Jestem ciągle zmęczony…

Coraz więcej osób skarży się obecnie na to, że czują się stale przemęczone. Pomimo że oficjalnie nie istnieje taka jednostka chorobowa, mówi się, że jest to już choroba cywilizacyjna

Jak objawia się chroniczne zmęczenie?

O przewlekłym zmęczeniu można mówić, kiedy taki stan utrzymuje się od minimum sześciu miesięcy. Dotknięci tym schorzeniem często skarżą się, że budzą się niewyspani pomimo przespania odpowiedniej ilości godzin, a także, że nie są w stanie zregenerować się po wysiłku, nawet jeśli minęła już więcej niż doba. Charakterystyczne jest także, że nie można się skoncentrować i często występują problemy z pamięcią. Nie ma żadnego konkretnego wydarzenia, które by taki stan powodowało.

Pomimo odpowiedniej ilości odpoczynku, dotknięta osoba nigdy nie czuje się w pełni wypoczęta. Czasami występują także dolegliwości bólowe bez żadnej somatycznej przyczyny: bóle głowy, stawów i mięśni, bóle gardła, ogólna nadwrażliwość na dotyk. Osoba cierpiąca na chroniczne zmęczenie stopniowo wycofuje się z życia towarzyskiego, społecznego, a w końcu także zawodowego.

Przyczyny społeczne ciągłego przemęczenia

W dzisiejszych czasach większość ludzi spędza dużo czasu w pracy. Długie godziny za biurkiem, często w niewietrzonych pomieszczeniach, długie dojazdy do pracy, brak aktywności fizycznej, niepełnowartościowe i zjadane w pośpiechu posiłki, brak urlopu od kilku lat, zbyt krótkie bądź zerowe przebywanie na słońcu w ciągu dnia działają destrukcyjnie i mogą przyczyniać się do ciągłego przemęczenia.

Często, żeby sobie z tym poradzić, sięgamy po kawę bądź napoje energetyczne w dużych ilościach, co powoduje w krótkim czasie przypływ energii, ale na dłuższą skalę tylko pogłębia problem. Cierpiąc na chroniczne zmęczenie, należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się swojemu stylowi życia i poszukać tam przyczyny.

  Pomysł na prezent na dzień matki

Przyczyny psychiczne przemęczenia

Chroniczne zmęczenie objawy

Wśród czynników psychicznych najczęściej do ciągłego przemęczenia przyczyniają się zaburzenia depresyjne. Osoba dotknięta depresją odczuwa od minimum dwóch tygodni obniżenie nastroju i nieumiejętność odczuwania przyjemności. Z czasem dochodzi od zaburzeń rytmu dobowego: chory cierpi na bezsenność bądź przeciwnie – przesypia większą część doby, czasami też nie może spać w nocy, za to śpi w dzień.

Najczęściej zmniejsza się apetyt, cierpi też umiejętność koncentracji. Wszystkie codzienne czynności sprawiają trudność i wykonywane są o wiele wolniej. Zdecydowana większość chorujących na depresję skarży się na ogromne przemęczenie pomimo minimalizowania wysiłku.

Aby wykluczyć bądź potwierdzić zaburzenia depresyjne jako przyczynę chronicznego zmęczenia, należy udać się do psychiatry. Możliwe jest zarówno leczenie farmakologiczne, jak i terapia bądź wskazówki co do zmiany trybu życia, a także kombinacja kilku metod jednocześnie.

Przyczyny somatyczne zmęczenia

Istnieje wiele chorób przewlekłych, które nieleczone mogą powodować stałe uczucie zmęczenia i braku sił. Zanim zacznie się walczyć z dolegliwościami na własną rękę, warto skonsultować się z lekarzem. Możliwe przyczyny somatyczne takiego stanu są różnorodne, począwszy od nierozpoznanych alergii, przez stany zapalne mięśni i stawów, po dolegliwości z układu pokarmowego, np.. zespół jelita drażliwego. Czasem jest to też zwykły niedobór witamin bądź składników mineralnych, co może rozpoznać nawet lekarz rodzinny.

Częstą fizyczną przyczyną przewlekłego przemęczenia są choroby tarczycy. Należy tutaj niedoczynność tarczycy, a także autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli Hashimoto. Warto zwrócić uwagę, czy poza przemęczeniem występują takie objawy jak nieprawidłowe odczuwanie temperatury (np. stałe marznięcie), wypadanie włosów, nadmiernie sucha skóra czy nieuzasadnione nagłe zmiany wagi. W celu diagnostyki tarczycy należy udać się do endokrynologa. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, można dobrać prawidłowe leki i znacząco poprawić komfort życia.

  Najlepsze miejsca do szukania pracy

Przy diagnostyce chronicznego zmęczenia warto też udać się do neurologa. Stały brak sił jest charakterystyczny dla niektórych chorób ośrodkowego układu nerwowego, takich jak stwardnienie rozsiane. Ponadto, warto też porozmawiać z neurologiem o tym, czy występują inne choroby mogące przyczyniać się do tego stanu, jak np. migrena.

Inne przyczyny, które wpływają na nasze samopoczucie

Czasami zdarza się, że osoba dotknięta chronicznym zmęczenie przejdzie pełną diagnostykę pod kątem chorób zarówno psychicznych, jak i fizycznych i nie odnajdzie żadnego powodu takiego stanu, a także nie znajduje żadnych nieprawidłowości w swoim stylu życia. Jest to sytuacja szczególnie trudna, ponieważ w przypadku takiego idiopatycznego zmęczenia medycyna nie ma wiele do zaoferowania. Istnieją teorie, które wskazują na powiązanie tej dolegliwości z zakażeniem wirusowym i ukrytym stanem zapalanym. Nie udało się jednak tego do tej pory potwierdzić. Pozostaje wtedy obserwacja, jak różne czynniki wpływają na poziom energii i nauczenie się żyć z tą dolegliwością.

Jak sobie radzić z ciągłym przemęczeniem?

Chroniczne zmęczenie leczenie

Niezależnie od diagnozy postawionej przez lekarza, warto zwracać uwagę na zdrowy tryb życia. W pierwszej kolejności będzie to prawidłowy rytm dobowy: 8 godzin snu, stała godzina pójścia do łózka. Warto postarać się spędzić przynajmniej 15-30 minut dziennie na świeżym powietrzu, kiedy jeszcze jest jasno na dworze – słońce ma dobry wpływ na samopoczucie i poziom energii.

Jeśli jest taka możliwość, można pomyśleć o ograniczeniu czasu spędzanego w pracy. Zawsze warto poświęcić uwagę na przygotowanie zdrowych posiłków, zawierających kilka porcji warzyw i owoców dziennie. Wreszcie, na dłuższą skalę przeciwdziała zmęczeniu stały, regularny wysiłek fizyczny – nie musi to być intensywny sport, wystarczą nawet spacery. Przestrzeganie tych reguł prowadzi najczęściej do zauważalnych zmian w samopoczuciu. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Lonek on Porady J8.pl

Jak odróżnić chroniczne zmęczenie od wypalenia zawodowego? Wypalenie zawodowe występuje tylko podczas pracy?