Odczuwasz chroniczne zmęczenie? To wcale nie jest wina lenistwa!

Żyjemy w dość szybko zmieniających się czasach, które cechują się olbrzymią ilością możliwości rozwoju. Nie mamy problemu, aby pojechać w dowolne miejsce, dowiedzieć się czegoś na temat jakiegokolwiek zagadnienia, czy do woli poszerzać swoje zainteresowania.

Niestety w naszej epoce obserwujemy też nasilające się problemy z niedoborem energii i chęci do życia. Powodów może być wiele, jednak przy odrobinie zaangażowania można prostymi sposobami zwiększyć swoją efektywność i wydajność.

Zmęczenie, przy którym należy skontaktować się z lekarzem

Przede wszystkim istnieje możliwość, że zmęczenie bierze się z jakiś problemów ze zdrowiem. Lekarze potwierdzają, że brak sił może być nie tylko objawem chorób, ale również braku równowagi hormonalnej, czy niedoboru witamin.

Naturalnie jeśli odczuwamy większe i nieustające zmęczenie, którego nie można się pozbyć żadną inną metodą, najlepiej nawiązać kontakt z lekarzem i wykonać niezbędne badania. Problem może być naprawdę banalny, a leczenie sprowadzić się do zaplanowania nowego jadłospisu przez profesjonalnego dietetyka, albo zażywania suplementów zaleconych przez specjalistę.

Chroniczne zmęczenie może być spowodowane problemami z tarczycą, czyli z wydzielanymi przez nią hormonami. Może dochodzić do nadczynności tarczycy, lub niedoczynności.

Innymi objawami tego zaburzenia są bezsenność, nerwowość i zaburzenia rytmu serca. Mogą wystąpić także duszności, biegunka i zaburzenia metabolizmu. W przypadku dopatrzenia się tych objawów konieczny jest kontakt z lekarzem, który może skierować nas do endokrynologa. Konieczne będzie zrobienie badania krwi z oznaczeniem poziomu hormonów tarczycy.

Szybkie sposoby na zmęczenie

Istnieją metody szybkiego poradzenia sobie ze zmęczeniem, oraz takie, które pomogą pozbyć się tego uczucia na dłuższy czas.  Jeśli odczuwamy zmęczenie, a równocześnie nie istnieje taka możliwość, żeby odpocząć, można skorzystać z odpowiednich napojów dodających sił(nie energetyków, ani kawy).

Chroniczne zmęczenie

Cenionym sposobem na dostarczenie organizmowi sił i energii jest wypijanie szklanki wody z łyżką miodu i sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Możemy też spróbować z sokiem jabłkowym wymieszanym z drobno startym korzeniem imbiru, co ważne sok musi być pozbawiony cukru, dlatego najlepiej sprawić sobie porządną sokowirówkę.

  Wągry na nosie

Taki napój powinniśmy wypić zaraz po przebudzeniu. Należy też unikać picia kawy z samego rana, jeśli lubimy ten napój, to należy najpierw coś zjeść i przede wszystkim wypić dużą szklankę zwykłej wody. Organizm po śnie jest nieco odwodniony i ma spowolniony metabolizm, dlatego szybkie nawodnienie jest tak ważne o poranku, dzięki niemu nasze ciało szybko nabiera prędkości i mózg nie odczuwa objawów zmęczenia.

Zespół przewlekłego zmęczenia

Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, może to powodować zmęczenie, ale nie zawsze jest ono tak proste do wyeliminowania, zwykły odpoczynek może nie wystarczyć kiedy mamy do czynienia z tak zwanym zespołem przewlekłego zmęczenia.

Możliwe, że brak energii jest wywoływany przez zespół przewlekłego zmęczenia, czyli przypadłość, która dotyka ludzi zestresowanych i zapracowanych. Zwykle z tym zespołem ma się do czynienia, gdy zmęczenie trwa nieustannie od około pół roku. Oprócz niego występują też problemy ze skupieniem, pamięcią, bóle mięśni, oraz głowy.

Zmęczenie

Na szczęście w tym przypadku może być dość łatwo pozbyć się objawów. Należy wyregulować swój tryb życia, tzn. ustalić stałe godziny posiłków(najlepiej 5 dziennie, bez przesadnego podjadania). Należy też znaleźć czas na osiem godzin snu i spróbować ograniczyć pracę w domu. Pomocne są również ćwiczenia, joga, albo medytacja. Ważne, aby nie myśleć o pracy w domu. Również w tym przypadku możemy spróbować poprosić o pomoc lekarza, ponieważ efektem stresu i przepracowania mogą być poważniejsze zaburzenia rytmu organizmu.

Zmęczenie jako następstwo diety

Zmęczenie może również być następstwem specyficznej diety. Należy zorientować się, co jest nie tak z naszym żywieniem. Być może brak sił jest wywołany odchudzaniem. Organizmowi może też brakować np. witamin, albo cukru. Eksperci uważają, że jedna słodka przekąska w ciągu dnia jest zalecana dla prawidłowego utrzymania poziomu cukru.

  Domowe sposoby na zgagę

Najprostsze metody

Nie każde zmęczenie wiąże się z chorobami i niedoborem witamin, czy hormonów. Istnieje spora szansa, że jeśli odczuwasz zmęczenie, to jest ono wynikiem dłuższego, cięższego okresu w twoim życiu. Możliwe, że wystarczy dłuższy odpoczynek, albo zmiana podejścia. Jeśli pracujesz w domu spróbuj zmienić swoje miejsce pracy, urozmaicić jakoś ten czas, albo rozejrzeć się po swoim gabinecie i spróbować dodać tam coś nowego do wystroju.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 2 reviews
by Kasia on Porady J8.pl

Warto się badać i niepokojące sytuacje sprawdzać czy to nic poważniejszego

by Miłosz on Porady J8.pl

Chroniczne zmęczenie może przerodzić się w w depresję?