Eksperci od przypalania garnków…

Ile razy, zdarzyło Ci się przypalić garnek podczas gotowania? Nawet jeżeli tylko raz, to nauczka pozostaje na całe życie. Dlaczego? Bo wyczyścić taki garnek to nie lada wyzwanie, nawet dla doświadczonych w kuchni osób. Dlaczego w ogóle zdarza nam się coś przypalić? Nie jest to taka trudna sprawa.

Wystarczy na przykład ustawić zbyt wysoką temperaturę gotowania albo podgrzewania naszych potraw. Albo wydaje nam się, że mamy w garnku dosyć bulionu albo wody i nic nie powinno się wydarzyć. Ale okazuję się, że płyn szybko wyparuje i nieszczęście gotowe. Albo po prostu zwyczajnie, zapomnimy, że coś mamy „na gazie”. Wtedy szkoda nie tylko przypalonego garnka, ale i spalonego obiadu… Ale na wszystko jest jakiś sposób – domowy sposób na przypalony garnek. Kucharz potrafi uratować i danie i garnek.

No właśnie, ale jak się zabrać do czyszczenia? Potrzebujesz skutecznego sposobu? Czytaj dalej! Jest ich wiele!

Szorowanie czy pryskanie? Jak ratować nasz garnek?

Odwieczny problem. Szorować czy nie szorować? Spryskać czymś i odmoczyć, czy nie ma sensu bo i tak trzeba będzie ścierać? Żeby rozwiązać ten problem, najpierw pomyśl, z jakiego materiału jest twój garnek. Inaczej będziemy czyścić garnki ze stali nierdzewnej niż aluminiowe albo emaliowane.

Potem zastanów się, jaki sposób chcesz wybrać? Bardziej czy mniej inwazyjny? Inaczej mówiąc, wykorzystasz naturalne środki do czyszczenia czy sięgniesz po chemię? Przy użyciu chemicznych środków, zaoszczędzisz czas i siły ale za to, pozostawią one trwałe ślady w postaci szkodliwych dla zdrowia związków.

Niby to tylko wyczyszczenie garnka. Ale jeżeli dorzucisz do tego kilkanaście innych rzeczy, które musisz posprzątać w ciągu dnia i pomyślisz o tym, że za każdym razem używasz chemii, to zbierze się już trochę tych niebezpiecznych związków, prawda?

Natomiast ekologiczne sposoby na uratowanie przypalonego garnka pewno są zdrowsze i równie skuteczne. Dlatego może warto najpierw spróbować domowych sposobów, a jeżeli one okażą się mało skuteczne w twoim wypadku, wtedy sięgnij po silniejszą chemię. Jest jeszcze jedna, wyjątkowa zaleta domowych sposobów. Są tanie. Natomiast środki chemiczne to już droższy wydatek.

  10 sposobów na wykorzystanie cytryny w domu

Domowe środki czyszczące na problem przypalonego garnka

Rozejrzyj się po swojej kuchni. Masz tam wiele skarbów, których możesz użyć do wyczyszczenia spalenizny. Zacznijmy od skarbu uwielbianego przez dzieci i dorosłych. Zazwyczaj jest w lodówce. Sięgnij po coca-cole. Niestety ten napój, oprócz tego, że smakuje, to ma w sobie ogromną moc. Jaką, możesz łatwo sprawdzić. Jeżeli twój przypalony garnek nie jest emaliowany, to śmiało, wlej colę do środka i zagotuj. Spalenizna zniknie, gwarantujemy. 

Do puli ciekawych i zaskakujących sposobów na ratowanie przypalonego garnka, możemy dorzucić sposób na proszek do prania. Tak. Dosłownie, musimy wyprać garnek, albo inaczej mówiąc, zrobić mu ciepłą  kąpiel od środka. Więc po prostu wsypujemy kilka łyżek proszku ( najlepiej ok. 3 ) do garnka, zalewamy go do pełna wodą i stawiamy na gaz, gotujemy. Zalecany czas takiej kąpieli to kilkanaście minut. Efekt naprawdę może Cię zaskoczyć. 

Nasze babcie jednak, stawiały na bardziej delikatne sposoby. To od nich wiemy, że ryż jest znakomity w smaku a poza tym, przydaje się, żeby wyczyścić przypalone naczynie. Wsyp do niego garść ryżu, dolej wody i zagotuj. Następnie umyj garnek i po sprawie. 

Sól. Najprostsza, najtańsza – a jaka skuteczna. Posyp nią dno garnka. I teraz masz dwa wyjścia. Możesz zostawić takie naczynie na kilka godzin, a potem wypłukać go pod bieżącą wodą. Jednak to może nie wystarczyć. Dlatego kiedy wsypiesz sól, spróbuj dolać troszkę wody –  ale naprawdę niewiele. Chodzi o to, by uzyskać konsystencję „papki”. Delikatnie zmieszaj sól z wodą i w takim stanie pozostaw garnek na kilka godzin. Następnie go opłucz i umyj jak zwykle. 

Kolejny domowy sposób na przypalony garnek, to zastosowanie octu. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że ocet może okazać się skutecznym pogromcą spalonej powierzchni garnka. Ten niepozorny płyn przydaje się do sprzątania praktycznie każdej powierzchni. Co prawda zastosowanie go, może trochę przerażać, ze względu na jego specyficzny zapach, ale nie ma się co bać. Jest niezastąpiony w gotowaniu i nie tylko. Co musimy zrobić? Na dno garnka wlewamy ocet. Do niego dolewamy trochę wody. Całość oczywiście gotujemy kilkanaście minut. Dobrze jest zostawić takie naczynie do odmoczenia na noc. Rano oczywiście musimy taką wodę z octem wylać i umyć garnek. Gotowe! Pamiętaj tylko, że nie jest to dobry sposób na pozbycie się spalenizny z garnka emaliowanego. 

