Mole spożywcze w kuchni

Mole spożywcze stanowią jeden z poważniejszych problemów jaki wiąże się z utrzymaniem kuchni w czystości. Mole mogą zalęgnąć się w szafce kuchennej lub też w pojemniku na kaszę gdzie znajdują się nieduże larwy. Mole spożywcze stanowią jeden z najczęściej spotykanych w kuchennej codzienności rodzaj szkodników oraz te, z którymi najtrudniej jest walczyć.

Jak pozbyć się moli spożywczych

Jak więc się ich pozbyć? Co zrobić by raz na dobre wyplenić uciążliwe mole z kuchni? W jaki sposób dokonać koniecznego podczas walki z molami spożywczymi zabezpieczenia szafek i kuchennych półek oraz pojemników z jedzeniem?

Pojawienie się moli kuchennych często wiąże się z osobistym dostarczeniem ich do kuchni. Mole mogą znajdować się w produktach, które sami przynieśliśmy ze sklepu jak i przylecieć do kuchni przez mieszkania sąsiada. Samice są w stanie złożyć nawet do 400 jajeczek z larwami co sprzyja szybkiemu nagromadzeniu się larw w kuchni.

Larwy mogą zostać złożone nie tylko w samym gotowym produkcie, ale też na jego opakowaniu. Oznaką pojawienia się moli spożywczych mogą być nici i oprzędy widoczne gołym okiem na opakowaniach z sypkimi produktami. Larwy moli spożywczych mogą także przegryźć folię opakowania i przez otwór dostać się do wewnątrz.

Domowe sposoby na mole

Mole spożywcze często odnajdziemy w sypkich i suchych produktach. Należą do nich głównie mąka, kasza, ryż itd. Aby pozbyć się moli spożywczych konieczne jest wyrzucenie z domu produktów gdzie mogą znajdować się larwy moli. Konieczne jest przejrzenie wszystkich pojemników opakowań, zwłaszcza tych gdzie gromadzimy suche składniki. suchym pokarmem.

Podejrzane są także wówczas pojemniki i opakowania z karmą dla zwierząt. W walce z molami Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie szafek i szuflad. Można posłużyć się odkurzaczem. Po wyczyszczeniu konieczne jest umycie ich ciepłą wodą z dodatkiem mydła. Do szafek możemy też wstawić gorący roztworem wody z octem. Po odczekaniu aż wywar wystygnie możemy z łatwością zlokalizować martwe larwy moli.

  Jak wyczyścić pralkę?

Aby zapewnić skuteczność naszych działań warto też profilaktycznie wyrzucić nie tylko produkty gdzie mogły gnieździć się mole i larwy, ale też i takie, które mogły mieć z nim nawet niewielki kontakt.

Domowych sposób na poradzenie sobie z molami spożywczymi jest kilka.

Najskuteczniejszym z nich jest włożenie do wcześniej umytych szafek ekstrakty, których zdaniem jest odstraszenie moli. Można wykorzystać ekstrakt z roślin takich jak goździki, wanilia, anyż, mięta, liście laurowe czy suszona lawenda. W cienkich woreczkach będą stanowi znakomity sposób na odstraszenie moli, a przy okazji po otwarciu przywitają nas świeżym i unikatowym zapachem prowizorycznych saszetek zapachowych.

Oprócz ziół można też wykorzystać zasuszone w piekarniku fragmenty owoców cytrusowych jak np. cytryny czy pomarańczy. Podczas walki z molami należy też zadbać o umiejętne przechowywanie produktów sypkich i suchych. Te stanowią pożywkę dla moli. Najlepiej jest znaleźć nowe miejsce na świeżo zakupione produkty.

Te należy umiejscawiać w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach na żywność, które zapewniają wysoką szczelność zamknięcia. Gdy zauważymy otwarte bądź nieszczelnie opakowanie może ono stanowić nowe miejsce wylęgarni moli.

Słoiki na żywność

Warto też zaopatrzyć się w słoiki, które pomogą w walce z molami. Ze względu na wysoki poziom szczelności stanowią one barierę nie do pokonania dla moli czy larw. Słoiki przed schowaniem powinno się uprzednio przetrzeć od zewnątrz ekstraktami z olejków roślinnych lub też octem winnym. Do środka najlepsze będzie skorzystanie z ziół takich jak liść laurowy lub ziele angielskie, które skutecznie odstraszą swym zapachem mole spożywcze.

Mole spożywcze zwykle można odnaleźć w produktach, które dotarły od nas ze sklepu. By ostatecznie się ich pozbyć warto towar zakupiony w sklepie włożyć na parę dni do zamrażalnika. Pozwoli to na wyeliminowanie zalęgłych w produkcie larw i moli.

  Popularne dekoracje do kuchni

Ostatecznym rozwiązaniem jest zastosowanie w oknach moskitiery, a przy wentylacji siatki, która pozwoli na zniwelowanie ryzyka pojawienia się nowych szkodników oraz przedostania się ich z sąsiednich mieszkań.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Igi on Porady J8.pl

Pozbyć się tych moli nie jest łatwe, wiem z doświadczenia..

by Kajtek on Porady J8.pl

Zalęgły mi się mole spożywcze muszę skorzystać z tych rad