzybów, 100 g miodu i 0,2 l wody. Grzyb w posiekanej formie gotuje się z miodem przez 5 minut, a następnie układa w pustych puszkach. Zamiast grzyba można stosować kwas borowy

  • Wiązki czerwonej papryki są umieszczane w pobliżu gniazda. Zapach pieprzu jest tak nieprzyjemny dla szerszeni, że mogą nawet opuścić dom

  • Kawałek mięsa jest zawieszony w pobliżu gniazda, gdzie owady przyzwyczajają się do latania w celu karmienia, a następnie są traktowane środkiem owadobójczym. Pod wiszącym elementem umieścić wiadro, do którego spadają martwe owady. Wiadro należy okresowo czyścić, aby ptaki nie dziobały zatrutych szerszeni

  • Jeśli gniazdo znajduje się w miejscu, w którym nie występuje zagrożenie pożarowe, zostaje ono zalane substancją łatwopalną i popalone

  • W przypadku znalezienia gniazda szerszeni w otworze, można wziąć wiadro wrzącej wody, wlać do otworu i zabezpieczyć. Ta metoda jest dobra w przypadku małego rozmiaru gniazda.

Jak uchronić siebie i swój dom przed osiedlaniem się szerszeni?

Bez wątpienia szerszenie stanowią zagrożenie dla ludzkiego życia, ale czy ich zniszczenie jest zawsze uzasadnione. Jeśli kilka osobników od czasu do czasu wlatuje na dane miejsce, ich obecność jest nawet korzystna dla roślin. O wiele łatwiejsze i bardziej humanitarne jest zapobieganie osiedlaniu się szerszeni w niewłaściwym miejscu, dlatego należy poświęcić wystarczająco dużo czasu na zapobieganie.

Gniazdo szerszeni

Ostrożnie zabezpieczyć wszystkie pęknięcia na dachu, strych domu i szopę. To w tych miejscach mogą zatrzymać się nieproszeni goście. Wiosną dokładnie sprawdzać dom, budynki gospodarcze, budki dla ptaków i dziuple.

W tym czasie świeże gniazdo ma rozmiar orzecha włoskiego, ponieważ tylko samica żyje w nim. Ostrożnie zdjąć gniazdo i umieść je w plastikowej torbie. Po tym niebezpieczne znalezisko musi zostać zakopane lub spalone. Jednak zawsze trzeba pamiętać o tym, że dla pszczelarzy szerszeń jest pierwszym wrogiem, ponieważ zjada pszczoły. Dla zwykłego mieszkańca ukąszenie tego owada może spowodować poważną reakcję alergiczną, a nawet śmierć.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by miano on Porady J8.pl

Ja bym nie ryzykował i wzywał specjalistów np. strażaków, bo szerszenie do przyjemnych nie należą ;/