Jak się wysypiać?

Nikt z nas nie lubi chodzić niewyspany. Mamy wtedy zły humor i narzekamy na wszystko dookoła. Jeśli za mało śpimy mogą doskwierać nam ból głowy i zaburzenia koncentracji.

Sen jest nam również potrzebny, żeby nasz organizm mógł się zregenerować i zrównoważyć stres dnia codziennego. Co zrobić, żeby dobrze się wyspać? Jak wstawać rano wypoczętym i pełnym energii do działania?

Dobre warunki do snu

Najlepiej śpi się w pomieszczeniu, w którym nie jest zbyt jasno. Światło bowiem wysyła do naszego mózgu informację, że wciąż jest dzień. Warto wyposażyć naszą sypialnię w rolety lub zasłony zaciemniające. Odpowiednio przyciemnią one pomieszczenie. W takich warunkach będziemy mogli zrobić sobie krótką drzemkę nawet w ciągu słonecznego dnia.  

Jeśli z jakiś powodów nie chcemy decydować się na takie rozwiązanie, równie dobrze sprawdzi się opaska zaciemniająca. Zakładamy ją na głowę i zyskujemy odpowiednie zaciemnienie w każdych warunkach. Opcja ta sprawdzi się szczególnie w podróży. Minusem jest jednak fakt, że może być ona lekko wyczuwalna. Bardziej wrażliwym osobą może przeszkadzać w zaśnięciu. Warto jednak ją wypróbować. 

Zniwelujmy hałas 

Niektórych z nas potrafi obudzić nawet najmniejszy szelest. Przed pójściem spać zamknijmy okna i wyłączmy wszystkie urządzenia, które mogą nas obudzić. Jeśli nasz partner ma zwyczaj w nocy pochrapywać, wyślijmy go na wizytę do laryngologa lub zaopatrzmy się w stopery.

Wygodny materac to podstawa dobrego snu

Odpowiednią jakość snu powinien nam także zapewnić wygodny materac. Jego wybór powinniśmy dostosować do naszych upodobań i stanu zdrowia. Najbardziej praktycznym wyborem będzie materac średnio twardy. Zadbajmy również o wygodną poduszkę. Dzięki temu zniwelujemy ból pleców czy szyi

  Sposoby na chrapanie

Nie przesadzajmy z kofeiną, a szybciej zaśniemy

Problemy ze snem mogą się pojawić, kiedy w ciągu dnia pijemy zbyt dużą ilość kawy lub mocnej herbaty. Kofeina działa nawet do kilku godzin. Nie powinniśmy zatem pić napojów ją zawierających tuż przed snem. Nawet jeśli uda nam się zasnąć, jakość snu będzie zdecydowanie gorsza.

Na godzinę przed snem odłóżmy telefon

Sen

Smartfony towarzyszą nam na każdym kroku. Często już w łóżku, tuż przed pójściem spać, zerkamy jeszcze w ich ekran. Sprawdzamy aktualne wiadomości, profile na portalach społecznościowych czy odpowiadamy na e-maile. Zarówno telefony jaki komputery wydzielają niebieskie światło, które pobudza nasz mózg. Po wieczorze spędzonym z telefonem będzie nam o wiele trudniej zasnąć, niż jakbyśmy czytali książkę. Przynajmniej na godzinę przed snem powinniśmy odłożyć smartfon i skupić się na innych czynnościach.

Możemy również zainstalować w naszym telefonie czy komputerze filtr niebieskiego światła. Aplikacja będzie zmieniała natężenie wyświetlanego światła automatycznie, o określonej przez nas godzinie. Jest to bardzo wygodne ponieważ nie będziemy musieli już o tym pamiętać. 

Zrelaksujmy się

Przed snem warto się również zrelaksować. Niekiedy przez naszą głowę przebiega wiele myśli i nie potrafimy się wyciszyć. Usiądźmy na chwile i postarajmy się odprężyć. Dobrym pomysłem jest wzięcie długiej gorącej kąpieli. Możemy do niej dosypać sól magnezową czy płyn na bazie lawendy. Taka kombinacja skutecznie ukoi nasze nerwy i pozwoli się zrelaksować. 

Wyciszmy umysł

Jeśli nasz umysł w dalszym ciągu nie chce się wyciszyć, warto wziąć kartkę i spisać na niej wszystkie rzeczy jakie mamy w najbliższym czasie do załatwienia. Dobrze jest również zaplanować te na kolejny dzień. Jeśli będziemy wiedzieli co czeka nas w najbliższej przyszłości, mniej będziemy się stresować bieżącymi wydarzeniami. To właśnie stres i natłok myśli najczęściej utrudnia nam zasypianie. 

Dobry sen

Na dobry sen ma wpływ wiele czynników. Może być nam ciężko zająć się nimi wszystkimi naraz. Nie powinniśmy się jednak zniechęcać. Zmiany należy wprowadzać małymi krokami. Warto jednak robić to systematycznie i wypracować sobie dobre nawyki. Postarajmy się również chodzić spać mniej więcej o tej samej godzinie. Jeśli wypracujemy sobie odpowiedni rytm dobowy, nasz organizm sam będzie wiedział, kiedy jest pora iść spać. Pozwoli mu to dobrze wykorzystać każdą minutę snu, a my będziemy budzić się bardziej wyspani

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by zyga on Porady J8.pl

Ja przed snem zażywam melatonine