Medycyna ludowa – płukanie gardła solą

Medycyna ludowa była praktykowana jeszcze przez nasze babcie. I choć wiele osób podchodzi do niej bardzo sceptycznie, to nie da się ukryć, że domowe sposoby mogą okazać się skuteczne w przypadku różnych dolegliwości. Jednym ze schorzeń, w przypadku którego warto skorzystać z sekretów medycyny ludowej jest ból gardła. Płukanie gardła solą może przynieść satysfakcjonujące rezultaty, ale trzeba wiedzieć jak przeprowadzić ten domowy zabieg we właściwy sposób. 

Kiedy płukanie gardła może pomóc?

Zanim zdecydujemy się płukać gardło solą, musimy zastanowić się nad tym, jak poważny jest nasz problem. Jeżeli nasze gardło jest zaczerwienione, mamy chrypę oraz odczuwamy nieznaczny ból, ta domowa metoda może przynieść nam oczekiwaną ulgę. Jeśli jednak odczuwamy wyjątkowo intensywne dolegliwości bólowe, a nasze gardło jest obrzęknięte, lepiej od razu udajmy się do lekarza.

Możliwe, że konieczne będzie wdrożenie leczenia antybiotykami. Na szczęście kuracja lekami przepisanymi przez lekarza nie oznacza rezygnacji z domowych sposobów. Co więcej, specjaliści medycyny rodzinnej coraz częściej doradzają swoim pacjentom wspomaganie leczenia farmakologicznego, domowymi sposobami. Połączenie ze sobą dwóch metod leczenia jest skuteczniejsze niż monoterapia i pozwala na osiągnięcie szybszych rezultatów. 

Jak działa płukanka z soli?

Wiele osób zastanawia się w czym tkwi sekret dobroczynnego wpływu soli na nasze chore gardło. Nie każdy wie, że sól posiada niezwykle silne właściwości antybakteryjne. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż sól jest masowo wykorzystywana do konserwowania żywności. Płukanka z soli zdezynfekuje więc naszą jamę ustną oraz gardło.

  Od czego jest czkawka?

Warto również wiedzieć, że sól, którą rozpuścimy w wodzie charakteryzuje się właściwościami hipertonicznymi. Dzięki temu sól w roztworze posiada więcej dobroczynnych cech niż jej sucha postać.

Oczywiście płukanka z soli jest w stanie pomóc nam zredukować niewielką opuchliznę gardła, ze względu na swoje właściwości przeciwobrzękowe. Nie od dziś zaś wiadomo, że obrzęk i opuchlizna są odpowiedzialne za odczuwany przez nas ból. Dlatego też dobrze przygotowany roztwór solny może nam pomóc w redukcji dolegliwości bólowych. 

Jakiej soli do płukania gardła użyć?

Jak już zostało wspomniane, sukces domowych terapii zależy w znacznej mierze od właściwego ich przeprowadzenia. Do przygotowania płukanki solnej będziemy potrzebować rzecz jasna dwóch składników: wody oraz soli. Co do zasady, wykorzystać można każdy rodzaj soli. Doskonale sprawdzi się więc zwykła sól jodowana, która najczęściej znajduje się w naszych kuchniach.

Niektórzy uważają jednak, że najlepsze właściwości posiada sól morska. Nie brakuje również zwolenników soli himalajskiej, która zawiera szereg minerałów posiadających dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Farmaceuci mogą nam zaś polecić specjalne, dostępne w aptekach sole przeznaczone do płukania gardła.

Na uwagę zasługuje między innymi sól emska, bogata w wapń oraz magnez, dzięki czemu płukanka z jej dodatkiem nawilża podrażnione gardło. Jednego możemy być jednak pewni; bez względu na rodzaj użytej soli, istnieją duże szanse na to, że domowa płukanka okaże się skuteczna. 

O czym pamiętać przygotowując roztwór do płukania?

Właściwa technika przygotowania płukanki solnej zwiększa szanse na powodzenie kuracji, zmniejszając jednocześnie ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Z przygotowaniem roztworu solnego poradzi sobie każdy, nawet ten, kto robi to po raz pierwszy. Na pewno należy pamiętać o tym, by wsypać do wody właściwą ilość soli.

Roztwór do płukania gardła

Do 1/3 szklanki ciepłej, ale nie gorącej wody, należy wsypać łyżeczkę soli. Powinna być ona jednak płaska, nie czubata. Zbyt duża ilość soli może bowiem sprawić, że płukanka podrażni nasze gardło. Niewystarczająca jej ilość może zaś spowodować niską skuteczność przeprowadzonej kuracji. Zawartość szklanki należy dokładnie wymieszać, aż do momentu, w którym sól się rozpuści. 

  Przepis na ciasto do pizzy

Gardło należy płukać przygotowanym w powyższy sposób roztworem, przynajmniej trzy razy dziennie. Jeżeli zażywamy medykamenty przepisane przez lekarza, płukankę wykonujmy przed ich zażyciem lub wtedy, gdy od zażycia leków minął już jakiś czas. Domowa terapia ma duże szanse powodzenia, ale tylko wtedy, gdy stosujemy ją regularnie i systematycznie. Kurację należy powtarzać aż do uzyskania zauważalnej poprawy. 

Jakie mogą być skutki uboczne płukania gardła solą?

Płukanie gardła solą, jak każda metoda lecznicza, oprócz zalet posiada również wady. Na szczęście nie są one ani zbyt liczne, ani też bardzo niebezpieczne. Podczas płukania gardła najczęściej mogą nam dokuczać: kaszel, uczucie podrażnienia i suchości, pieczenie oraz nieprzyjemny posmak w gardle. Nic w tym dziwnego, gdyż sól jest substancją z natury drażniącą, zwłaszcza w przypadku wrażliwej skóry. Niektórym osobom mogą również dokuczać lekkie duszności

Ból gardła

Należy jednak zaznaczyć, że właściwe przygotowanie roztworu oraz odpowiednia technika płukania znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych skutków ubocznych, co zostało już wspomniane wcześniej. Ponadto, większość z wymienionych skutków ubocznych, które mogą się pojawić podczas płukania gardła solą, ma charakter krótkotrwały i przemijający.

Podsumowując wyżej zebrane rozważania, bez większych trudności można stwierdzić, że płukanie gardła solą posiada zarówno wady jak i zalety. Tych pierwszych jest jednak więcej, a metoda ta cieszy się dużym gronem zwolenników. Aby jednak była skuteczna, konieczne jest umiejętne przygotowanie roztworu. Niezmiernie ważna jest również regularność stosowanie terapii. Warto pamiętać o tym, że to jaki wybierzemy rodzaj soli, nie ma większego znaczenia.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Porady J8.pl
Average rating:  
 1 reviews
by Ali on Porady J8.pl

Ja w okresie jesienno zimowym płukam gardło raz na 2 tyg.