  Ogrodzenia panelowe

Jeżeli rzeczywiście możemy sobie pozwolić na pozostawienie garnka na noc, to jeżeli nie mamy przy sobie wyżej wymienionych środków a przypadkiem posiadamy sodę oczyszczoną, to ona również się nada! Stosujemy ją praktycznie tak samo, jak sól, czyli chodzi o zmieszanie jej z niewielką ilością wody, tak by powstała pasta, którą można by też nazwać „papką”. Uzyskaną masę zostawiamy na noc a rano naczynie myjemy. 

Rodzaj garnka – odpowiednia broń!

Garnek ze stali nierdzewnej wyczyścimy ze spalenizny, jeżeli wlejemy do niego około dwóch szklanek wody i zaczniemy gotować. Po chwili należy dodać kwasku cytrynowego i gotować przez parę minut. Spalenizna powinna się skutecznie rozpuścić. 
Spróbuj również na dno takiego stalowego garnka wlać łyżkę lub dwie ( w zależności od wielkości garnka ) płynu wybielającego. Doprowadź do wrzenia ale uważaj – w tym wypadku NIE DOLEWAMY WODY, więc pilnuj garnka na gazie! Spalenizna powinna zejść ale należy garnek bardzo dobrze umyć jakimś detergentem i dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą. 
Masz w domowej apteczce węgiel aktywny? Rozkrusz parę tabletek, tak by powstał proszek i wysyp nim dno garnka. Zalej wodą i pozostaw na 15 minut. Następnie roztwór wylej i ciesz się czystym garnkiem. 

Przy wymienionych wyżej domowych sposobach walki z przypalonym garnkiem, często na końcu była informacja, że ten sposób – choć dobry – to nie nadaje się w przypadku garnka emaliowanego. Jak więc sobie z takowym poradzić? 
Istnieje pewien, najprostszy na świecie sposób. Dobra wiadomość jest taka, że to również naturalny środek. Po prostu rozpuść w ciepłej wodzie sól. Taką ciepłą, osoloną wodą zalej naczynie i pozostaw na parę godzin. Musisz poczekać, aby spalenizna namokła i sama odeszła od powierzchni rondla. Kiedy zobaczysz, że to działa, zagotuj całość, po czym wylej i porządnie umyj naczynie.

Kiedy nic nie działa

Wtedy zostaje tylko jeden sposób. Staroświecki, pamięta czasy bardzo dawne, ale … działa – jest to piasek. Czysty piasek. I dużo, dużo sił. jeżeli chcemy uratować nasz garnek, to po prostu należy go porządnie wyszorować piaskiem. Niektórzy pomagają sobie mchem. Ale można też użyć czegoś innego. w każdym razie, sposób sprawdzony i przynoszący rezultat. 

  Czym jest pyroliza?

Czyszczenie garnka po drugiej stronie

Osmolony garnek z zewnątrz to częsty problem. Czy w tym wypadku sprawdzi się skrobanie? Garnek można w ten sposób uszkodzić. Więc lepiej będzie, jeżeli poszukamy większego rozmiarowo garnka i spróbujemy nasz przypalony garnek umieścić w środku.

Następnie potrzebujemy dużo sody oczyszczonej. Nawet całą paczkę. Wsypujemy ją do większego garnka i dolewamy wody, której też musi być sporo – nawet 6 litrów. Co dalej? Bo to niestety nie koniec. Taką żmudnie stworzoną przez nas konstrukcję, składającą się z dwóch garnków, musimy umieścić na gazie, ponieważ niezbędne jest zagotowanie wody ze sodą. Kiedy to nam się uda, zmniejszamy ogień do minimum i zostawiamy całość na około dwie godziny. Oczywiście miejmy to cały czas na oku. Po tym czasie, wyłączamy gaz i czekamy, aż woda w środku ostygnie. Wyciągamy nasz biedny, przypalony garnek i doprowadzamy go do porządku, dokładnie myjąc – również na zewnątrz. Powinno się udać! 

Na koniec jeszcze ostatni, sprawdzony sposób do czyszczenia garnka ze spalenizny – po dwóch stronach. Popularny środek czyszczący, CIF. To mleczko, którym zazwyczaj czyścimy wanny, umywalki czy nawet meble. Warto używać go również do czyszczenia naczyń. Przy okazji, nie bójmy się szorować garnka „druciakiem”. On świetnie się odnajduje w parze z cifem lub innym mleczkiem czyszczącym. 

Tak więc, przypalony garnek może się zdarzyć każdemu. Ważne, jak usuniemy spaleniznę. Powodzenia !

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 4 reviews
by ok on Porady J8.pl

no normalnie życie mi ratujecie! 🙂

by s. on Porady J8.pl

soda oczyszczona pomaga!!!

by Michał on Porady J8.pl
🙂

To żona mnie nie zabije jednak 🙂 mam 2 h na uratowanie przypalonego garnka i mam nadzieję, że te porady będą pomocne 🙂

by Michał on Porady J8.pl
Super

Te sposoby rzeczywiście działają i przypalony garnek uratowany 🙂 Dla mnie sposób z solą najlepszy 🙂