Rosół — Tradycyjne danie

Rosół to jedno z najbardziej tradycyjnych dań, które od wielu lat jest uwielbiane przez kolejne pokolenia Polaków. Samodzielne przygotowanie wywaru to nie tylko gwarancja dobrego smaku, ale też duża satysfakcja z przygotowania tej wymagającej zupy.

Jakich produktów użyć do zrobienia rosołu? Czy rodzaj mięsa ma znaczenie podczas gotowania? O czym warto szczególnie pamiętać podczas kolejnych etapów przygotowywania rosołu?

Mięso, czyli podstawa każdego rosołu

Wysokiej jakości mięso to podstawa smacznego rosołu. Większość z gospodyń domowych decyduje się na drób, który charakteryzuje się nie tylko wspaniałym aromatem, ale też niewielką ceną. Ostateczna decyzja zależy jednak od indywidualnych preferencji – według niektórych najlepsze efekty osiąga się stosując mieszankę kilku rodzajów mięsa.

Łopatka wieprzowa, skrzydełko drobiowe lub dziczyzna sprawdzą się doskonale, pod warunkiem stosowania się do kilku podstawowych zasad przygotowywania rosołu. Podobnie jest z doborem odpowiedniej włoszczyzny.

Seler, marchew, cebula i por podkreślają aromat wywaru, jednak warto pamiętać o odpowiednich proporcjach warzyw do mięsa i wody. Zbyt duża ilość włoszczyzny zdominuje smak całej zupy, przez co cała potrawa straci swój niepowtarzalny charakter.

Przyprawy – dusza każdego rosołu

Obok mięsa i warzyw to przyprawy w największy sposób decydują o końcowym efekcie przygotowywania rosołu. Najpopularniejszymi z nich są pieprz w ziarnach, liście laurowe, ziele angielskie oraz zielona pietruszka. Nie oznacza to jednak, że dodanie innych przypraw sprawi, że smak samodzielnie przygotowanego rosołu będzie znacząco odbiegał od wymarzonego.

Rosół krok-po-kroku

Doprawienie wywaru jest kwestią indywidualnych upodobań, dlatego z tego powodu gałka muszkatołowa, kolendra oraz lubczyk również świetnie sprawdzą się jako elementy dopełniające cały smak potrawy. Podobnie jak z warzywami, warto zadbać o odpowiednią proporcję przypraw względem całego wywaru.

  Jak udekorować tort domowymi sposobami?

W przypadku ich zbyt małej ilości rosół będzie pozbawiony aromatu, natomiast dodanie ich w nadmiarze sprawi, że wywar będzie charakteryzował się zbyt intensywnym smakiem.

Rosół – sposób przygotowania krok po kroku

Gotowanie rosołu należy rozpocząć od przygotowania mięsa. Części kurczaka, indyka lub dziczyzny należy opłukać pod bieżącą wodą i włożyć do dużego garnka. Całość należy następnie zalać zimną wodą i posolić, a następnie zagotować na średnim ogniu. Kiedy cały wywar zawrze, należy go zszumować i zmniejszyć ogień palnika do minimum.

W międzyczasie włoszczyznę należy umyć i pokroić, a następnie dodać do gotującego się rosołu. Całość powinna się gotować około 2 godzin i po ich upływie można przyprawić rosół pieprzem, zielem angielskim, liściem laurowym oraz lubczykiem. Po upływie około 3 godzin wywar jest gotowy, dlatego należy go odpowiednio odcedzić i podać z ugotowanym makaronem oraz posiekaną natką pietruszki.

W przypadku ugotowania większej ilości rosołu całość można zamknąć w szczelnych słoikach i przetrzymywać w lodówce przez kilka dni — po tym czasie rosół należy spożyć. Warto pamiętać o tym, aby mięso z rosołu przechowywać osobno, gdyż pozostawienie drobiu lub wieprzowiny w wywarze przez dłuższy czas może skutkować utratą walorów smakowych rosołu.

Podstawowe zasady, czyli o czym należy pamiętać gotując rosół

Gotowanie rosołu

Niezwykle ważną zasadą zrobienia rosołu jest fakt, że potrawa ta wymaga dłuższego czasu przygotowywania. Podczas kilku godzin gotowania się wywaru całość nabiera niezwykłych aromatów, dlatego skrócenie czasu wrzenia może doprowadzić do pogorszenia smaku rosołu.

Istotne są również proporcje produktów, które znajdą się w garnku podczas przygotowywania potrawy. Na około trzy litry wody w większości przypadków wystarcza około dwa kilogramy mięsa. Podobnie jest z ilością warzyw dodawanych do rosołu podczas gotowania – dwie marchwie, pietruszka, cebula i kawałek selera to klasyczny zestaw włoszczyzny sprzedawany w sklepach. Z tego powodu ilość ta jest zupełnie wystarczająca do przygotowania wywaru dla około czterech osób.

  Zioła w doniczkach

Gotowanie rosołu – jak przygotować idealny wywar?

Przygotowanie rosołu to tylko z pozoru prosta czynność, która w rzeczywistości sprawia problemy nawet najbardziej znanym kucharzom. Doświadczenie w przyrządzaniu tej potrawy odgrywa ogromne znaczenie w rezultacie, który każdy fan tego dania osiągnie w końcowym etapie gotowania.

Idealny rosół jest rzadko osiągany przy pierwszej próbie gotowania wywaru. Warto pamiętać jednak o tym, że każda kolejna potrawa zwiększa umiejętności adeptów kulinarnych, dlatego nie należy zniechęcać się pierwszymi efektami.

Rosół to potrawa, którą nie tylko doceniają najwięksi koneserzy smaku, ale też wyzwanie dla każdego kucharza. Satysfakcja, którą można osiągnąć przygotowując idealny rosół, z pewnością jednak wynagrodzi czas i pracę włożone w przygotowanie całego wywaru.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Cezix on Porady J8.pl

Rosół jest podstawą wszystkich zup